Diş Apsesi Tedavisi


Diş apsesi nasıl geçer? Doktor dişi incelemek ve apsenin durumunu öğrenmek için X ışını ya da CT taraması yapabilir. X ışını, özellikle ağrılı bir dişte apse olup olmadığını ve apse varsa ne kadar yayıldığını anlamak için son derece etkili bir yoldur. CT taraması ise apsenin yayıldığı organları görüntülemeye ve enfeksiyonun derecesini değerlendirmeye yardımcı olur. apse tedavisinin amacı enfeksiyondan kurtulmaktır. Bunun için yapılabilecek tedaviler şunlardır; (1)

Periapikal apse tedavisi: Abseyi çıkarmak için kök kanal tedavisi uygulanır. Ölü dişin içine bir delik delmek için bir matkap kullanılır, böylece irin dışarı atılabilir.

Periodontal apse tedavisi: Apse drene edilir ve periodontal cep temizlenir. Daha sonra dişin kök yüzeyleri diş eti çizgisinin altına ölçeklenerek düzleştirilir. Böylece dişin iyileşmesi hızlanır ve diğer enfeksiyonların oluşmasını engellenir. (2)

Apseyi boşaltmak (insizyon): Diş hekimi apsenin içini hafifçe keser ve içindeki irinin boşalmasını sağlar. Sonra bu bölgeyi tuzlu suyla yıkar ve dezenfekte eder. İnsizyon sırasında yerel anestezi uygulanır.

Kök kanalı tedavisi: Bu tedavi enfeksiyonu ortadan kaldırabilir ve dişi koruyabilir. Kök kanalı yapmak için diş hekimi dişi deler, hastalıklı merkezi dokuları temizler ve apseyi drene eder. Daha sonra dişin pulp kısmını ve kök kanallarını doldurur. Dişi daha güçlü hale getirmek için üzerine kaplama yapabilir. Bu tedavinin başarılı olması durumunda ve tedaviden sonra ağız bakımının iyi yapılması halinde, hastalar ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olur.

Dişi çekmek: Etkilenen diş kurtarılamazsa, diş hekimi dişi çekmek zorunda kalabilir ve enfeksiyondan kurtulmak için apseyi boşaltabilir.

Antibiyotik: Enfeksiyon apsis alanla sınırlıysa, antibiyotik kullanımı gereksizdir. Ancak enfeksiyon çevredeki dişlere, çene veya diğer bölgelere yayılmışsa, diş hekimi muhtemelen enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek için antibiyotik verebilir. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi olanlar için de antibiyotik önerilebilir. (3)

Ağrı kesiciler: Aspirin, ibuprofen veya Tylenol (parasetamol) en etkili ağrı kesicilerdir. Bununla birlikte, bazı kişiler için uygun bu ağrı kesiciler uygun değildir. Örneğin;

 • İbuprofen ve astım: Eğer astımlı iseniz, ibuprofen almayınız.
 • İbuprofen ve mide ülserleri: Eğer mide ülseriniz varsa ibuprofen almayın.
 • Aspirin ve çocuklar: 16 yaşın altındaki çocuklara aspirin vermeyin.
 • Aspirin, hamilelik ve emzirme: Hamileyseniz veya emziriyorsanız aspirin almayın.

Diş apsesi ameliyatı: Periapikal apsesi olan ve tekrarlayan bir enfeksiyonu olan kişilerde, hastalıklı dokunun cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.  (4)

Diş apsesi için hangi doktora gidilir? Diş apsesi sorunu olanların vakit kaybetmeden bir endodontiste gitmeleri gerekir.

Diş Apsesi Nedir?

Diş apsesi, bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu bir tür irin birikmesidir. Apse, farklı nedenlerle dişin farklı bölgelerinde meydana gelebilir. Diş kökünün ucunda periapikal apse olurken, diş kökünün yanındaki diş etlerinde periodontal apse oluşur. Diş apseleri genellikle tedavi edilmemiş bir diş boşluğunun, bir yaralanmanın veya daha önce meydana gelen diş problemlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. (7)

Diş Apsesi Nedir? Geniş bir bilgi için.

Diş Apsesi Belirtileri

Diş apsesi nasıl anlaşılır? Diş apsesi başlangıcı pek çok şekilde anlaşılabilir. En yaygın görülen belirtiler şunlardır,

 • Etkilenen bölgenin ısırılması ya da etkilenen bölgeye dokunulması halinde şiddetli ağrılar
 • Soğuk ve sıcak yiyeceklere karşı artan duyarlılık
 • Ağızda kötü bir tat
 • Ateş
 • Ağzı açmakta zorluk çekme
 • Yutma güçlüğü
 • Uykusuzluk

Yüzde ateş ve şişlik varsa muhakkak bir dişçiye gidilmelidir. Nefes almakta veya yutkunmakta zorluk çekiliyorsa, apsenin çeneye ve etrafındaki dokuya yayıldığını gösterebilir. (8)

Diş Apsesi Belirtileri daha fazlası için

Diş Apsesi Nedenleri

Diş apsesi neden olur? Dişin en iç kısmındaki kan damarları, sinirler ve bağ dokusu bakteriler tarafından enfekte edildiğinde diş apsesi oluşur. Bakteriler diş boşluğuna veya dişteki bir çatlak içine girerek diş köklerine kadar yayılır. Bakteriyel enfeksiyon kökün ucunda şişme ve inflamasyona neden olabilir. Diş apsesi için risk faktörleri;

 • Ağız bakımının aksatılması: Dişlere ve diş etlerine iyi bakmamak, dişleri günde iki kez fırçalamamak ve diş ipi kullanmamak diş çürümesi, diş eti hastalığı, diş apsesi ve diğer ağız komplikasyonları riskini artırabilir.
 • Çok fazla şekerli yiyecekler tüketmek: Gün içinde şeker oranı yüksek yiyecekler yemek, diş çürüklerini artırabilir, bu da apselerin oluşmasına neden olabilir. (9)

Diş Apsesi Nedenleri hakkında daha kapsamlı makalemiz için tıklayabilirsiniz

Diş Apsesine Ne İyi Gelir?

Diş apsesi bitkisel tedavisi: Bazı bitkiler diş apsesi semptomlarını azaltabilir ve hastaların daha az acı çekmesini sağlayabilir. Diş apsesi tedavisinde en çok kullanılan bitkiler; sarımsak, karanfil, zencefil, zerdeçal ve çemen otudur. Bu bitkiler ezilerek macun haline getirilebilir ve apseli bölgeye uygulanabilir. Çay olarak içilmeleri de ağrıların ve şişliklerin azaltılmasına yardımcı olur. (5)

Diş apsesi evde tedavi yöntemleri

 • Düzenli olarak diş doktoruna gitmek ağzınızda apse oluşma riskini azaltacaktır.
 • Ağız bakımını doğru bir şeklide yapmak ağızda oluşabilecek enfeksiyonları önler.
 • Florürlü diş macunu ve diş ipi ile günde iki kez dişlerinizi fırçalayın.
 • Şekerli içecekler ve yiyecekleri öğün aralarında ya da yatmadan önce atıştırmalık olarak tüketmekten kaçının.
 • Mümkünse çok şekerli veya nişastalı yiyecekler tükettikten hemen sonra dişlerinizi fırçalayın.
 • 20’lik diş çıkarıyorsanız, diş doktorunuza dişin çekilip çekilmemesi gerektiği konusunda mutlaka danışın. 20’lik dişler, ağızda yeterli yer olmadığında kendilerine yer açmak için diğer dişlere zarar verebilirler ve bu da enfeksiyon kapma olasılığını artırabilir.
 • Dişlerinize herhangi bir darbe aldığınızda ağrı olmasa bile dişlerdeki çatlaklarda ya da kırıklarda bakteri oluşumunu engellemek için diş bakımınızı ihmal etmemelisiniz. (6)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)