Diş İltihabı Tedavisi


Diş iltihabı nasıl geçer? Diş iltihabı nedeniyle oluşan belirtilerin hafifletilmesi ve uygun tedavinin başlatılması için hemen bir diş doktoruna başvurmakta fayda vardır. Böylece, diş doktoru tarafından diş ağrısı ve şişmesi gibi rahatsız edici belirtilere yol açan diş iltihabının nedeni tedavi edilebilmektedir.

Bununla birlikte, bazı vakalarda diş iltihabı yutma ve solunum zorlukları gibi belirtilere yol açabilecek kadar ilerlemiş olabilmektedir. Bu durumda, hemen acil servise gidilmelidir. (1)

Diş iltihabı için uygulanabilecek tedavi yöntemleri daha ayrıntılı olarak şöyle sıralanabilmektedir:

  • Periapikal apse tedavisi: Periapikal apse söz konusu olduğunda, oluşan apseyi çıkarmak için kök kanal tedavisi uygulanmaktadır. Ölen dişin içine bir delik açmak için doktor tarafından dişçi matkabı kullanılmaktadır. Bu sırada da irin dışarı çıkarılmaktadır. Hasarlı dokular da çıkarıldıktan sonra daha fazla enfeksiyonun oluşmasını önlemek için dolgu malzemesi ile açıklıklar doldurulmaktadır.
  • Periodontal apse tedavisi: Diş apsesi periodontal ise, iltihabın biriktiği periodontal cep iyice temizlenmektedir. Sonrasında, diş eti tekrar dişin üstünde getirilmektedir. Böylece dişin iyileşmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca, olası enfeksiyonların oluşması da önlenebilmektedir. (2)

Diş apsesi kendi kendine iyileşmemektedir. Apse patlasa, aksa ya da diş ağrısı dursa bile, iltihaba neden olan diş problemi hala devam ettiği için enfeksiyonun da yeniden tekrarlaması oldukça muhtemeldir.

İnsizyon

Diş apsesinde biriken iltihabın akıtılması için doktor tarafından uygulanabilmektedir. Doktor, yerel anestezi uygulamakta ve sonrasında küçük bir kesi yaparak bakterileri içeren irini akıtmaktadır. (3)

Antibiyotik Tedavisi

Antibiyotik tedavisi, diş iltihabına yol açan ve apsenin içinde biriken bakterileri öldürmek için kullanılmaktadır. Diş hekimleri x-ışınları taramasından sonra diş iltihabını tespit ettikleri zaman, genellikle penisilin reçete etmektedir. Bu durumda, hastanın penisilin alerjisi olup olmadığı da oldukça hayati bir kıstas oluşturmaktadır.

Antibiyotik tedavisi diş iltihabını hafifletmede oldukça başarılı olabilmektedir. Tedaviye başladıktan sonra genellikle 2 gün içinde belirtiler hafifleyebilmektedir.

Enfeksiyon sadece apse oluşan alanla sınırlıysa, antibiyotik tedavisine gerek duyulmayabilmektedir. Diğer yandan, eğer enfeksiyon diğer dişlere, çeneye ya da diğer bölgelere yayılmışsa, antibiyotik tedavisi reçete edilecektir. (4)

Tuzlu Su Gargarası

Apsenin kendi kendine patlama ihtimali bulunmaktadır. Bu durumda, sıcak ve tuzlu olan sularla ağzın çalkalanması faydalı olabilmektedir. Böylece iltihabın aktığı bölge yumuşamakta ve temizlenmektedir. Ayrıca, iyileşme sürecini de hızlandırabilmektedir. (5)

Ağrı Kesiciler

Diş iltihabı şiddetli diş ağrısına neden olmaktadır. Bu durumda ağrı kesicilerden faydalanılabilmektedir. İbuprofen gibi ağrı kesiciler ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte, apse üzerinde herhangi bir iyileştirici olarak görev görmemektedir.

Kök Kanal Tedavisi

Kök kanal tedavisi hem enfeksiyonun temizlenmesine hem de dişin daha fazla hasar almadan kurtarılmasına yardımcı olmaktadır. Öncelikli olarak, oluşan apsenin içi boşaltılmaktadır. Sonrasında da, dişin pulpa odası ve kök kanalları dolgu malzemesiyle doldurulmaktadır. (6)

Dişin Çekilmesi

Kök kanal tedavisi için geç kalınmışsa, enfeksiyonu ortadan kaldırmak için hasar görmüş olan diş çekilmektedir. Enfeksiyonun tamamen kaldırılması için yumuşak dokular doktor tarafından iyice temizlenmektedir.

Diş İltihabı Ameliyatı

Ağızın ya da boğazın diğer alanlarına yayılmış olan iltihap, ameliyatla temizlenebilmektedir. Apsenin hala iyileşmemesi ya da kök kanal tedavisinden sonra bile genişlemesi durumunda ise büyük olasılıkla ameliyat ve kök ipuçlarının doldurulması, ayrıca tanısal biyopsi yapılması gerekecektir.

Hastanede Tedavi

Ciddi diş ve çene enfeksiyonlarının hastanede tedavi edilmesi gerekmektedir çünkü  ikincil enfeksiyonlar ve komplikasyonlar hayatı tehdit edebilmektedir. (7)

Diş İltihabı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diş iltihabı tanısı ve tedavisi için diş hekimine başvurulmaktadır. (8)

Diş İltihabı Nedir?

Diş iltihabı, diş kökünde ya da dişin iliğinde gelişen enfeksiyonun bir sonucu olarak meydana gelmektedir. Daha da ilerlediği takdirde ise, çene kemiğini, diğer dişleri ve çevre dokuları da etkileyebilmektedir. (9)

Diş iltihabı nedir? Daha fazla detaya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Diş İltihabı Belirtileri

Diş iltihabı nasıl anlaşılır? Diş iltihabı geliştirmeniz durumunda, şiddetli diş ağrısı, çiğneme sırasında acı, diş etlerinin şişmesi ve kızarması, kötü bir tat, ateş, sıcağa ve soğuğa karşı aşırı hassasiyet gibi belirtilere maruz kalabilirsiniz. (10)

Diş iltihabı belirtileri hakkında daha kapsamlı bilgi için tıklayınız

Diş İltihabı Nedenleri

Diş iltihabı neden olur? Diş iltihabı, ağızdaki bakterilerin çürüyen veya kırılan dişlerin üzerindeki açıklıklardan içeri girmesi sonucu, diş kökünde veya diş iliğinde enfeksiyona yol açması nedeniyle oluşmaktadır. Ortak nedenleri arasında ise diş boşlukları, dişeti hastalıkları, periodontal hastalık, sorunlu yapılmış köprü gibi diş tamirleri ve dişlerin eksik ya da gömülü olması bulunmaktadır. (11)

Diş iltihabı nedenleri konusuna göz atabilirsiniz

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)