Diz Ağrısı Tedavisi


Diz ağrısı nasıl geçer? Basit ve bilinen bir nedenden kaynaklanan diz ağrısı genellikle evde tedavi yöntemleriyle birkaç gün içinde iyileşebilmektedir. Bununla birlikte, bazı vakalarda, diz ağrısı ciddi bir yaralanma ya da travma sonucunda meydana gelebilmektedir. Bu durumda, bir uzman tarafından kesin nedeni tespit edilmeli ve uzman tarafından uygun görüldüğü takdirde, ilaç tedavisi veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilmelidir. (1)

Diz ağrısını tedavi etme yöntemleri daha ayrıntılı olarak şöyle sıralanabilmektedir:

Diz Ağrısı Evde Tedavi Yöntemleri

Dinlenme: Tekrarlayan zorlayıcı hareketler diz ağrısına yol açtığı takdirde, en doğru olan bir süre dinlenmeye özen göstermektir. Dizin iyileşmesi için bir zaman tanımak hasarın daha da kötüleşmesini önleyebilmektedir.

Hafif bir yaralanma için genellikle bir, iki günlük dinlenme yeterli olacaktır. Daha ciddi durumlar söz konusu olduğunda ise iyileşme süreci daha uzun olabilmektedir.

Buz: Bu gibi durumlarda buz tedavisi uygulamak oldukça faydalı ve ortak bir tedavi yöntemidir. Buz hem diz ağrısını hafifletmekte hem de iltihabı azaltmaktadır.

Buz uygulaması için buzu doğrudan dizinize uygulamak yerine bir havluya sararak uygulamalısınız. Bununla birlikte, cildi tahriş edebileceği için 20 dakikadan daha uzun bir süre buz kullanmamaya özen gösterin. (2)

Bandaj: Hasarlı dokularda sıvı birikiminin yaşanmasını önlemek için sargı yapılabilmektedir. Böylece, diz sabitlenerek korunmaktadır. Çok sıkı bandajlar yerine hafif, nefes alabilen ve kendiliğinden yapışkanlı bir bandaj kullanabilirsiniz. Çok sıkı olması dizdeki dolaşımı engelleyerek daha kötü olmasına yol açabilmektedir.

Yükseltme: Dizdeki şişkinliği hafifletmek için etkilenen bacağı bir yastık yardımıyla yükseltebilirsiniz. Bu durum ödemi engellemeye de yardımcı olabilmektedir.

Ağrı kesici: Asetaminofen, ibuprofen ve naproksen gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler diz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Merhem: Bazen içinde kapsaisin ya da lidokain maddeleri bulunan merhemler diz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Bunlar genellikle masaj yapılarak cilde uygulanmaktadır. (3)

Egzersiz

Egzersiz, hareket açıklığını sağlıklı tutmak ve destekleyici kasları güçlendirmek için faydalı olabilmektedir.

Pek çok vakada görüldüğü üzere, uyluk önü boyunca uzanan kasların çalıştırılması, dizdeki osteoartrit hastalığının ilerlemesini önlemekte ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Egzersiz, eklemi destekleyen kasları da güçlendirdiği için diğer artrit formlarında da oldukça faydalıdır.

Uygun egzersiz aynı zamanda diz yaralanması riskini azaltabilmekte ve diz ameliyatı ihtiyacını en aza indirebilmektedir. (4)

Enjeksiyonlar

Ağrı kesici ilaçlar diz ağrısını hafifletmeye yardımcı olmuyorsa, ağrı kesici enjeksiyonlar bir seçenek olabilmektedir. Bazı seçenekler şunlardır:

Hyaluronik asit takviyeleri: Ağrısı kesici olarak kullanılmasa da diz ağrısı durumunda, hyaluronik asidi desteklemek için diz eklemlerine enjekte edilebilmektedir.

Hyaluronik asit, eklemlerin birbiri üzerinde yumuşak bir şekilde hareket etmesini sağlayan bir amortisör ve yağlayıcı olarak çalışmaktadır.

Kortikosteroid enjeksiyonları: Bazı vakalarda şiddetli diz ağrısının ve enflamasyonun hızla giderilmesi için doğrudan diz eklemine kortikosteroid enjekte edilebilmektedir.

Artrosentez: Eklem sıvısı aspirasyonu olarak da bilinen artroentez, diz eklemi boşluğundaki eklem sıvısına yapılan bir enjeksiyondur. Eklem sıvısının dizden alınmaktadır. Sonrasında laboratuvarda test edilmektedir. Fazla sıvının alınması aynı zamanda ağrı ve şişliği hızlı bir şekilde hafifletmektedir.

Genellikle sıvının çekilmesinden sonra, doktorlar ağrı ve iltihabı daha da rahatlatmak için diz eklemine bir kortikosteroid enjekte etmek etmektedir. (5)

Artrit Tedavisi

Ağrı kesiciler veya analjezikler, birçok diz problemi için tedavinin önemli bir parçasıdır. Diz ağrısının nedeni artrit hastalığı ise, dizdeki ve vücudun başka bir yerindeki belirtileri kontrol etmek için başka ilaçlar da gerekli olabilmektedir. Kullanılan ilaçlar sahip olunan artritin özel durumuna veya formuna bağlı olarak değişebilmektedir. Artrit tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlardan bazıları ise şunlardır:

  • Analjezikler
  • Kortikosteroidler
  • Anti romatizmal ilaçlar
  • Gut ilaçları
  • Biyolojik yanıt değiştiriciler (6)

Diz Ağrısı Ameliyatı

Bazı vakalarda diz ağrısı daha ciddi bir problem nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Eğer durum ameliyat edilmesi gereken bir problemse, aşağıdaki cerrahi seçenekler söz konusu olabilmektedir:

Artroskopik cerrahi: Yaralanmanın boyutuna bağlı olarak, cerrah tarafından diz bölgesinde ufak delikler açılarak içeri fiber optik kamera ve gerekli onarma cihazları sokulmaktadır.

Bu yöntem gevşek eklemleri diz ekleminin çıkarmak, hasarlı kıkırdakları çıkarmak veya onarmak ve yırtılmış bağları yeniden oluşturmak için kullanılabilmektedir.

Kısmi diz protezi ameliyatı: Bu işlem sırasında cerrah tarafından hasarlı bölüm metal ya da plastik bir parça ile değiştirilmektedir. Genellikle küçük kesikler ya da delikler açılarak yapılmaktadır.

Komple diz protezi: Komple diz protezi söz konusu olduğunda, cerrah tarafından hasarlı kemik ya da kıkırdak uyluk kemiğinden, kaval kemiğinden ve dizkapağından kesilmekte ve yerine yapay bir eklem yerleştirilmektedir. (7)

Diz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diz ağrısı tanısı ve tedavisi için ortopedi uzmanına ya da romatoloji (eklem problemleri için) bölümüne başvurabilirsiniz. (8)

Diz Ağrısı Nedir?

Diz ağrısı pek çok insanın hayatının bir döneminde yaşadığı oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Diz ağrısının pek çok nedeni olabilmektedir. Genellikle birkaç gün içinde düzelmektedir, ancak daha fazla devam etmesi durumunda bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir. (9)
Diz ağrısı nedir hakkında daha fazla detay için

Diz Ağrısı Belirtileri

Diz ağrısı nasıl anlaşılır? Ağrı diz bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Beraberinde oluşabilecek diğer belirtiler arasında genellikle kızarıklık, şişkinlik, sıcaklık, dizde sertlik ve yetersizlik, dizi hareket ettirememe ve yürüme problemleri bulunmaktadır. (10)
 Diz ağrısı belirtileri hakkında daha fazla bilgi için

Diz Ağrısı Nedenleri

Diz ağrısı neden olur? Diz ağrısı diz aşırı yorulduğunda, yaralanmalar veya kazalar meydana geldiğinde, dizi koruyan kaslar, bağlar veya tendonlar hasar gördüğünde ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, inflamatuar hastalıklar, bulaşıcı enfeksiyonlar ve artrit nedeniyle de gelişebilmektedir. (11)
Diz ağrısı nedenleri hakkında fazlası için tıklayınız

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)