Diş Eti Şişmesi Nedenleri


Diş eti şişmesi neden olur? Diş eti şişmesinin pek çok nedeni vardır. Bunlar yetersiz hijyen sonucu oluşan iltihaplar, enfeksiyonlar, hormonal değişimler ve beslenme eksiklikleridir.

Diş eti iltihabı: Diş etlerinin şişmesi genellikle diş eti iltihabı nedeniyle olur. Diş eti iltihabı, diş etlerinin tahriş olmasına ve şişmesine neden olan bir diş eti hastalığıdır. İnsanların çoğunda diş eti iltihabı gelişir ama bunu fark etmeyebilirler. Çünkü semptomlar oldukça hafif olabilir. Bununla birlikte eğer diş eti iltihabı tedavi edilmezse diş kaybı ya da periodontitis gibi ciddi durumlar ortaya çıkabilir.

Diş eti iltihabının nedeni, ağız hijyeninin tam olarak yapılmaması sonucunda dişlerin üzerinde plak birikmesidir. Plak, dişlerde biriken bakteri ve yemek atıklarından oluşmaktadır. Eğer birkaç gün içinde plak temizlenmezse tartar oluşabilir. Tartar sertleştirilmiş plaktır. Genelde diş ipi ve fırça ile çıkarılamaz. Tartarın temizlenmemesi sonucunda da diş eti iltihabı oluşur. Bu durumda bir diş doktorundan yardım alınmalıdır.

Gebelik: Diş eti şişmesi hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir. Hamilelikte vücudun ürettiği hormonlar, diş etlerindeki kan akışını artırabilir. Kan akışının artması ise dişlerin daha kolay tahriş olmasına yol açara şişmelerine neden olabilir. Hormonal değişiklikler vücudun diş eti enfeksiyonlarına neden olan bakterilerle savaşma yeteneğini de etkileyebilir. Bu durumda diş eti iltihabı oluşma olasılığı oldukça fazladır.

Yetersiz beslenme: Özellikle de B ve C vitaminlerini yetersiz almak, diş eti şişmesine neden olabilir. C vitamini seviyeleri çok düşerse anemi ve diş eti hastalıkları ortaya çıkabilir.

Enfeksiyon: Mantar ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar diş eti şişmelerine neden olabilir. Ağızda uçuk veya pamukçuk varsa diş eti şişmeleri görülebilir. Tedavi edilmeyen diş çürükleri diş apselerine ve diş eti iltihaplarına yol açabilir. (1)

Diş Eti Şişmesi Nedir?

Diş etleri ağız sağlığı için son derece önemlidir. Diş etleri çene kemiğini kaplayan, sert ve pembe bir dokudan yapılmıştır. Bu doku hem kalın, hem lifli hem de içinde çok sayıda kan damarı bulunur. Diş etleri şişerse dişin dışında bir çıkıntı oluşabilir. Diş etlerindeki şişlik genellikle diş eti ile birleşince başlar. Diş etleri bazen o kadar çok şişer ki, dişlerin bir kısmı görünmemeye başlayabilir. Şişen diş etleri pembe yerine kırmızı görünebilir. Tahriş olan diş etleri hassaslaşabilir ve ağrıyabilirler. Dişleri fırçalarken ya da diş ipi kullanırken dişlerden kan gelebilir. (2)
Diş eti şişmesi nedir hakkında daha fazla detay için

Diş Eti Şişmesi Belirtileri

Diş eti şişmesi nasıl anlaşılır? Diş eti şişmesi başlangıcı altta yatan probleme bağlı olarak farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Diş eti hastalıkları, diş eti iltihabı ya da periodontal hastalıklar nedeniyle diş etlerinde şişmeler meydana gelir. Diş eti şişmelerinin en sık görülen belirtileri şunlardır;

  • Diş eti kanaması
  • Hassas dişler ve diş etleri
  • 20’lik dişlerin çıkmaya başlaması
  • Dişlerde tartar birikmesi
  • Diş etlerinde kırmızı ya da morumsu lekeler

Kızarmış diş etlerindeki şişlikler, ciddi bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle vücut enfeksiyonlara açık hale gelirse diş hastalıkları dahil pek çok sorun ortaya çıkabilir. (3)
detaylı bilgi almak için bakınız: diş eti şişmesi belirtileri 

Diş Eti Şişmesi Tedavisi

Diş eti şişmesi nasıl geçer? Diş etleri iki haftadan daha uzun bir süredir şişikse mutlaka diş doktoruna gidilmelidir. Diş doktoru hastanın belirtilerine bakar, hastaya şişliğin ne zaman başladığını ve ne sıklıkta gerçekleştiğini sorar. Kesin teşhis için ağız röntgeni gerekebilir. Ayrıca hastanın hamile olup olmadığını ve diyabet gibi sorunlar yaşayıp yaşamadığını sorar. Enfeksiyon varlığını tespit etmek için hastadan kan testleri isteyebilir.

Diş etlerinin neden şiştiğine bağlı olarak doktor diş eti iltihabını önlemek ve plağı azaltmak için oral durulamalar önerebilir. Ayrıca belli markaların diş macunlarını kullanmanızı isteyebilirler. Bazı durumlarda hastanın antibiyotik kullanması gerekebilir.

Diş eti şişmesi ameliyatı: Eğer diş eti iltihabı çok fazla ise hastanın ameliyat olması gerekebilir. Diş eti şişmesinde en çok kullanılan tedavi şekli ölçeklendirme ve kök planlamasıdır. Bu tedaviler hastalıklı diş etlerinin iyileşmesini ve diş plağı veya tartarının temizlenmesini sağlar. (4)

Diş eti şişmesi için hangi doktora gidilir? Diş eti şişmesi için bir diş hekimine gitmek gereklidir.
Daha fazla diş eti şişmesi tedavisi hakkında bilgi için

Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir?

Diş eti şişmesi bitkisel tedavisi: Lavanta yağı, karanfil yağı, zencefil, karbonat, limon suyu, hint yağı, aloe vera jeli, zerdeçal, elma sirkesi, vanilya özü ve epsom tuzu diş eti şişmelerine iyi gelmektedir. (5)

Diş eti şişmesi evde tedavi yöntemleri:

  • Diş etlerini nazik bir şekilde fırçalayın, böylece onların tahriş olmasını engellersiniz.
  • Ağızdaki bakterileri temizlemek için tuzlu su çözeltisi kullanılabilir.
  • Bolca su için. Su, ağızda hastalığa neden olan bakterilerin zayıflamasını sağlayan tükürük üretimini uyarmaya yardımcı olur.
  • Gargara yaparken kesinlikle alkol ve tütün içeren maddeler kullanmayın. Bu maddeler diş etlerinin tahriş olmasına neden olur. Sanılanın aksine ağrıyı dindirmezler.
  • Diş eti ağrısını azaltmak için yüze soğuk kompres uygulanabilir. Soğuk kompres şişliğin azalmasına yardımcı olur. (6)

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)