Diş Eti İltihabı Belirtileri


Diş eti iltihabı nasıl anlaşılır? Diş eti iltihabı başlangıcı bazen fark edilmeyebilir, çünkü semptomlar çok belirsiz olabilir. Bununla birlikte ilerleyen diş eti iltihaplanmalarında aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir;

Diş etlerinde renk değişimi: Enfeksiyonun yayılmasıyla birlikte diş etleri kızarmaya hatta morarmaya başlar.

Ağrılı ve hassas diş etleri: Özellikle iltihabın olduğu bölgeye dokunurken ya da iltihaplı tarafla bir şeyler yemeye çalışırken şiddetli ağrılar hissedilebilir. Diş eti iltihabı yüzünden konuşmak ve yemek yemek son derece zor bir hale gelir.

Diş eti kanaması: Dişleri fırçalarken ya da diş ipi kullanırken enfeksiyonlu bölgede kanama meydana gelebilir. (1)

Ağız kokusu: Enfeksiyon arttıkça ağızda kötü bir tat ve koku oluşur. Bu durum, yiyeceklerin tadını almayı zorlaştırır. Ayrıca dişler fırçalansa dahi ağızdaki kötü koku geçmez ve devam eder.

Şişmiş diş etleri: İltihap nedeniyle diş etleri şişer ve ağrır.

Maloklüzyon: Isırma esnasında dişler tam olarak birbirine oturmaz. Alt ve üst dişleri birbirine değdirirken alt dişlerin üst dişlere göre önde ya da arkada kalması.

Dişlerin diş etlerinden uzaklaşması: Diş etlerinde oluşan irin nedeniyle dişler gevşeyebilir ve diş etlerinden uzaklaşabilir. (2)

Diş eti iltihabı ilerledikçe çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Yiyecek, plak ve kalıntıları tutan dişlerin etrafında derin cepler oluşabilir. Eğer diş eti iltihabı periodontal hastalığa doğru ilerlerse, hastanın dişlerinin etrafındaki dişeti dokusu veya kemiği zamanla yok olabilir ve dişlerinin çekilmesi gerekebilir. Bu değişiklikler çok yavaş veya çok hızlı gelişebilir, ayrıca birkaç dişi veya tüm ağzı etkileyebilir. Ağız hijyeni hemen hemen hiç yapılmazsa veya hastanın bağışıklık sistemi çok zayıfsa, nekrotizan ülseratif diş eti iltihabı oluşabilir. Bu durum, enfekte diş etlerinin şişmesi, ülserleşmesi ve ölü dokuyu kesmesi şeklinde olan, çok acı verici bir durumdur. (3)

Dişeti İltihabı Nedir?

Dişeti iltihabı diş etleri üzerinde gelişen bir tür absedir. Genellikle ağrılıdır ve bu yüzden hastalar için oldukça rahatsızlık vericidir. Yeme ve konuşma sırasında hastaların zorlanmasına neden olan dişeti iltihabı tedavi edilerek tekrar ortaya çıkması önlenebilir.  İltihap bölgesinde şişlikler ya da kızarıklıklar oluşabilir. (4)

Dişeti iltihaplarının ana nedeni, dişetinde enfeksiyona yol açan bakterilerdir. Bu bakteriler çoğunlukla plak, gıda partikülleri veya diş çürümesi nedeniyle çoğalırlar. Nadiren de olsa ağız kanserine yol açabilirler. (5)

Dişeti İltihabı nedir? Kapsamlı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Dişeti İltihabı Nedenleri

Dişeti iltihabı neden olur? Plaklar, diş eti iltihabının başlıca nedenlerinden biridir. Bununla birlikte başka faktörler de diş eti iltihabına yol açabilir. Bunları sıralarsak;

  • Hormon değişiklikleri: Hamilelik, ergenlik, menopoz ve regl dönemleri sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler, diş etlerinin daha hassas olmasına neden olur ve diş eti iltihabının gelişmesini kolaylaştırır.
  • Hastalıklar: Kanser ve HIV gibi bazı hastalıklar diş etlerinin durumunu etkileyebilir. Diyabet, vücudun kan şekerini kullanma kabiliyetini etkilediğinden, şeker hastalarında diş eti iltihabı riski oldukça yüksektir.
  • İlaçlar: Tükürük akışını etkileyen bazı ilaçlar, dişler ve diş etleri üzerinde olumsuz etkiler yapabilir. Antikonvülsan bir ilaç olan Dilantin ve anti-angina bir ilaç olan Procardia ve Adalat gibi bazı ilaçlar, diş eti dokularının çok fazla büyümesine neden olabilir.
  • Sigara içmek: Tütün kullanmak diş eti dokularının kendini tamir etmesini zorlaştırır.
  • Günlük ağız bakımını ihmal etmek: Dişleri düzenli olarak fırçalamamak diş eti iltihabının gelişme riskini artırır.
  • Genetik: Ailesinde diş eti hastalıkları olan kişilerde diş eti iltihabı gelişebilir. (6)

Dişeti İltihabı Nedenleri Detayları için

Dişeti İltihabı Tedavisi

Dişeti iltihabı nasıl geçer? Diş eti iltihabına neden olan plakları temizlemek için elektrikli diş fırçaları kullanılabilir. Diş çürümeleri azaltılarak diş eti dokusunun aşırı büyümesi önlenebilir. Ağız içinin temiz ve sağlıklı olması, bakteri gelişimini azaltacağından enfeksiyon riskini de yok eder. (7)

Diş eti iltihabı ameliyatı: Tartar oluşumunu engellemek ve derin bir diş temizliği yapmak için kök kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

Diş eti iltihabı için hangi doktora gidilir? Diş eti iltihabı için Ağız ve Diş Hastalıkları Bölümü’ne gidilmesi gerekir.

Dişeti İltihabı Tedavisi detayları için tıklayınız

Dişeti İltihabına Ne İyi Gelir?

Dişeti iltihabı bitkisel tedavisi: Dişeti iltihabı için tuzlu su ile gargara yapmak, etkilenen bölgeye zerdeçal macunu sürmek ya da sarımsak suyu ile ağzı çalkalamak oldukça faydalı bitkisel tedavilerdir. Doktora gidene kadar bu önerileri uygulamak, ağrının geçici olarak hafiflemesini sağlar. (8)

Dişeti iltihabı evde tedavi yöntemleri

  • Ağız içini temiz tutmak, dişleri düzenli olarak fırçalamak ya da diş ipi kullanmak, dişlerde biriken yemek parçacıklarının ve bakterilerin temizlenmesini sağlar.
  • Diş hekimi düzenli olarak ziyaret etmek, ağızda oluşabilecek sorunların önceden teşhis edilmesine yardımcı olur. Erken teşhis sayesinde bir çok hastalık ilerlemeden tedavi edilebilir.
  • Sağlıklı beslenme ve şeker hastalığı gibi sorunları kontrol ederek diş eti sağlığı korunabilir. (9)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)