Deniz Yanığı Nedenleri


Deniz yanığı neden olur? Deniz yanığı çok fazla ultraviyole ışınına maruz kalınca ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Ultraviyole radyasyonu, insan gözünün göremeyeceği kadar kısa bir aralıktadır. Deniz yanıklarına neden olan güneş ışınları şu şekildedir;

Ultraviyole A (UVA): Cildin yaşlanmasına neden olan güneş ışını türüdür. Ultraviyole A ışınlarına maruz kalan ciltte buruşmalar ve sarkmalar meydana gelir.

Ultraviyole B (UVB): Güneş yanıklarına neden olan güneş ışınlarıdır. Cilt kanserine yol açabilir.

Ultraviyole A ve ultraviyole B ışınları bronzlaşmak isteyenlerin ciltlerine çok fazla temas ettiğinde güneş yanıkları oluşur.

Melanin, cilde doğal rengini veren ve cildin dış katmanındaki epidermiste bulunan koyu renk pigmentidir. Cilt ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında vücuttaki melanin üretimi hızlanır ve cilt kendini korumaya çalışır. Vücutta fazladan üretilen melanin pigmenti deride koyu renkli lekelerin oluşmasına yol açar. (1)

Güneş yanığı, ciltte çok fazla melanin pigmenti üretilmesi nedeniyle ortaya çıkar. Vücudun üreteceği melanin pigmenti miktarı genetik olarak belirlenmektedir. Ancak dışardan gelen uyaranlar nedeniyle vücut bir tepki verir ve kendini korumak melanin üretmeye başlar.

Bazı insanların vücudunda yeterince melanin üretilmemektedir. Bu nedenle ultraviyole ışınları ile temas eden deride ağrılar, kızarıklıklar ve şişmeler meydana gelebilir. Deniz yanıkları bulutlu ya da serin havalarda da oluşabilir. Ultraviyole ışınlarının yüzde 80’i bulutlardan geçebilir. Kum, deniz suyu ve diğer yüzeyler ultraviyole ışınlarını yansıtır ve cilt bu nedenle doğrudan güneş ışığı ile temas eder. Bunun sonucunda da şiddetli yanıklar oluşabilir.

Deniz yanıkları için risk faktörleri şunlardır;

 • Açık tenli, mavi gözlü, kızıl veya sarı saçlı olmak
 • Aşırı sıcak bölgelerde yaşamak ya da tatil yapmak
 • Açık havada çalışmak
 • Korunmasız kıyafetler giymek ve derinin doğrudan ultraviyole ışınlarını almasına neden olmak (2)

Deniz Yanığı Nedir?

Deniz yanığı güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınlarına çok fazla maruz kalmanın neden olduğu cilt hastalıklarından biridir. Deniz yanığı olan ciltler kırmızı, şişkin ve ağrılı olabilir. Ne kadar güneş ışınına maruz kalındığına bağlı olarak yanıkların tipi ve miktarı değişebilir.

Atmosferden geçen UV ışınları, yeryüzüne ulaşana kadar çeşitli yoğunluk değişimlerine uğrar. Güneş yanığı riski en çok Ekvator’a yaklaştıkça artar. Enlem ne kadar yüksek olursa, UV ışınlarının yoğunluğu o kadar düşük olur. (3)
Deniz yanığı nedir daha fazla detay için

Deniz Yanığı Belirtileri

Deniz yanığı nasıl anlaşılır? Deniz yanığı başlangıcı oldukça rahatsız edici olabilir. Deniz yanığının belirtileri herkeste farklı olabilir. Deri yanmaya başladıktan sonra birkaç saat boyunca derinin kızardığı fark edilmeyebilir. Cildin, fark edilecek kadar kızarması 12 saat ile 24 saat sürebilir. Küçük deniz yanıklarında, ciltte hafif kızarıklıklar ve cilt hassasiyetleri oluşur. Bunun dışında rahatsız edici herhangi bir durum oluşmaz. Daha ciddi deniz yanıklarında cilt kabarabilir ve oldukça acı verici olabilir.

İleri derecede deniz yanığı vakalarında aşağıdaki belirtiler görülmektedir;

 • Yüksek ateş
 • Titreme
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kilo kaybı

Bu belirtilere ek olarak kan basıncının düşmesi, bayılma ve yorgunluk gibi belirtiler de görülebilir. Deniz yanıkları 15 dakikadan daha kısa bir sürede ortaya çıkabilirler. Ancak genellikle zararlı değildirler. (4)
Deniz yanığı belirtileri hakkında daha fazlası için

Deniz Yanığı Tedavisi

Deniz yanığı nasıl geçer? Tedavi, yanıklar fark edildiği anda başlanmalıdır. Deniz yanığı tedavisinde ilk olarak güneşten uzak durmak gereklidir. Cildin sıcaklığını düşürmek ve cildi yatıştırmaya yardımcı olmak için yanık bölgesine soğuk kompres uygulanır. Daha sonra cilde nemlendirici kremler sürülür. Böylece derinin kurumaması sağlanır.

Deniz yanıklarının iyileşmesi sırasında cilt asla soyulmamalıdır. Aksi halde lekeler oluşabilir. Ölü cildin doğal olarak düşmesine izin verilmelidir. Hidrokortizon içeren kremler, rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Aspirin veya Ibuprofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler şişliği, kızarıklığı ve rahatsızlığı azaltmada yardımcı olabilir. (5)

Deniz yanığı için hangi doktora gidilir? Deniz yanıkları ciltte oluşan rahatsızlıklardan biri olduğu için yanıkları tedavi etmek için bir dermatoloğa gidilmesi gerekir.
Deniz yanığı tedavisinin detayı için bakınız

Deniz Yanığına Ne İyi Gelir?

Deniz yanığı bitkisel tedavisi: Elma sirkesi, yulaf ezmesi banyosu, lavanta yağı, papatya yağı, karbonat, Aloe vera suyu ve Hindistan cevizi yağı ağrıları hafifleterek yanıkları yatıştırabilirler. (6)

Deniz yanığı evde tedavi yöntemleri: Deniz yanıklarını önlemenin en iyi yolu cildi güneş ışığına maruz bırakmamaktır ya da güneş altında çok uzun süre kalmamaktır. Bunun dışında alınabilecek önlemler şu şekildedir;

 • Gölgeli yerlerde oturmak
 • Geniş kenarlı şapkalar giymek
 • Güneş gözlüğü takarak gözleri koruma altına almak
 • Güneş ışınlarının en dik olduğu zamanlarda dışarı çıkmamak ve denize girmemek
 • Dışarı çıkarken güneş kremi kullanmak (7)

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)