Diz Ağrısı Belirtileri


Diz ağrısı nasıl anlaşılır? Diz ağrısı, diz bölgesinde hissedilen ağrıyı tanımlamaktadır. Ana belirtisi de budur. Bununa birlikte, ağrıyla birlikte yaşanabilecek bazı belirtiler bulunmaktadır. Diğer belirtiler diz ağrısının nedenine bağlı olarak da değişebilmektedir. Ortak belirtiler şöyle sıralanmaktadır:

 • Şişme ve sertlik
 • Kızarıklık ve sıcaklık
 • Zayıflık veya dengesizlik
 • Çıtırtı sesi veya gürültülü sesler
 • Dizin tam olarak düzeltilememesi (1)

Ağrı, şişkinlik veya morarma daha ciddi olabilmektedir. Bazen yaralanma dakikalarında gelişmektedir.

Ağrının şiddeti, küçük bir ağrıdan şiddetli ve engelleyici bir acıya kadar değişebilmektedir.

Diz ağrısı, hangi yapıya alakalı olduğuna bağlı olarak, diz boyunca lokalize olarak hissedilebilmekte ya da yayılabilmektedir.

Yürürken rahatsızlık nedeniyle kişi topallayabilmekte veya diz eklemini hareket ettirme zorluğu yaşayabilmektedir.

Diz ağrısı, diz eklemini (femur, tibia, fibula), diz kapağını (patella) veya dizdeki ligamentleri ve kıkırdakları (menisküs) uzatan kemik yapılarından herhangi birinde ortaya çıkabilmektedir. (2)

Diz Ağrısı Tipleri

Diz ağrısı başlangıcı bilinen nedenlere bağlı olarak aniden ortaya çıkabilmekte veya tekrarlayan travma sonucunda yavaşça gelişebilmektedir.

Diz ağrısı, dizdeki hasar gören yapılara bağlı olarak dizin farklı kısımlarında hissedilmektedir. Diz hasarının meydana geldiği yapıya bağlı olarak hissedilebilecek belirtiler şöyle sıralanmaktadır:

Ön diz ağrısı: Patellofemoral ağrı ya da diğer adıyla ön diz ağrısı, diz kapağının pozisyonundan kayması sonucunda gelişmekte ve ağrı, diz önündeki diz kapağının çevresinde hissedilmektedir.

Lateral ağrı: Lateral diz ağrısı, diz dışında hissedilen ağrıdır. Genellikle, koşucularda, iliotibial band isimli tendon tahriş olduğunda meydana gelmektedir. (3)

Medial diz ağrısı: Medial diz ağrısı ya da medial menisküs ağrısı doğrudan yaralanma veya aşırı kullanım sonucunda oluşan tahriş söz konusu olduğunda, dizin içinde meydana gelen ağrıdır. Kişi çömeldiğinde ya da merdivenlerden indiğinde ağrı hissedilmektedir.

Bağ kopması: Ligament yırtığı ya da diğer adıyla bağ kopması meydana geldiğinde, diz ağrısı hemen ortaya çıkmaktadır. Beraberinde şişkinlik ve bacağa ağırlık verememe gibi problemler de yaşanmaktadır.

Osteoartrit ağrısı: Osteoartrit nedeniyle gelişen diz ağrısı, kıkırdağın kırıldığı dizin herhangi bir yerinde meydana gelebilmektedir. Bu tip diz ağrısı genellikle hafif olarak başlamakta ve giderek kötüleşmektedir. Uzun mesafeleri yürümek, dizleri tamamen bükmek ve düzeltmek, merdivenleri tırmanmak veya bir sandalyede oturmak için çömelme ağrının daha da artmasına yol açabilmektedir. Artan aktivite nedeniyle şişlikler de görülebilmektedir. (4)

Acil Tıbbi Yardım Alınması Gereken Belirtiler

Bazı diz ağrısı hemen tıbbi yardım alınması gereken daha ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilmektedir. Aşağıda sıralanan belirtiler söz konusu olduğunda, tıbbi yardım alınmalıdır:

 • Dizde belirgin bir şişlik
 • Dizinizi tamamen uzatılamaması veya esnetilememesi
 • Dizin vücut ağırlığını taşıyamaması
 • Bacakta veya dizde belirgin bir şekil bozukluğu
 • Dizde kızarıklık, ağrı ve şişkinliğe ek olarak ortaya çıkan yüksek ateş
 • Dizin dengede duramaması ya da hareket ettirmekten hemen vazgeçme (5)

Diz Ağrısı Nedir?

Diz ağrısı pek çok insanın hayatının bir döneminde yaşadığı oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Diz ağrısının pek çok nedeni olabilmektedir. Genellikle birkaç gün içinde düzelmektedir, ancak daha fazla devam etmesi durumunda bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir. (6)
Diz ağrısı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Diz Ağrısı Nedenleri

Diz ağrısı neden olur? Diz ağrısı diz aşırı yorulduğunda, yaralanmalar veya kazalar meydana geldiğinde, dizi koruyan kaslar, bağlar veya tendonlar hasar gördüğünde ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, inflamatuar hastalıklar, bulaşıcı enfeksiyonlar ve artrit nedeniyle de gelişebilmektedir. (7)
Diz ağrısı nedenleri hakkında daha fazla bilgi için

Diz Ağrısı Tedavisi

Diz ağrısı nasıl geçer? Basit nedenler sonucu oluşan diz ağrısını hafifletmek için evde tedavi yöntemleri faydalı olabilmektedir. Bazı yöntemler arasında dinlenme, buz kompresleri, ve bandajlama bulunmaktadır. Daha ciddi nedenler için bu uzman tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. (8)

Diz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diz ağrısı tanısı ve tedavisi için ortopedi uzmanına ya da romatoloji (eklem problemleri için) bölümüne başvurabilirsiniz. (9)
Diz ağrısı tedavisi hakkında  daha fazla detay için

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)