Dişeti şişmesine ne iyi gelir?


Dişetleriniz ağız sağlığınız için çok önemlidir. Dişeti çene kemiklerini saran sağlam pembe dokudan yapılır. Bu doku kalındır, liflidir ve kan damarı ile doludur.

Dişetleriniz şişerse, çıkıntı yapabilir veya kabarabilir. Dişetinizde şişme genellikle dişetinin dişle buluştuğu yerden başlar. Dişetleriniz o kadar şişebilir ki, dişlerinizin bir bölümünü gizlemeye başlarlar. Şişmiş dişetleri, normal pembe olan renkleri yerine kırmızı renkte görünürler.

Dişeti şişkinliği olarak da adlandırılan şişmiş diş etleri genellikle tahriş edici, hassas veya ağrılıdır. Diş fırçalarken veya diş ipi kullanırken dişetlerinizin daha kolay kanamış olduğunu fark edebilirsiniz. (1)

Dişeti şişmesinin nedenleri

Ağrılı kırmızı, şişkin diş etleri genelde diş çevresindeki bakteri plağının oluşturduğu aktif diş eti hastalığının klasik bir semptomudur. Bükülmüş, şişkin diş etleri, diş eti iltihabının başladığını veya daha şiddetli periodontit formlarına ilerlediğini bildirmek için vücudunuzun dikkati çekme yoludur.

Diğer Sebepler

Diş etrafındaki şişmiş diş etleri de yan etkilerden biri olabilir:

 • Reçeteli ilaçlar
 • Gebelik
 • Doğum kontrol hapları
 • Diş macunundaki aktif maddeler
 • Viral enfeksiyonlar
 • Mantar enfeksiyonları
 • Uygun takılmamış protezler
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Ortodontik tedavi
 • Dişeti altında kalan 20 yaş dişleri (2)

Dişeti şişmesinin belirtileri

 • Dişeti çizgisi boyunca ve dişlerin etrafındaki dişetleri şişer.
 • Dişeti dokusunda renk kaybı görülür. Dişetiniz koyu pembeye, hafif ila orta mavi veya mor renk tonlarına dönüşür.
 • Dişlerin etrafındaki dişetleri şişer ve dişlerin üzerini kaplar, dişler dişeti dokusuna batmış görünün.
 • Dişlerinizi fırçalamaya veya diş ipi kullanmaya çalıştığınızda, dişeti çizgisi boyunca ağrılı bir kanama yaşarsınız. Bazı gelişmiş vakalarda, kanama açık bir nedenden ötürü başlamaz ve uzun süre de durmayı reddeder.
 • Ağır derecede ağrıyan dişlerin etrafındaki ağrılar yavaş yavaş tüm çene alanına yayılır ve çene kemiklerinin üzerindeki sinüsleri bile etkiler.
 • Şişmiş dişetleri genelde dişlerinizin etrafında hafif bir iltihapla başlar ve bu yaklaşmakta olan bir sorunun ilk işareti haline gelir. Genellikle diğer ciddi sağlık sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olmak için durumu tedavi etmeniz gerektiğini haber verir. Dişetlerinizin durumunu takip etmeye çalışın. (3)

Dişeti şişmesinin tedavisi

Dişeti hastalıklarının tedavisinde en iyi yol, ağız hijyeni uygulamaktır, ancak bazen ek diş ve tıbbi tedaviler gereklidir. İyi bir ağız sağlığı için dikkat etmeniz gerekenler şöyle sıralanmıştır:

 • Yatağa gitmeden önce dişlerinizi fırçalamaya çalışın. Elektrikli veya manuel diş fırçası kullanıp kullanmadığınız önemli değildir, ancak bazı insanlar dişlerini elektrikli diş fırçalarının dişleri temizlemede daha kolay olduğunu söylemektedir.
 • Doğru miktarda florür (diş çürümesine karşı korunmaya yardımcı olan doğal bir mineral) içeren diş macunu kullanın.
 • Dişlerinizi diş fırçalamadan önce düzenli olarak, tercihen günlük olarak diş ipi kullanın.
 • Sigara kullanmaktan kaçının.
 • Düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin. En az bir iki yılda bir kez ya da gerekirse daha sık bir şekilde. (4)

Dişeti şişmesi için tedavi yöntemleri

Tuzlu su: Tuzlu su oral problemlerin en yaygın kullanılan ilaçlarından biridir. Tuzlu suyu bir gargara olarak kullanabilir veya şişmiş dişetleri tedavi etmek için durulayabilirsiniz. Bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı tuz ekleyin ve ağzınızı sabah ve gece yemeklerden sonra yıkayın. Kabartmanın geçici olacağını unutmamalısın.

Karanfil yağı: Karanfil yağı, şişmiş dişetleri tedavi etmek için kullanılan başka bir ev çaresidir. Etkilenen bölgeye karanfil yağı uygulayarak diş etlerinizdeki şişme azaltılabilir. Enflamasyon ve ağrı azaltmak için karabiber ile karışık karanfil yağı kullanabilirsiniz. Uzmanlar, rahatlamaya yardımcı olmak için karanfil çiğnemeyi de öneriyorlar.

Karbonat: Şişmiş dişetlerinden muzdarip birçok insan, tedavi etmek için bir çare olarak karbonat kullanır. Tek yapmanız gereken, karbonat ile zerdeçal özütünü karıştırıp, dişetlerinize bu karışım ile masaj yapmaktır. Dişlerinizi fırçalamak için karbonat kullanarak da şişmiş dişetleri tedavi edebilirsiniz. (5)

Zerdeçal: Zerdeçal diş etleri için etkili bir ev ilacıdır. Ağrı, şişme ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip olan kurkumin içerir. Buna ek olarak, çeşitli oral problemlere neden olan bakteri aktivitesinin yayılmasını önler.

Siyah çay: Siyah çay poşetleri, dişetlerinin iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olan tanenlere sahiptir. Buna ek olarak, antioksidan özellikleri ağız sağlığı geliştirir. Çay poşetini 2-3 dakika kaynar suda bekletin. Çıkarın ve makul bir sıcaklığa kadar soğumasını bekleyin. Çay poşetini diş etlerinizin etkilenen bölgesinde 10-15 dakika tutun. Ağzınızı ılık bir tuzlu su çözeltisiyle yıkayın. Birkaç gün boyunca günde bir kez tekrarlayın.

Aloe vera: Şişmiş ve kanayan dişetleri tedavi etmek için etkili bir diğer ilaç ise aloe vera bitkisidir. Bu bitki antiinflamatuar olmasının yanı sıra ağızda plağa neden bakterilerin büyümesini engellemekte ve iltihaplı dişetlerini yatıştırır antibakteriyel özellikler taşımaktadır. (6)

Hardal yağı: Bu yöntem, kötü diş hijyeniyle savaşmak için yüzlerce yıldır kullanılmıştır. Ağızdaki bakteri yok eder ve dişetlerini çok hızlı bir şekilde iyileştirir. Ayrıca, antimikrobik ve antibakteriyel olmakla birlikte, ağrı azaltıcı niteliklere sahiptir. (7)

Sarımsak: Sarımsak doğanın en güçlü antibiyotik türüdür. Bakteriyel enfeksiyonu önler. Enfeksiyon ve iltihap ile savaşan allisini içeren sülfürik bileşikler içerir. Eritilmiş sarımsak suyunu enfekte bölgeye uygulayın. Gerektiğinde düzenli olarak tekrarlayın. Alternatif olarak taze sarımsak çiğneyin veya ağzınızı sarımsak suyu ve su ile durulayın.

Nane yağı: Nane yağının, bakterileri yok eden antiseptik maddeler ve ağrılı şişmeyi hafifleten antiinflamatuar özellikleri vardır. Parmaklarınızı veya bir top pamuğu kullanarak nane yağını enfekte bölgeye hafifçe masaj yapın. Gerektiğinde düzenli olarak tekrarlayın. Enfekte bölgede ezilmiş nane yaprakları da dönüşümlü olarak da uygulanabilir.

Elma sirkesi: Elma sirkesi dezenfekte eder ve şişmeyi azaltır. Ağzınızı bir çorba kaşığı çiğ organik elma sirkesiyle yutmadan çalkalayın. Her gün 2-3 defa tekrarlayın. Alternatif olarak günde iki kere bir bardak suyla inceltilen elma sirkesi bir çay kaşığı içilir. (8)

Zencefil: Zencefil, diş etrafındaki şişmiş dişetleri için deneyebileceğiniz iyi bir ev ilaçlarından biri olarak bilinir. Zencefilde zenceoller olarak adlandırılan bu bileşikler, antioksidan özellikli antiinflamatuar ajan olup, enflamatuar bileşiklerin üretimini sınırlamada etkili olabilirler.

Limon: Limon gibi pektin lifi, A vitamini ve C, potasyum, kalsiyum gibi bazı besleyici maddeler açısından zengin olan meyveler antienflamatuar, antibakteriyel ve alkalileştirici özelliklerle şişmiş dişetlerinin iyileştirilmesi için çok yararlıdır. Limon, antibakteriyel özellikleriyle, mikropları temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca mineraller ve vitaminler diş etlerindeki besin eksikliği için büyük bir kaynaktır. (9)

Hint yağı: Bir çorba kaşığı hint yağını ısıtın. Ilık bir hale geldiği zaman, etkilenen bölgeye yağ ile masaj yapın. Ağrı devam ederse, günde iki kez bu ev ilacını tekrarlayın. Hint yağı enfeksiyonun yayılmasını engellemeye yardımcı olmaktadır. (10)

Mısır anason tohumu: Mısır anason tohumları şişmiş ve ağrılı dişetlerinin tedavisinde oldukça etkili bir çaredir. Timol yağda bulunan, antibakteriyel, antimantar, anestetik ve antiinflamatuar özelliklere sahip bir bileşiktir. Dişeti sorunlarını tedavi etmek için tohumları veya uçucu yağlarını kullanabilirsin. (11)

Şap: Alum, antiseptik ve doğal bir büzücüdür. Diş etlerindeki gevşemeyi gidermek için yardımcı olarak dişeti arasındaki boşlukları azaltmaktadır. Yarım bardak suya çeyrek çay kaşığı alum yani şap tozu ekleyin. Dişetleri arasındaki yiyecek parçacıklarını çıkarmak ve diş eti iltihaplarını tedavi etmek için yemeklerden sonra kullanabilirsiniz. (12)