İçindekiler ▾

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir


Diş ağrısı insanlar için en zor durumlardan birisi olarak büyük bir tehlike arz eder. Diş ağrısı esnasında kişiler günlük hayatına devam edemeyecek kadar acı çekebilir. Diş ağrısını ne geçirir diye insanlar çok sorar ve araştırır.

Ağrıyı azaltmanın ya da tamamen yok etmenin yollarını ararlar. Diş ağrısı birçok sebepten dolayı yaşanabilir. Her zaman kısa süre içerisinde önlem almak en iyisidir. Her zaman için en iyi önlem ise doktor kontrolü altında olmaktır.


diş ağrısına ne iyi gelir

Nedenleri

Diş ağrısının meydana gelmesinde birçok durum etken olabilir. Diş ağrısı nedenleri arasında en başta oluşan leke ve çürükler yer alır. Gerekli bakımları yapılmadığı takdirde ve önlem alınmadığında bu çürükler ağrı yapar ve zor zamanlar yaşatır. Çürüğün oluştuğu yerde sıkıntılar doğar.

Ayrıca diş ile sert kabuklu yiyecekleri yemek çok fazla bir yiyecek koparmak ve sert çiğnemek de diş ağrılarına sebep olabilir. Aşırı şekerli ve tuzlu yiyecekler ile asitli içecekler de diş ağrısı yapabilir. Diş ağrısının nedenleri bu şekilde oldukça fazladır.

Diş ağrısına etki eden dış faktörler sebebi ile ağrı oluşumu kendisini belli edecektir. Ayrıca gelişme çağı içerisinde de diş yapısı oluşmaya devam ettiği için ağrılar meydana gelebilir.

Diş Ağrısı Nedenleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.


Belirtileri

Diş ağrısı öncelikle kendisini kısa ve hafif sızılar ile belli edecektir. Gittikçe şiddetlenen bu sızılar bir süre sonra ağrıya dönüşür ve çok can yakar.

Diş ağrıları bazen bir anda da etki edebilir ve artabilir. Bir yiyecekten dolayı olduysa o an başlayacaktır. Çürük oluşumunda ise artık çürükler iyice derinleştiğinde tepkisini diş ağrısı olarak belli edecektir.

Diş ağrısı belirtileri bile çok can yakmaktadır fakat bazen hiç ağrı hissettirmeden iltihaplanma meydana gelir ve en tehlikeli durum da budur. Apse sonucu meydana gelen şişme ağrının daha geniş alana yayılmasına neden olabilir. İltihabın kana karışma ihtimali ise ayrı bir sorundur.

Diş Ağrısı Belirtileri daha fazlası için


Tedavisi

Her zaman için diş ağrısı tedavisi nedeni ile diş hekimine gitmek en doğrusu olacaktır. Tıbbi bir yardım her zaman en iyi yöntemdir. Bunun yanında doktora gidilemeyecek durumlarda da diş ağrıları meydana gelebilir ve bitkisel yöntemler ile çare bulunabilir. Bazı etkenler tamamen kesebiliyorken bazen de kısmen ağrıları azaltmaya yarar.

Tuzlu su ile gargara yapmak diş ağrısını azaltmaya yarayacaktır ve mikropları da öldürecektir. Diş çürüğünden dolayı ağrı var ise çürüğe alkol damlatmak da iyi gelecek etkenlerden birisidir. Karanfil çiğnemek ve sirkeli su ile de gargara yapmak ağrıları azaltacak diğer yöntemler arasında sayılabilir. Sarımsak çiğnenmesi de diş ağrılarına mucizevi bir şekilde çok iyi gelir.

Diş ağrısının önüne çok geç kalmadan geçmek en doğrusudur. Bu yüzden diş üzerinde çürüme ve siyah lekeler gördüğünüz andan itibaren doktorunuza başvurmanızı öneririz. Her şeye rağmen dişiniz ağrırsa anlık sonuçlar almak için aşağıdaki bitkisel tedavi yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

Biber ve Tuz: Biber ve tuz; anti-bakteriyel, anti-enflamatuar ve analjezik özelliklere sahip olduğundan dolayı her ikisi de diş ağrılarına iyi gelir. Bunun için bir miktar bibere biraz tuz karıştırarak macun şeklinde ağrı yapan dişe uygulayın. Kısa sürede ağrıyı keseceği gibi mikropları kıracaktır.

Sarımsak: Sarımsak tüketimi de diş ağrısını engelleme noktasında ciddi etki gösterir. Sarımsağın diş ağrısını azaltma noktasında etkili olduğu gibi doğal antibiyotik görevi görmektedir. Daha etkili sonuç almak için karanfil, sarımsak ve siyah tuzu kaıştırarak dişinize uygulayın. Sarımsak karışımı çok ağrılı dişlere karşı bile 15-20 dakikada etkisini gösterir.

Karanfil: Karanfil dişte anti-inflamatuar, antibakteriyel, antioksidan etkisi yanında diş ağrısını hafifletmek ve enfeksiyonla mücadele etme noktasında anestezik özelliklere sahiptir.

Bunun için ağrıyan dişe 3-4 tane karafin koyarak 20-30 dakika beklemek anlık ağrının kesilmesini sağlayabilir.

Diğer bir seçenek ise karanfil yağını 4-5 damla bir pamuğa dökün ve ağrıyan dişinizin üzerine koyun. 5-10 dakikada en şiddetli ağrıları bile geçirebilir.

Soğan: Soğan diş ağrısı kontrolü için antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Soğan enfeksiyona neden olan mikropları öldürerek ağrının rahatlamasını sağlar.

Kısa sürede diş ağrısını geçirmek için ağrıyan dişle çiğ soğanı çiğneyin. Eğer çiğnemek mümkün değilse çiğ soğanı ağrıyan dişin üzerine yerleştirin. Aynı zamanda soğanı presleyerek suyunu dişinize koyabilirsiniz.

Çadıruşağı:Diş ağrısı ve diş eti kanamalarında çadıruşağı bitkisi yaygın şekilde kullanılmaktadır. Aynı zamanda şeytantersi olarak adlandırılan bitki toz haline getirilerek bir çay kaşığına konur, üzerine 1-2 damla limon suyu eklenerek ağrıyan dişe uygulanır.

Sıcak Tuzlu Su: Ilık bir miktar tuzlu su şiddetli diş ağrısını gidermeye yardımcı olabilir. Bir bardak sıcak suya bir şeker kaşığı tuz koyun ve iyice karıştırın. Bu suyla ağrı olan kısmı iyice çalkalayın.

Guava Yaprakları: Taze guava yaprakları, anti-enflamatuar, analjezik ve antibiyotik özellikleri sayesinde diş ağrısını hafifletebilir.

Teza guava yapraklarını ağrıyan dişle çiğnemek ağrıyı kesme noktasında son derece etkili olabilir. Ayrıca ıspanak yaprakları da aynı görevi görebilir.

Bunun dışında guava yapraklarını suda kaynatarak ağrıyan diş tarafıyla çalkalamak faydalı olabilir.

Vanilya Özü: Vanilya ekstresi uyuşturucu özelliğinden dolayı diş ağrısı tedavisinde etkin şekilde kullanılmaktadır. Bunun yanında vanilyanın sakinleştirici özelliği de vardır.

İyi sonuç almak için günde birkaç kere uygulayabilirsiniz.

Diş Ağrısı Tedavisi fazlası için tıklayabilirsiniz

Kaynaklar

  1. Dental Health and Toothaches
  2. Toothache (cont.)
  3. Toothache Causes, Symptoms, and Triggers
  4. Symptom Checker: Symptoms & Signs Index
  5. Home Remedies for Toothache
  6. Natural home remedies: Toothache

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.