Deniz Yanığı Tedavisi


Deniz yanığı nasıl geçer? Deniz yanıklarını engellemek için ilk olarak cildi güneşten korumak gereklidir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, güneşin zararlı ışınlarından korunmayı sağlar. Suya dayanıklı olan ve minimum 30 faktör olan güneş kremleri tercih edilirse denize girildiğinde bu kremler etkilerini yitirmezler, böylece cildin zarar görmesini engellerler.

Şiddetli yanıklarda cildi soğutmak için soğuk kompres uygulanabilir. Ancak soğuk kompres uygularken buz kullanmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü buz, cilde zarar verebilir ve cildi tahriş edebilir. Soğuk kompres oldukça acı vericidir, ancak etkili olabilmesi için yanık üzerine 10 ya da 15 dakika boyunca uygulanmalıdır.

İbuprofen veya aspirin gibi anti-enflamatuar ilaçlar almak yanıkların iyileşmesine yardımcı olabilir. Yanıklar çok fazla rahatsız ediyorsa topikal kremler kullanılabilir. Kabarcıklar için gazlı bez iyi bir çözümdür. Antibiyotikli merhem sürüldükten sonra üzeri gazlı bezle örtülürse hem enfeksiyon kapılması önlenir hem de yanıkların daha hızlı bir sürede iyileşmesi sağlanır. Yanıklar iyice düzelene kadar dar kıyafetler giymemek fazladan acı çekilmesini önler.(1)

Deniz yanığı için hangi doktora gidilir? Deniz yanığı tedavisinde hastanelerin Cilt Hastalıkları bölümlerinden randevu alınmalıdır.

Deniz Yanığı Nedir?

Deniz yanığı, güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarına çok fazla maruz kalmanın bir sonucu olarak gelişen bir cilt hastalığıdır. Deniz yanıkları deride kırmızı, bazı durumlarda şişkin ve ağrıyan lekelere neden olurlar. Hafif ila şiddetli olabilen güneş yanıklarının şekilleri ve büyüklükleri ne kadar güneş ışığına maruz kalındığına bağlı olarak değişmektedir. Tedavi edilmediği takdirde cilt kanserine neden olabilen cilt yanıkları özellikle güneşli havalarda korunmasız dışarı çıkıldığında ortaya çıkmaktadır.

Atmosferden geçen ultraviyole radyasyonun en tehlikeli olduğu zaman dilimi güneşin en tepede olduğu andır. Deniz yanıkları nedeniyle cilt kabarabilir ve kaşınabilir. Derinleşmeyen yanıklar ev ilaçları ile yatıştırılabilir. (2)
Deniz yanığı nedir hakkında daha fazla bilgi için

Deniz Yanığı Belirtileri

Deniz yanığı nasıl anlaşılır? Deniz yanığı başlangıcı yanığın şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Deniz yanıklarının belirtileri şu şekildedir;

  • İçi sıvı dolu kabarcıklar
  • Yanık bölgesindeki ciltte kırmızı renk değişimleri
  • Kaşıntı

UV radyasyonuna maruz kaldıktan sonra cilt, 30 dakika kadar kısa bir sürede kırmızılaşabilir. 24 saat ile 72 saat içinde ciltte yanma başlayabilir. Yanıkların en şiddetli olduğu anlarda kaşıntılar ve ağrılar oldukça fazladır. (3)
Deniz yanığı belirtileri hakkında daha fazla detay için

Deniz Yanığı Nedenleri

Deniz yanığı neden olur? Deniz yanıklarının altında yatan neden genellikle cildi korunmasız bir şekilde güneş ışınlarına maruz bırakmaktır. Cilt bir süre ultraviyole ışınlarını aldığında yanar, kırmızılaşır ve sonunda tahriş olur. Güneş üç dalga boyunda ultraviyole ışık yayar: Bunlar UVA, UVB ve UVC ışınlarıdır.

UVC ışınları Dünya’nın yüzeyine ulaşmaz. UVA ve UVB ışınları ise cilde direk nüfuz ederler. Derinin hasar görmesine neden olan güneş ışınları hem UVA hem de UVB ışınlarıdır.

Deniz yanıkları, denize girdikten sonra uzun süre güneş altında kalmak nedeniyle olur. Deriye işleyen ultraviyole ışınları cildin erken yaşlanmasına neden olabilirler. DNA’nın değişmesine yol açarak melanom dahil olmak üzere cilt kanseri riskini artırırlar. (4)
Deniz yanığı nedenleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Deniz Yanığına Ne İyi Gelir?

Deniz yanığı bitkisel tedavisi: Yanıkların verdiği acıyı hafifletmek için yoğurt gibi yatıştırıcı ürünler kullanılabilir. Yoğurdun yanı sıra güçlü bir antioksidan olan E vitamini de oldukça faydalıdır. E vitamini yağı cildin soyulmaya başlayan cilde sürülebilir. Antioksidan kaynağı olan salatalık ise ağrı giderici özelliklere sahiptir. Soyulmuş salatalıklar ezilerek macun haline getirilir ve yanıklara sürülür. Ayrıca acıyı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için soyulmuş patatesler ve mısır nişastası kullanılabilir.(5)

Deniz yanığı evde tedavi yöntemleri:

  • Kolları, bacakları ve vücudun açıkta kalan bölgelerini örtecek ve zararlı ışınlardan koruyacak kıyafetler giyilmelidir.
  • 2 saatte bir güneş kremi kullanılmalıdır. UVA ve UVB ışınlarına karşı dayanıklı olan ve minimum 30 koruma faktörü olan kremler tercih edilmelidir.
  • Denize girmeden 30 ya da 40 dakika önce güneş kremi sürmek gereklidir. Kullanılacak güneş kremlerinin son kullanma tarihlerine bakılmalı ve 3 yıldan uzun süredir kullanılan kremler tercih edilmemelidir.
  • Açık havalarda güneş gözlüğü takılması gerekir. Ultraviyole A ve ultraviyole B koruması olan güneş gözlükleri seçilmelidir. Yeni gözlük alırken UV derecesi mutlaka kontrol edilmelidir. (6)

 

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)