Diş Apsesi Nedenleri


Diş apsesi neden olur? Diş apsesinin en yaygın nedeni dişin çürümesi sonucu oluşan boşluğa bakterilerin girmesi ve bu bakterilerin dişin iç kısmındaki yumuşak dokuya ulaşarak o kısmı enfekte etmesidir. Dişte oluşan iltihap nedeniyle diş ağrısı meydana gelir.

Dişin darbe alması: Bu durum pulpayı olumsuz yönde etkiler ve apse oluşumuna zemin hazırlar. Darbe nedeniyle kan akışı zayıflayabilir, bu da hücrelerin ölmesine yol açabilir.

Başarısız kanal tedavisi: Çeşitli diş sorunları nedeniyle yapılan kanal tedavileri başarısız olduğunda diş kökleri kırılabilir, apseler yayılabilir ve vücudun diğer organlarına sıçrayabilir. Bu da hayati tehlikeye yol açar. (1)

Ağız bakımının ihmal edilmesi: Ağız içinde doğal olarak bakteriler zaten vardır ve dişler iyi temizlenmediğinde, dişetlerinde plaklar oluşur. Plak tarafından üretilen asit, diş veya diş etlerini bozmaya başladığında dişeti enfeksiyonları gelişir. Diş çürüğü yayılmaya başladığında apseler ortaya çıkar. Enfeksiyonun diğer olası nedenleri şunlardır:

 • Diş eti iltihabı
 • Kırık bir diş
 • Travma
 • İmplant, kök kanal tedavisi ve ekstraksiyon gibi dental cerrahiler
 • Dişleri yanlış fırçalama
 • Dişler ve diş etleri arasında sıkışmış yiyecekler

Dişlerin ve diş etlerinin zarar görmesi veya ameliyat edilmesi durumunda, ağızdaki hassas kısımların bakterilere maruz kalması ve enfeksiyon kapma olasılığını artırabilir. Bunların yanı sıra bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde diş enfeksiyonları görülme olasılığı çok yüksektir. Bağışıklık sistemi, diyabet gibi altta yatan bazı sağlık durumlarından etkilenir. Kemoterapi gibi bazı tıbbi tedaviler de hastanın doğal bağışıklığını azaltır. (2)

Diş Apsesi Nedir?

Diş apsesi, diş enfeksiyonu olarak başlayan ağız, yüz, çene veya boğazı etkileyen bir sorundur. Diş çürükleri, diş eti hastalıkları veya diş kırıkları gibi problemler diş apsesine neden olur. Enfeksiyonların çoğu, diş bakımının iyi yapılmamasından kaynaklanır.  Yaşlandıkça dişlere yapılan tedavilerin başarısız olması da enfeksiyon kapılmasına yol açabilir. Diş apsesi dişte başlar, diş etine, yanaklara, boğaza ve dilin altında bulunan dokulara yayılır. Apsenin ilerlemesi durumunda enfeksiyon çene ya da yüze de yayılabilir ve şiddetli ağrılara neden olabilir. (3)

Diş Apsesi Nedir?  Buradan inceleyebilirsiniz.

Diş Apsesi Belirtileri

Diş apsesi nasıl anlaşılır? Diş apsesi belirtileri şunlardır;

 • Diş apsesi başlangıcı genellikle ağız bölgesinde ağrı ile kendini belli eder. Çene kemiği, boyun veya kulağa yayılabilen şiddetli, kalıcı ve zonklayan diş ağrısı hastayı rahatsız eder.
 • Sıcak ve soğuğa karşı artan duyarlılık
 • Çiğneme veya ısırma sırasında zorluk çekme
 • Ateş
 • Yüzde veya yanakta şişme
 • Çenenin altında veya boyunda şişmiş lenf düğümleri
 • Ağızda kötü bir tat (4)

Diş Apsesi Belirtileri konusuna göz atabilirsiniz.

Diş Apsesi Tedavisi

Diş apsesi nasıl geçer? Diş apsesi bazı testlerle ya da radyografilerle teşhis edilebilir.  Tedavi için öncelikle enfeksiyon kapan bölge temizlenir ve ardından hastaya antibiyotik verilir. Yumuşak dokudaki irinlerin çıkartılması apsenin büyümesini ve yayılmasını önler.

Enfeksiyon temizlendikten sonra, bir kök kanal tedavisi yapılabilir. Kök kanal tedavisinde dişin iç boşluğun temizlenmesi dişi diğer invaziv enfeksiyonlardan korur. Eğer enfeksiyon nedeniyle dişte çok fazla çürüme meydana gelmişse dişin çıkarılması gerekebilir. (5)

Hamilelik sırasında oluşan bir diş apsesi enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek için hemen doktor gidilmesi gerekir. Gebelikteki herhangi bir enfeksiyon daha şiddetli olabileceği için ve fetüse zarar verebileceği için ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Diş apsesi ameliyatı: Apsenin tedavi edilmemesi halinde apse hızlı bir şekilde yayılabilir, çenede ve yüzde şişlikler meydana gelebilir, solunum ve yutma güçlüğü oluşabilir. Enfeksiyon beyni etkileyebilir, bu durumda apsenin ameliyatla alınması gerekebilir. (6)

Diş apsesi için hangi doktora gidilir? Diş apsesi konusunda gidilecek doktor, bir endodontisttir.

Diş Apsesi Tedavisi hakkında daha detaylı bilgi için

Diş Apsesine Ne İyi Gelir?

Diş apsesi bitkisel tedavisi: Sarımsak, karanfil yağı, kekik yağı, kişniş, zerdeçal, zencefil ve çemen otu gibi bitkilerden yapılan çaylar ya da macunlar apseli bölgeye uygulanarak hastanın rahatlaması sağlanabilir. (7)

Diş apsesi evde tedavi yöntemleri

 • Tuzlu su veya karbonatlı su ile ağzınızı günde en az 3 kere gargara yapın.
 • Çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içecek tüketmemeye çalışın.
 • Apseli bölgeye gelebilecek herhangi bir darbeye karşı dikkatli olun.
 • Diş ipi kullanmaya özen gösterin.
 • Ağız bakımınızı ihmal etmeyin. (8)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)