Diş Eti Ağrısı Tedavisi


Diş eti ağrısı nasıl geçer? En az dişler kadar diş etlerinin sağlığı da oldukça önemlidir. Bu nedenle diş temizliğine ve sağlığına dikkat edildiğinde, diş etleri göz ardı edilmemelidir. Diş etleri sadece diş sağlığı için değil genel vücut sağlığı için de oldukça önemlidir.

Diş eti ağrısını önlemek ve tedavi etmek için uygulanabilecek bazı yöntemler ve tedaviler şunlar olabilmektedir: (1)

Dişleri Doğru Bir Şekilde Fırçalamak

Diş ve ağız temizliğine dikkat etmek diş eti problemlerini önlemek için yapılabilecek en etkili yöntemdir. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız önerilmektedir, ancak bunu yaparken çok sert fırçalar kullanmaktan ya da çok bastırarak dişlerinizi fırçalamaktan kaçınmalısınız.

Yumuşak veya orta sertlikteki kıllı fırçalar tercih etmek ya da elektrik diş fırçası kullanmak daha faydalı olabilmektedir. Dişlerinizi fırçalarken, diş etlerini de temizlemek için nazik dairesel hareketler yapmalısınız. Diş fırçasını sadece ileri geri kullanmak diş etlerinin tahriş olmasına yol açabilmektedir. (2)

Diş İpi Kullanmak

Diş, diş eti ve ağız temizliğini bazen sadece diş fırçası kullanarak sağlamak mümkün olmayabilmektedir. Bu durumda, fırçanın da ulaşamayacağı yerlerdeki plakların çıkarılması için diş ipi kullanımı önerilebilmektedir. Diş ipi kullandığınız zaman mutlaka nazik davranmalısınız. (3)

Gingivitis Tedavisi

Diş eti ağrıları nedenleri arasında en sık karşılaşılan hastalık gingivitis yani diş eti iltihabıdır. Çoğu insan daha az şiddetli bir formuna sahip olurken, bazılarında bu durum periodontitis yani diş kaybına kadar gidebilmektedir.

Gingivitis gelişimini önlemek için yine yapılabilecek en basit yöntem ağız ve diş temizliğine dikkat etmektir. Aksi takdirde, bu bakteriler diş etlerinin iltihaplanmasına yol açabilmektedir. Hafif formda olan gingivitis vakalarında ağız hijyenine dikkat etmek durumu tersine çevirmeye yardımcı olabilmektedir. Ancak, diş eti iltihabı kontrol altına alınayacak kadar şiddetli ise profesyonel diş temizleme ve gerekirse diş restorasyonu yapılabilmektedir. (4)

Ağrılı Lezyonların Tedavisi

Diş eti ağrılarının bir diğer kaynağı da ağızda ve diş etlerinde çıkan pamukçuk, aft ya da ülserlerdir. Bu ağrılı lezyonları tedavi etmek için altta yatan neden tedavi edilmelidir. Bakteriyel ya da viral kaynaklı olabilen ağrılı lezyonlar ağız hijyenine dikkat ederek ve ilaç tedavisiyle kontrol altına alınabilmektedir. (5)

Sigarayı Bırakmak

Sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanmak hem dişlere hem de diş etlerine önemli derecede zarar verebilmektedir. Sigara içen insanların diş eti hastalıkları yaşama riski daha yüksektir. Bu nedenle, hem diş eti sağlığı hem de genel vücut sağlığını için en doğru şey sigarayı bırakmak olacaktır. (6)

Dengeli Beslenmek

Diş eti sağlığını desteklemek için vücuttaki mineral ve vitamin seviyesine de dikkat edilmesi gerekmektedir. İyi dengelenmiş bir diyeti tercih etmek vücudu her açıdan olumlu yönde desteklemektedır. Diş eti sağlığı için diyetinize C vitamini ve kalsiyum açısından zengin olan gıdaları eklemelisiniz. Ayrıca, şekerli gıdaları sınırlandırmak da diş eti problemleri riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. (7)

Diş Eti Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diş eti ağrısı tanısı ve tedavisi için diş hekimine başvurabilirsiniz. (8)

Diş Eti Ağrısı Nedir?

Diş eti ağrısı diş etlerinde hassasiyetle birlikte hissedilen ağrıdır. Pek çok insan diş eti ağrısından muzdarip olmaktadır. Genellikle, dikkatsiz fırça kullanımı nedeniyle gelişse de, pek sağlık koşulu nedeniyle de gelişebilmektedir. (9)

Diş eti ağrısı nedir? Daha ayrıntılı konumuzu inceleyebilirsiniz

Diş Eti Ağrısı Belirtileri

Diş eti ağrısı nasıl anlaşılır? Diş eti ağrısıyla birlikte oluşabilecek diğer belirtiler arasında diş eti kanaması, ağızda şişlik, diş etlerinin görünümünde değişiklikler, diş etlerinin büyümesi, ağız kokusu, ateş veya titreme, solunum zorluğu ve çiğnerken ağrı hissetme gibi belirtiler bulunmaktadır. (10)

Diş eti ağrısı belirtileri geniş kapsamlı konumuz için tıklayın

Diş Eti Ağrısı Nedenleri

Diş eti ağrısı neden olur? Basit ve geçici diş eti ağrıları genellikle sert ve yanlış diş fırçası kullanımıyla gelişebilmektedir. Bununla birlikte, diş eti ağrısının nedeni vücutta meydana gelen hastalıklar ya da diğer koşullar da olabilmektedir. Bazı örnekleri arasında, gingivitis, pamukçuk (aft), periodontitis, viral, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar ve sigara kullanımı bulunmaktadır. (11)

Diş eti ağrısı nedenleri ayrıntılı makalemizi inceleyebilirsiniz

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)