Diş Eti İltihabı Nedenleri


Diş eti iltihabı neden olur? Diş eti iltihabının en yaygın nedeni, dişlerin üzerinde plak oluşmasına yol açan ve ağızdaki diş eti dokularının iltihaplanmasına yol açan yetersiz ağız bakımıdır. Bunun dışında diş eti iltihabının diğer nedenleri şunlardır;

Ağız bakımının aksatılması: Ağız bakımının düzenli olarak yapılmaması plak ve tartar oluşumuna neden olur. Plak, genellikle nişasta ve şekerlerin ağızda normal olarak bulunan bakterilerle etkileşime girmesiyle oluşur. Dişlerde oluşan plak temizlenmediğinde, diş eti çizgisinin altında bakteri toplayan bir tartara dönüşerek sertleşebilir. Tartar, bakteriler için koruyucu bir kalkan oluşturur ve diş eti çizgisi boyunca tahrişe neden olur. Tartarı temizlemek için profesyonel diş temizliğine ihtiyaç duyulur. (1)

Hormonsal değişimler: Hamilelik, adet düzensizliği veya doğum kontrol haplarının kullanımı ile ilgili hormonsal değişiklikler diş etlerini daha hassas ve savunmasız hale getirir. Hassaslaşan diş etlerinde iltihap oluşabilir.

Hastalıklar: Diyabet, lösemi, kanser ve HIV gibi hastalıklar, kişilerin bağışıklık sistemini zayıf bırakarak diş eti iltihabı olasılığını artırırlar.

İlaçlar: Bazı ilaçlar ağızdaki tükürük miktarını azalttığı için enfeksiyon riski artar. Ağız kuruluğu diş eti iltihabına neden olabilir. (2)

Sigara kullanmak: Sigara içmek hem yaraların iyileşmesini geciktirir hem de dokuların hasar görmesine neden olur. Plak veya tartarlar dişlerde ne kadar uzun süre kalırsa, diş etini o kadar çok tahriş eder ve diş etlerinde iltihaplanmalara neden olur. Zamanla, diş etleri şişer ve kolayca kanar. Ayrıca diş çürükleri de oluşabilir. Tedavi edilmemesi halinde dişin çekilmesi gerekebilir.

Genetik:  Diş hastalıkları genetik olabilir. Ebeveynleri ya da yakın akrabaları diş eti iltihabına yakalanan kişilerde risk daha fazladır. (3)

Diş Eti İltihabı Nedir?

Diş eti iltihabı genellikle ağız bakımının ihmal edilmesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır.  Diş eti hastalığı, diş etlerinin ve dişlerin arasında kalan boşluklara bakterilerin yerleşmesi ve o bölgeyi tahriş etmesiyle meydana gelir. Bakteriler diş eti çizgisinin altına sızarak apselere ve iltihaplara yol açar. Tedavi edilmemesi halinde enfeksiyon yayılabilir ve dişin çekilmesi gerekebilir.

Gerekli ağız bakımının yapılması halinde diş eti iltihabı kendi kendine iyileşebilir. Özellikle hamilelik döneminde hormonların farklılaşması nedeniyle oluşan diş eti iltihapları, doğumun gerçekleşmesinden kısa bir süre sonra kendiliğinden yok olurlar. (4)

Dişeti İltihabı Nedir? Tıklayıp göz atabilirsiniz

Diş Eti İltihabı Belirtileri

Diş eti iltihabı nasıl anlaşılır? Diş eti iltihabı başlangıcı bazen hiçbir belirti vermediği için anlaşılması zor olabilir. Hastalığın ilerleyen safhalarında bile ağrı hissedilmeyebilir. Bunun dışında diş eti iltihabının en yaygın belirtileri şunlardır:

  • Diş fırçalama sırasında ve sonrasında kanama
  • Kırmızı, şişmiş veya hassas diş etleri
  • Ağızda kalıcı kötü nefes veya kötü tat
  • Dişlerin ve diş etlerinin arasında derin ceplerin oluşumu
  • Dişlerin gevşemesi (5)

Dişeti İltihabı Belirtileri geniş bilgiye buradan bakabilirsiniz.

Diş Eti İltihabı Tedavisi

Diş eti iltihabı nasıl geçer? Bir diş eti iltihabı için en iyi tedavi ağız bakımının aksatılmamasıdır. Eğer daha önce diş eti iltihabı geçirmişseniz, bunun tekrarlama olasılığı yüksektir. Ağızdaki bakterileri tamamen temizlemek bazen kişisel ağız bakımı ile mümkün olmayabilir, bu yüzden bir diş doktoruna gidilmelidir.

Eğer diş iltihabı diş çürümesi nedeniyle olmuşsa kök kanalı tedavisi gerekir. Böylece enfeksiyon dişlerden atılır ve tekrarlanması önlenir. Ayrıca antibiyotikler de diş eti iltihabının tedavisinde kullanılabilir.

Diş eti iltihabı ameliyatı: Enfeksiyon nedeniyle oluşmayan diş eti iltihapları cerrahi yöntemle temizlenilebilir. (6)

Diş eti iltihabı için hangi doktora gidilir? Diş eti iltihabını tedavi etmek için Ağız ve Diş Hastalıkları Bölümü’ndeki doktorlara gidilmesi gerekir.

Dişeti İltihabı Tedavisi için kapsamlı makalemize buradan ulaşabilirsiniz

Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?

Diş Eti iltihabı bitkisel tedavisi: Hindistan cevizi yağı, kekik yağı ve çay ağacı yağı gibi esansiyel yağlar, ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca iltihaplı bölgeyi aloe vera suyu ile durulamak, adaçayı ya da karbonat ile gargara yapmak ya da tuzlu su ile temizlemek, bakterilerin ağızdan uzaklaşmasını sağlar. Zerdeçal, guava yaprağı, yeşil çay ve karanfil ise enfeksiyonun yayılmasını önleyebilir. (7)

Diş eti iltihabı evde tedavi yöntemleri

  • Sigaradan uzak durmak
  • Ağız bakımını ihmal etmemek
  • Diş doktorunu düzenli aralıklarla ziyaret etmek
  • Antioksidan içeren besinler tüketmek (8)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)