Dişeti İltihabı Tedavisi


Dişeti iltihabı nasıl geçer? Dişeti iltihabı kendi kendine geçebilir ve tekrar ortaya çıkabilir. Eğer tedavi edilen bir dişeti iltihabı tekrar oluşursa, bu durum devam eden bir enfeksiyonu ya da tedavinin başarılı olmadığını gösterir. Ayrıca enfeksiyonun başka yerlere yayılması veya ağızda tekrar ortaya çıkması da mümkündür. Hamilelikte oluşan dişeti iltihabı hormonsal dalgalanmalar nedeniyle ortaya çıkabilir ve doğumun gerçekleşmesinden kısa bir süre sonra kendiliğinden yok olur. (1)

Diş eti iltihabı tedavisinin başarılı olması için ağız bakımına çok fazla dikkat edilmelidir. Ayrıca sigara kullanılıyorsa bırakılmalı ve kan şekerine mutlaka bakılmalıdır. Diş eti iltihabında tedavi seçenekleri; diş temizliği, antibiyotikler ve ameliyattır.

Diş temizliği: Ameliyat olmadan diş eti iltihabından kurtulmak isteyenler için öncelikle diş eti temizliği yapılır. Dişleri derinlemesine temizlemek için kullanılabilecek çeşitli teknikler vardır. Diş eti tahrişini önlemek için plak ve tartarın çıkarılması gerekir. Bunun için diş eti çizgisinin üstündeki ve kökteki plak ve tartarlar temizlenir. Temizleme esnasında lazer kullanılarak ağrı ve kanama önlenebilir. (2)

Antibiyotikler: Diş eti iltihabını tedavi etmek için bir dizi ilaç kullanılabilir. Bunlar;

 • Ağzı dezenfekte etmek için klorheksidin içeren antiseptik gargara kullanılabilir. Klorheksidin içeren zaman ayarlı antiseptik ilaçlar diş temizliğinden sonra diş etlerine uygulanır.
 • Oral antibiyotikler, diş eti iltihabının kalıcı bölgelerini tedavi etmek için kullanılabilir.
 • Doksisiklin isimli antibiyotik, dişin zarar görmesini engellemeye yardımcı olabilir.

Kök kanal tedavisi: Diş apselerinin neden olduğu diş eti iltihabı, kök kanal tedavisi ile iyileştirilebilir. Bakterilerin tamamen çıkarılmasıyla birlikte diş etleri başka enfeksiyonlardan korunmuş olur.

Diş eti iltihabı ameliyatı: Diş etleri geriye kaldırılır, plak ve tartarlar daha derinden temizlenir. Diş etleri daha sonra dişin etrafına rahatça yerleşecek şekilde dikilir. Diş ve çene tedavi sırasında çok fazla hasar görürse kemik ve doku greftleri kullanılabilir. (3)

Diş eti iltihabı için hangi doktora gidilir? Diş eti iltihabı için Diş Eti Hastalıkları bölümündeki doktorlara gidilebilir.

Dişeti İltihabı Nedir?

Dişeti iltihabı, abseler nedeniyle dişetinde oluşan şişliklerdir. Bunlar genellikle bir enfeksiyona dönüşen, diş etlerini tahriş eden ve ağzın belirli bölgelerinde şişkin dişeti dokusuna yol açan irinlerdir. Dişetlerinin altında biriken yiyecek parçaları, plaklar veya bakteriler, dişeti iltihabına neden olurlar. (4)

Bazı ilaçlar, takma dişler, diş çürükleri ya da yetersiz ağız bakımı nedeniyle dişeti iltihapları oluşabilir. Bunlara ek olarak hamilelik sırasında hormonların değişmesinden dolayı gebe kadınlarda dişeti iltihabı gelişebilir. (5)

Dişeti İltihabı Nedir? İncelemek için tıklayın

Dişeti İltihabı Belirtileri

Dişeti iltihabı nasıl anlaşılır? Dişeti iltihabı başlangıcı belirtiler hafif olduğu için anlaşılmayabilir. Fakat ilerleyen dönemlerde belirtiler şiddetlenebilir;

 • Şişmiş diş etleri
 • Yumuşak ve sıvı dolu kabarcıklar
 • Açık pembe ya da koyu kırmızı renkte iltihaplar
 • Dişler fırçalandığında kanama
 • Diş etlerine dokunulduğunda ya da yemek yendiğinde ağrı oluşması (6)

Dişeti İltihabı Belirtileri makalemizi detaylı incelemek için

Dişeti İltihabı Nedenleri

Dişeti iltihabı neden olur? Diş eti iltihabına dişlerdeki plak birikmesi neden olur. Bu plak, bakteri, gıda artıkları ve mukustan oluşur. Diş bakımının düzenli yapılmaması diş eti iltihabına yol açar. Diş eti iltihabı riskini artıran diğer faktörler şunlardır:

 • Hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler
 • Diyabet ve kanser gibi kronik hastalıklar
 • Enfeksiyonlar
 • Genetik koşullar
 • Diş bakımının yapılmaması
 • Sigara içmek
 • Doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar (7)

Dişeti İltihabı Nedenleri konusuna buradan kapsamlı göz atabilirsiniz.

Dişeti İltihabına Ne İyi Gelir?

Dişeti iltihabı bitkisel tedavisi: Zerdeçal, karanfil, guava yaprağı, aloe vera suyu, Hindistan cevizi yağı, karanfil yağı ve adaçayı gibi bitkiler ya da esansiyel yağlar, iltihaplar nedeniyle oluşan ağrıların ve şişliklerin azalmasına yardımcı olur. (8)

Dişeti iltihabı evde tedavi yöntemleri

 • Varsa sigara alışkanlığını bırakmak
 • Diş bakımını aksatmamak
 • Düzenli olarak diş doktoruna gitmek
 • Antioksidan içeren besinler tüketmek

Diş eti iltihabı ağızda ciddi bir enfeksiyon olduğuna işaret edebilir. Çoğu diş eti iltihabında kanama ya da diş eti hassasiyeti gibi belirtiler yokken, bazılarında bu belirtiler oldukça şiddetli olabilir. Tedavi edilmeden bırakılırsa, enfeksiyon vücuda yayılabilir ve kardiyovasküler hastalık, diğer sistemik hastalıklar veya nadir durumlarda beyin apselerine neden olabilir. (9)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)