Diş Eti Ağrısı Nedir?


Diş eti ağrısı, ağız yaralanmaları, viral enfeksiyonlar, duygusal stres, hormonal değişiklikler, zayıflamış bağışıklık sistemi veya yetersiz beslenme gibi faktörlerden kaynaklanan diş etlerinde görülen ağrılı lezyonların ortak belirtisidir.

Diş eti ağrısı, dişleri etkileyen sağlık problemlerinin ve diş eti hastalıklarının ortak bir belirtisidir. En sık yaşanan durumlar arasında dişeti iltihabı (gingivitis) ve periodontitis bulunmaktadır. Sonuç olarak da diş etleri kanamakta ve ağrımaktadır. Bununla birlikte diş eti ağrısı ayrıca diş eti dokularında gelişen aşırı sıvı (ödem) nedeniyle şişlik ve hassasiyetten de kaynaklanabilmektedir.

Hijyen eksikliği ya da yanlış diş fırçalama sonucunda gelişen diş eti ağrısı problemleri kolayca kontrol altına alınabilmektedir. Ancak, alttan yatan bir sağlık problemi varsa, diş kayıplarına yol açmaması için hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. (1)

Diş Eti Ağrısı Belirtileri

Diş eti ağrısı nasıl anlaşılır? Diş eti ağrısı diş eti hastalıklarının ve diş problemlerinin ortak bir belirtisidir. Geçici koşullar nedeniyle geliştiği takdirde, sadece kısa bir süre için diş etlerinde ağrı hissedilebilmektedir. Ancak, genellikle diş eti problemleri nedeniyle gelişmektedir ve bu neden diş ağrısı aşağıdaki belirtilerle birlikte gelişmektedir:

 • Diş eti kanaması
 • Ağızda şişlik
 • Diş etlerinde görünüm değişiklikleri
 • Diş etlerinin çekilmesi, büyümesi ya da sarkması
 • Ağız kokusu
 • Ateş veya titreme
 • Solunum zorluğu
 • Çiğneme sırasında hissedilen ağrı (2)

Diş eti ağrısı belirtileri konumuzu incelemek için tıklayın

Diş Eti Ağrısı Nedenleri

Diş eti ağrısı neden olur? Diş eti ağrısı pek çok diş eti, diş ve diğer sağlık problemlerinin bir belirtisi olarak gelişebilmektedir. Hemen hemen herkesin hayatının bir döneminde deneyimlediği diş eti ağrısı genellikle geçici bir durumdur ve kısa süre içinde iyileşmektedir. Ancak, daha uzun sürdüğü ve tedavi edilmediği takdirde kötüleşmesi muhtemel durumlar da oluşabilmektedir. En genel olarak, diş eti ağrısı nedenleri ise şöyle sıralanmaktadır:

 • Sert bir şekilde diş fırçası ya da diş ipi kullanmak
 • Diş eti hastalığı (gingivitis)
 • Küçük yaralanmalar veya tahriş
 • Hormonal değişiklikler
 • Uymayan protezler
 • Diş eti çekilmesi
 • Tütün ürünleri
 • Stres
 • Diş çıkarma (3)

Diş eti ağrısı nedenleri ayrıntı için

Diş Eti Ağrısı Tedavisi

Diş eti ağrısı nasıl geçer? Öncelikle amaç diş etlerinin aşırı hassaslaşmasına ve ağrımasına yol açan tetikleyici faktörü ortadan kaldırmaktır. Ortak bir önlem ve tedavi yöntemi ise ağız ve diş hijyenine dikkat etmektir. Diş eti ağrısı genel olarak şu şekilde kontrol altına alınabilmektedir:

 • Günde en az iki kere dişlerinizi fırçalayın
 • Yumuşak kıllı diş fırçası kullanın
 • Günde en az bir kere diş ipi kullanın
 • Diş hekimine giderek düzenli olarak kontrollerinizi yaptırın
 • İyi dengelenmiş bir diyet tercih edin
 • Antibakteriyel diş macunu kullanın (diş eti iltihabı söz konusu olduğunda)

Daha ciddi vakalarda, diş ve diş eti sağlığı için ilaç tedavisi ya da cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir. (4)

Diş eti ağrısı daha fazla detay için tıklayın

Diş Eti Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diş eti ağrısı tanısı ve tedavisi için diş hekimine başvurabilirsiniz. (5)

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Eti Ağrısı Bitkisel Tedavisi

Çay: Diş eti hastalıkları için çayın iyileştirici güçlerinden yararlanmak oldukça eski zamanlardan beri kullanılan bir yöntemdir. Yeşil çay, siyah çay veya ebegümeci çayı gibi büzücü özelliklere sahip olan çayları tercih ederseniz daha etki olacaktır. Antienflamatuar olan bazı çaylar arasında ise papatya ve zencefil çayı bulunmaktadır. (6)

Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı, doğal antiinflamatuar ve antibiyotik özellikleri ile tanınmaktadır. Bu nedenle diş eti ağrılarının nedenini tedavi etmek oldukça faydalı olabilmektedir. Kullanmak için birkaç damla çay ağacı yağını bir bardak suya damlatın ve normal bir gargara olarak kullanın. (7)

Zerdeçal: Zerdeçal bitkisi de antioksidanlar ve antiinflamatuar özellikler açısından oldukça zengindir. Bu nedenle, diş etlerinde meydana gelen şişkinlik, ağrı ve iltihaplanma gibi problemleri hafifletebilmektedir. Suyla beraber hazırlayarak macun haline getirdiğiniz karışımı diş etlerine uygulayıp 5 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. (8)

Susam yağı ve hindistancevizi yağı: Diş eti problemleriyle mücadele etmenin en etkili yöntemlerinden biri de yağ çekmedir. Antibakteriyel ve rahatlatıcı olan yağlarla yapıldığında oldukça olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Susam yağı ve saf hindistancevizi yağı en iyi seçeneklerdir. (9)

Bir çorba kaşığı susam yağıyla ya da hindistancevizi yağıyla ağınızı çalkalayın. 15-20 dk boyunca çalkaladıktan sonra yağı tükürün ve ağzınızı ılık suyla durulayın. Son olarak da dişlerinizi fırçalayın. (10)

Aloe vera: Aloe vera mikropları öldürebilecek ve iltihaplı diş etilerini yumuşatabilecek antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere de sahiptir. Bu nedenle, diş eti ağrılarını hafifletmek için kullanılabilmektedir. Aloe vera jeliyle doğrudan diş etlerini ovun ve 1 ile 2 dakika boyunca masaj yapın. Sonrasında ağzınızı ılık suyla durulayın. (11)

Diş Eti Ağrısı Evde Tedavi Yöntemleri

Kompres: Diş eti ağrılarını hafifletmenin en etkili ve basit evde tedavi yöntemi diş etlerine sıcak ya da soğuk kompresler uygulamaktır.

Sıcak kompres uygulamak için biraz ılıttığınız (diş etlerinin tahammül edebileceği sıcaklık) suya temiz bir bez batırın ve fazla suyu sıktıkran sonra diş eti ağrısının bulunduğu bölgeye yerleştirin.

Soğuk kompres içinse bir buz paketini temiz bir beze sardıktan sonra yine aynı şekilde etkilenen bölge üzerine yerleştirin.

Ağrı ve şişlik azalıncaya kadar her iki kompresin kullanımını da değiştirebilirsiniz. (12)

Tuzlu su: Diş eti ağrısını hafifletmek için evde yapılabilecek diğer bir yöntem ise tuzlu su durulamasıdır. Tuzda bulunan antibakteriyel özellikler bakterilerin üremesini önlemekte ve mevcut bakterileri kurutmaktadır.

Kaynattığınız bir bardak suya 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Ilık bir hale geldiğinde bu suyla ağzınızı çalkalayın ve sonrada tükürün. Suyu yutmamaya özen gösterin. (13)

Hidrojen peroksit: Hidrojen peroksit, diş eti ağrısını ve iltihabını azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Hidrojen peroksit, mikropları öldürmek ve diğer birçok oral problemle mücadele etmek için kullanılabilmektedir.

Eşit miktarda su ve hidrojen peroksiti karıştırın. Ağızda yaklaşık 20 saniye boyunca peroksit solüsyonunu çalkalayın, lavaboya tükürün ve ılık su ile ağzınızı yıkayın. (14)

Diyet: Diş eti ağrıyla ve diğer diş eti problemleriyle mücadele etmenin en temel yöntemi diyetinize dikkat etmek olabilmektedir.

Diş eti sağlığını destekleyen ve iyileşmesini hızlandıran pek çok meyve ve sebze bulunmaktadır. Bunlardan bazıları C vitamini açısından zengin olan brokoli, biber, portakal, ananas, lahana, kivi ve çilektir.

Diyetinize eklemeniz gereken bir diğer besin değeri ise kalsiyumdur. Doğru miktarda kalsiyum almak için süt, soya sütü, tofu, sardalya, hububat ve yeşil lahana tüketebilirsiniz.

Son olarak ise folik asitten yaralanabilirsiniz. Folik asit de diş eti sağlığı için oldukça gerekli bir besin değeridir. Folik asit almak için mercimek, brokoli, kuşkonmaz, yeşillik, bezelye ve avokado tüketebilirsiniz. (15)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)