Crohn Belirtileri


Crohn nasıl anlaşılır? Crohn hastalığı, mide ve bağırsak kanalının herhangi bir bölümünü etkileyebilmektedir. Belirtiler hastadan hastaya farklılık gösterirken, bazı belirtiler diğerlerinden daha yaygın olarak yaşanmaktadır.

Bağırsakların iltihaplanması ile ilgili belirtiler şunlardır:

 • Sürekli ishal
 • Rektal kanama
 • Devamlı tuvalete gitme ihtiyacı hissettiren bağırsak hareketleri
 • Karın krampları ve ağrıları
 • Kabızlık (bağırsak tıkanıklığına neden olabilir)

Crohn hastalığı ile ilişkili olabilecek diğer belirtiler ise şunlardır:

 • Ateş
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Yorgunluk
 • Gece terlemeleri
 • Adet düzensizliği (1)

Ağrı: Crohn hastalığı nedeniyle oluşan ağrının seviyesi hastaya ve bağırsaktaki inflamasyonun bulunduğu yere göre değişmektedir. Çoğunlukla, bu ağrı karnın sağ alt tarafında hissedilmektedir.

Bağırsak ülseri: Bağırsaklarda meydana gelen ülserler, bağırsaklarda kanama potansiyeli bulunan yaralardır. Bu ülserlerin kanaması durumunda, hasta dışkısında kan görebilmektedir.

Ağız ülseri: Crohn hastalığı sırasında oldukça sık yaşanan bir belirtidir. Bunlar, ağız içinde çıkan yaralardır.

İshal: İshal kişiden kişiye göre değişerek hafif ya da şiddetli olabilmektedir. Bazen dışkı içinde mukus, kan veya irin de görülebilmektedir. Diğer yandan, hasta sürekli acil olarak tuvalete çıkma isteği hissetse de, bu sadece bir his olarak kalmaktadır. (2)

Yorgunluk: Hastalar yorucu belirtiler nedeniyle genellikle kendilerini çok yorgun hissetmektedir. Diğer yandan, ateş belirtisi de yaşanırsa, yorgunluk hissi daha da artabilmektedir.

İştah değişimi: Crohn hastalığına sahip olan insanlar genellikle iştah kaybı da yaşamaktadır.

Kilo kaybı: İştah kaybı yaşayan hastaların zamanla kilo kaybetmeye başladıkları da gözlemlenmektedir.

Anemi: Crohn hastası herhangi bir kan kaybı belirtisi yaşıyorsa, bu durum anemiye neden olabilmektedir.

Rektal kanamalar ve anal fissürler: Anüs derisi çatlayarak tahrip olabilmektedir. Bu nedenle de, o bölgede ağrılar ve kanamaların meydana gelmesi mümkündür. (3)

Crohn hastalığının belirtilerini yaşadığınızı düşünüyorsanız, bu hastalığın tanısını yalnızca doktorunuz uygun testleri yaparak koyabilmektedir.

Crohn hastalığı yaşayan küçük çocuklarda büyüme ve gelişme gecikmeleri yaşanabilmektedir.

Crohn kronik bir hastalıktır, bu nedenle de, hastalar hastalık alevlendiğinde belirtileri yaşamaya başlamaktadır. Belirtiler alevlendikten sonra, hastalığa sahip olunduğu halde belirtilerin hiç fark edilmediği remisyon dönemleri yaşanmaktadır.

Daha ağır Crohn vakalarında, özellikle bağırsak hareketleri sırasında, ağrıya ve kanamaya neden olabilecek anüs astarında çatlaklar oluşabilmektedir. İnflamasyon da gelişmesi sonucu fistül ortaya çıkabilmektedir. Bir fistül, bağırsakta bir döngüden diğerine geçebilen ya da bağırsağı, mesaneye, vajinaya ya da cilde bağlayan bir tüneldir. Bu, derhal tıbbi yardım gerektiren ciddi bir durumdur. (4)

Kolit ve Crohn Hastalığı Arasındaki Fark

Belirtileri neredeyse aynı olan ülseratif kolit ve Crohn arasındaki farkı anlamak için bazı kriterler bulunmaktadır.

Ülseratif kolit, kalın bağırsağın üst katmanında iltihaplanma ve ülsere neden olurken, Crohn hastalığında bağırsak tüm katmanları iltihaplanabilmekte ve ülserlerle birlikte ortaya çıkabilmektedir.

Ayrıca Crohn hastalığında, bağırsak boyunca herhangi bir yerde iltihaplanma meydana gelirken, ülseratif kolit sadece kalın bağırsakta (kolon ve rektumda) yaşanmaktadır.

Crohn hastalığı olan hastanın bağırsakları, hastalıklı kısımlar arasında normal sağlıklı kesitlere sahip olabilirken, ülseratif kolitte hasar sürekli bir şekilde ortaya çıkmaktadır. (5)

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığı, bir inflamatuar bağırsak hastalığıdır. Karın ağrısı, şiddetli ishal, yorgunluk, kilo kaybı ve malnütrisyona yol açabilen sindirim sistemi iltihabına yol açmaktadır. Crohn hastalığından kaynaklanan iltihaplanma, her insanda sindirim sisteminin farklı alanlarını etkileyebilmektedir.

Crohn hastalığı nedeniyle sindirim sisteminde yaşanan bu iltihaplanma, sıklıkla etkilenen bağırsak dokusunun katmanlarına yayılmaktadır. Crohn hastalığı oldukça ağrılı ve zayıflatıcı bir hastalık olabilir. Bazı durumlarda ise yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilmektedir.

Crohn hastalığının tedavi etmek için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak, diğer yandan, uygulanan bazı tedaviler belirtileri ve belirtilerin şiddetini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bu tedaviler sayesinde, pek çok Crohn hastası hastalığı kontrol altında tutarak hayatına devam edebilmektedir. (6)

Crohn Hastalığı Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Crohn Hastalığı Nedenleri

Crohn neden olur? Crohn hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir, ancak hastalığın gelişmesinde rolü olduğu düşünülen faktörler şunlardır:

 • Genetik, çevre, beslenme, kan damarı anormallikleri ve hatta psikososyal faktörlerin Crohn hastalığına neden olduğunu ileri sürülmektedir.
 • Crohn hastalığının, bir virüs veya bakteri tarafından enfeksiyona aşırı tepki veren bağışıklık sisteminin bir sonucu olduğu düşünülmektedir.
 • Duygusal stres belirtileri kötüleştirse de birincil neden değildir.

Crohn hastalığının aile bireylerinden kalıtımsal olarak geldiği söylenmektedir. Crohn hastalığı olan insanların, tahrik edici faktörlere anormal immünolojik yanıt vermesinin kalıtsal bir yatkınlık olduğu üzerine çalışmalar bulunmaktadır. (7)

Crohn Hastalığı Nedenleri daha fazla için

Crohn Hastalığı Tedavisi

Crohn nasıl geçer? Crohn hastalığını tedavi edebilecek herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Uygulanan tedavilerin amacı ise şunlardır:

 • İlaçlarla iltihaplanmaya müdehale edilerek belirtileri kontrol altına almak
 • Hastanın mümkün olduğunca normal hayatında yaşamasına izin vermek
 • Çocuklarda, yeterli beslenme ile büyümeyi teşvik etmek

İlaçla tedavi, Crohn hastalığı alevlenmelerini uzun süre sakinleştirmeye, genellikle yardımcı olabilmektedir. Crohn ameliyatı ise ilaç kullanımı ile kontrol edilmeyen belirtilerin uzun süreli rahatlamasını sağlayabilmektedir. (8)

Crohn İçin Hangi Doktora Gidilir?

Crohn hastalığı tanısı ve tedavisi için iç hastalıkları (dahiliye) uzmanına ya da sindirim hastalıkları (gastroenteroloji) uzmanına başvurabilirsiniz. (9)

Crohn Tedavisi fazlası için tıklayınız

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)