Civanperçeminin faydaları nelerdir?


Civanperçemi tüylü yaprakları ve beyaz çiçekleri olan bir bitkidir. Civanperçemi, Latince adı achillea millefolium olan bitki Haziran ve Eylül ayları arasında dağlarda büyür ve çiçek mor ya da pembe renk çiçekler açarak kendini belli eder. Bu bitki Kuzey Yarımküre oldukça yaygındır. Civanperçemi bitkisini otlaklarda, yol kenarlarında büyürken bulabilirsiniz. Bitkinin yapraklarını toplayıp kurutarak hem çay hem de tentür yapabilirsiniz. (1)

Civanperçeminin sağlığa faydaları

Civanperçeminin sağlığa olan faydaları

Terlemeye yardımcı olur: Civanperçemi bitkisi bir terletici olduğu için terlemeye yardımcı olmaktadır. Civanperçemi yağı terlemeyi artırır ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca vücutta biriken aşırı tuz ve aşırı sudan kurtulmak için etkilidir. Ekstra ter aynı zamanda vücudu soğutur ve ateş nedeniyle yaşanan stresi rahatlatır.

Antiseptiktir: Civanperçemi bitkisi antiseptik özellikleri için piyasada kullanılmaya başlanmıştır. Bu bitki iyileşmeye yardımcı olduğu gibi iyileşme sürecini de artırmaktadır. Bunun için kan trombositlerini aktive etmektedir. Yağı da enfeksiyonu önleyerek bakteri ve mantarlara karşı mücadele etmektedir.

Kas spazmlarını rahatlatır: Kas spazmı istemsiz kas kasılmalarıyla meydana gelmektedir. Solunum sistemindeki kas spazmları şiddetli öksürüğe neden olabilmektedir. Civanperçemi yağı kaslar, sinirler, bağırsaklar ve solunum yolları üzerinde rahatlatıcı, spazm çözücü etki göstererek bireylere yardımcı olmaktadır.

İltihaplanmalarla mücadele eder: Civanperçemi grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda kan dolaşımını artırmakta ve toksinlerin dolaşım sisteminden atılmasını sağlamaktadır. Anti inflamatuar özellikleri nedeniyle sindirim ve solunum sistemindeki iltihaplanmalarla mücadele edebilmektedir. (2)

Vücuttaki dolaşımı artırır: Civanperçemi vücuttaki dolaşım fonksiyonlarına yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak tüketmek ise vücuttaki kan basıncı seviyesini düzenlemeye etki etmektedir. Uygun bir dolaşım vücudun kardiyovasküler fonksiyonunu artırmaya yardım etmekte ve kanı temizlemektedir. Civanperçemi çayı ayrıca detoksifikasyon görevi görerek vücut temizliğini sağlamakta ve genel işlevlerin daha sağlıklı çalışmasına destek olmaktadır.

Diüretik (idrar söktürücü) özelliğine sahiptir: İdrar söktürücü özellikleri vücudun temizlediğini sağlamakta ve aynı zamanda idrar yolu işlevlerine destek olmaktadır. Civanperçemi vücuttaki toksinlerin atılması için mükemmel bir seçenek olduğu gibi istenmeyen mesane enfeksiyonlarının başlangıcını önlemeye de yardımcı olmaktadır. Civanperçeminin antimikrobiyal eylemleri vücuttaki bakterileri temizlemek için son derece yararlıdır; böylece idrar yolu enfeksiyonlarının oluşumunu da önlemede önemli rol oynamaktadır. (3)

Miyoma iyi gelir: Civanperçemi tüketmek kadınlarda östrojen düzeyleri yükseltmekte ve miyom büyümesini yavaşlatmaktadır. Aynı zamanda pelvise kan dolaşımını artırır ve anti-enflamatuar özellikleri sayesinde kramp, karın ağrısını azaltır. Diğer yandan adet sırasında yaşanan şişme problemine yardımcı olur. Adet dönemleri öncesi civanperçemi, tarçın ve ısırgan çayı bir karışım halinde tüketilirse miyom ile ilişki olan aşırı kanama durumunun engellenmesini sağlamaktadır.

Yüksek tansiyona yardımcı olur: Bilimsel çalışmalarda gösterildiği gibi, yüksek tansiyon baş dönmesi, yorgunluk, düzensiz kalp atışları, gerginlik gibi belirtiler ile kendini göstermeye başlayıp kalp rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bir fincan civanperçemi çayını düzenli tüketmek yüksek tansiyon için kan akışını artırmak ve kontrol etmeye yardımcı olmakta böylece kalp-damar sağlığının iyileştirilmesi sağlamaktadır.

Kansere karşı özelliğine sahiptir: Barındırdığı insülin ve taninler içeren biyolojik açıdan aktif flavonoid bileşikler civanperçemine kanser önleyici özellik yüklemektedir.  Böylece serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarının azaltılmasında yardımcı olmaktadır. Ayrıca kolon, karaciğer, pankreas ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatan C vitamini emilimini arttırmayı kolaylaştırmaktadır. (4)

Sindirime yardım eder ve iştahı artırır: Civanperçemi sindirime yardımcı olduğu için özellikle sık mide krampı problemi yaşayan kişiler için etkili bir yöntemdir. Mide ve bağırsaklardaki düz kasları gevşeterek bir anti-spazmodik olarak görev görmektedir. Aynı zamanda iştah kalitesini artırdığı için sindirim sisteminin gıdalardan daha fazla besin absorbe edilmesini sağlamaktadır. Başka bir avantajı da civanperçemi çayının gaz problemlerini önlemeye yardımcı olmasıdır. Bu nedenle civanperçemi çayı kronik mide sorunları olanlar için idealdir.

Kan pıhtılaşmasını önler ve yarayı tedavi eder: Civanperçemi hafifçe kan damarlarını daraltması nedeniyle kan pıhtılaşma ve yara tedavisine yardımcı olmak için eşsiz bir yeteneğe sahiptir. Anti bakteriyel özellikleri nedeniyle küçük yaraların tedavisinde yararlı olmaktadır. (5)

Stresi azaltmaya yardımcı olur: Civanperçemi thujone ve hafif bir hipnotik bileşeni içermektedir. Bu bileşenler aynı yan etki göstermeden vücudu rahatlatmaktadır. Eğer uyumadan önce civanperçemi çayı tüketirsek, sinirlerin rahatlamasını sağlayacak ve etkili bir stres düzenleyici olarak görev görecektir. Ayrıca anksiyete ve gerginlik için de doğal bir çare olarak tüketilmektedir.

Alerjik reaksiyonları rahatlatır: Civanperçemi çeşitli alerjilerle uğraşan kişiler için oldukça faydalıdır. Civanperçemi doğal kurutma özelliğine sahiptir bu nedenle kronik sinüzit sonrası oluşan burun akıntılarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kabarmış burun bezleri yatıştırır ve böyle zamanlarda rahatlama sağlar.

Safra kesesi fonksiyonlarını iyileştirir: Civanperçeminin sahip olduğu bileşenler safra kesesinde safra akışını kolaylaştırmaktadır. Bu da vücutta sindirim kapasitesini artırır ve safra taşı oluşumunu engeller. (6)

Civanperçemi yağının faydaları

Civanperçemi bitkisinin hemen hemen her parçası tedavi edici olarak kullanılabilmektedir. Bir fincan taze çay, buhar, tentür, yağ ve sirke kullanım şekillerinden bazılarıdır. Bununla birlikte, günümüzde civanperçemi tedavi edici olarak en fazla yağ formunda etki göstermektedir.

  • İltihaplı yaralar, deri döküntüsü, yanıklar ve cilt hastalıkları için iyileştirici bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda saç büyümesini teşvik edebilir.
  • Aynı zamanda sistit, enfeksiyon ve menopoz problemleri, kadınlarda düzensiz menstrüasyon gibi dolaşım bozukluklarına yardımcı olur.
  • Kramplar, hazımsızlık, kabızlık, kolik ve şişkinlik gibi sindirim problemleri civanperçemi yağı ile giderilebilir.
  • Civanperçemi yağı varis ve hemoroit gibi dolaşım bozuklukları durumunda kan dolaşımını artırmaya destek olmaktadır.
  • Vücuttaki iltihaplanmayı azaltabildiği için soğuk algınlığı, sindirim sistemi sorunları, nazal veya solunum yolları da dâhil olmak üzere herhangi bir türde iltihabı ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.
  • Civanperçemi yağı eklemlerde ve kaslarda biriken ürik asidi önlemeye yardımcı olduğu için artrit ve romatizma olanlarda rahatlama sağlamaktadır.
  • Terleme yoluyla vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bir soğutma etkisi sunarak vücuttaki aşırı tuzun ve suyun temizlenmesine destek olur. İdrarla beraber yağıda sökebildiği için kilo yönetiminde de faydalıdır. (7)

Civanperçeminin zararları

Yaygın olarak gıdalarda bulunan miktarlarda ağız yoluyla alındığında civanperçemi güvenli olarak kabul edilmektedir. Ancak, thujone içeren civanperçemi ürünleri güvenli olmayabilir.

Tıbbi miktarlarda ağız yoluyla alındığında civanperçemi muhtemelen güvenlidir. Bazı insanlarda, civanperçemi uyuşukluğa ve idrar artışına neden olabilmektedir. Deri ile temas ettiğinde, civanperçemi ciltte tahrişe neden olabilir.

Hamilelik ve emzirme: Adet döngüsüne teşvik etme ihtimali olduğu için düşük riskine neden olabilmektedir. Bu nedenle, hamilelik sırasında ağız yoluyla civanperçemi tüketmek güvenli değildir. Emzirme dönemindeyseniz civanperçemi tüketiminin güvenirliğiyle ilgili yeterli bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalmak için civanperçemi tüketiminden uzak durmakta fayda vardır.

Kanama bozukluğu: Civanperçemi kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Teoride, civanperçemi kanama bozukluğu olan kişilerde kanama riskini artırabilir.

Alerjik bitkiler: Civanperçemi asteraceae ailesine duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu ailenin üyeleri olan kanarya otu, kasımpatı, kadife çiçeği, papatyaya herhangi bir alerjiniz varsa civanperçemi tüketiminden önce bir doktora danışmanız doğru olacaktır.

Cerrahi: Civanperçemi kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilmektedir. Bu nedenle,  zamanlanmış ameliyat tarihinden en az 2 hafta önce civanperçemi tüketimi durdurulmalıdır. (10)

Tavsiyeler

Civanperçemini otu tipik enflamatuar olması nedeniyle günlük olarak 4,5 g tüketilmesi önerilmektedir.  Ancak, bu dozu doğrulamak için modern klinik çalışmalara ihtiyaç vardır. (11)