Dolama Belirtileri


Dolama nasıl anlaşılır? Dolama başlangıcı genellikle yetersiz el ve ayak bakımı nedeniyle ortaya çıkar. Tırnakların kenarında biriken bakteriler enfeksiyona neden olarak parmaklarda şekil bozukluklarına neden olurlar. En yaygın dolama belirtileri şunlardır;

Tırnakların üzerinde çizgiler: Bunlar oldukça yaygındır ve normal kabul edilebilir. Özellikle hamilelik sırasında daha da kötüleşebilirler. Tırnağın ortasından aşağı doğru giden çizgiler tırnaklar yendikçe oyuk halini alabilir.

Kırılgan tırnaklar: İnsanlar yaşlandıkça tırnakları daha da kırılgan bir hale gelir. Tırnak uçları ayrılabilir ve çıkıntılar oluşur. (1)

Tırnaklarda sarı ya da beyaz lekeler: Bu renkler tırnakların içindeki hava nedeniyle oluşur. Tırnağı kısa kestikten sonra temizlenmediği takdirde bakteriler birikebilir. Bu da tırnakların enfeksiyonlara açık olmasına neden olur.

Kızarmış ve siyah noktalar: Parmağa alınan bir darbe sonrasında tırnak içlerinde kırmızılıklar ve siyahlıklar oluşabilir. Eğer tırnaklarda herhangi bir darbe alınmadığı halde bu değişimler gözlemleniyorsa melanom gibi sorunlar olabilir. Melanom, melanin pigmenti ile ilgili bir çeşit cilt kanseridir.

Tırnaklarda kötü koku: Tırnakların içinde biriken Pseudomonas bakterileri kötü kokulara neden olabilir. Ayda bir tırnakları kesmek ve bölgeyi iyice kurutmak, kokunun azalmasına yardımcı olabilir.

Şişlik ve kızarıklıklar: Tırnağın altındaki ve kenarındaki deri enfeksiyon nedeniyle şişebilir ve kızarabilir. Manikür veya pedikür sırasında kullanılan malzemelerin hijyenik olmaması, tırnakları tahriş eder ve bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşturur. Tedavi aksatılırsa zamanla şişlikler ağrılı bir hale gelebilir ve tırnak görünümü kötüleşebilir. (2)

Dolama Nedir?

Dolama tırnakların çevresindeki derilerde oluşan enfeksiyonlardır. Bakteriler ya da Candida adı verilen maya türü bu enfeksiyona neden olur.  Enfeksiyonun nedenine bağlı olarak, dolama yavaş bir şekilde ilerleyebilir ya da fark edilmesi haftalarca sürebilir. Bazen de aniden ortaya çıkabilir ve sadece bir veya iki gün sürebilir. Dolama belirtileri kolayca tespit edilebilir ve genellikle cildinize ve tırnaklarınıza çok az hasar vererek veya hiç zarar vermeden kolayca ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Enfeksiyon şiddetlenir ve tedavi edilmezse tırnakların kısmen veya tamamen kaybedilmesine neden olabilir.

Akut ve kronik dolama olmak üzere iki çeşit dolama vardır. Akut dolama, tırnakların çevresinde meydana gelir ve hızla gelişir. Genellikle tırnakların yenmesi ya da darbe alması gibi fiziksel şartlar nedeniyle oluşur. Kronik paronişi ise parmaklarda oluşur ve oldukça yavaş bir şekilde gelişir. Ellerin sürekli suda kalması ve kimyasallarla temas etmesi sonucu, tırnak dokusunun doğal yapısının bozulması nedeniyle meydana gelir. (3)

Dolama Nedir? Detayı için bakınız

Dolama Nedenleri

Dolama neden olur? Dolama genellikle tırnakların etrafındaki deride tahrişe veya yaralanmaya maruz kalındığında meydana gelir. Tırnak çevresindeki deri hasar gördüğünde mikroplar içeri girebilir ve enfeksiyona neden olabilir.

 • Tırnakları yemek
 • Parmak emmek
 • Tırnakları çok kısa kesmek veya tırnakları elle koparmak
 • Tırnakların etrafındaki derileri koparmak
 • Hijyenik olmayan aletlerle manikür ya da pedikür yaptırmak
 • Koruyu giysiler olmadan çok fazla su ve deterjanla haşır neşir olmak

Özellikle diyabet gibi bağışıklık sisteminin zayıf olduğu hastalar daha fazla enfeksiyon kaparlar. (4)

Dolama Nedenleri hakkında geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Dolama Tedavisi

Dolama nasıl geçer? Dolama, en sık görülen tırnak enfeksiyonlarından biridir. Antibiyotiklerle ya da topikal kremlerle tedavi edilebilir. Tedavi sonrasında el ve ayak bakımının aksatılmaması son derece önemlidir.

Dolama ameliyatı: Tedavi edilmeyen enfeksiyonlar parmaklardan vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Bunu önlemek için bakterilerin tamamen temizlenmesi gerekir. İlerlemiş enfeksiyonlar nedeniyle tırnağın çıkarılması gerekebilir. Bu durumda tırnağın tekrar yerine gelmesi mümkün değildir, bunun için estetik müdahale şarttır. (5)

Dolama için hangi doktora gidilir? Dolama için Ortopedi ya da Dermatoloji bölümlerindeki doktorlara gidilebilir.

Daha fazla Dolama Tedavisi için

Dolama Ne İyi Gelir?

Dolama bitkisel tedavisi: Kekik yağı, dolama için en çok kullanılan bitkidir. Bu bitkinin antifungal özellikleri alerjik reaksiyonları önlemek için oldukça etkilidir. Ayrıca çay ağacı yağı, zeytinyağı, sirke, ve greyfurt çekirdeği ekstratı tahriş olan cildi düzeltmeye yardımcı olur. (6)

Dolama evde tedavi yöntemleri

 • Tırnakları kısa, kuru ve temiz tutmak
 • Sentetik ve nefes alan çoraplar giymek
 • Antifungal spreyler veya tozlar kullanmak
 • Suya aşırı maruz kalmamak için lastik eldiven giymek
 • Tırnakları yememek
 • Halka açık yerlerde ve havuzlarda ayakkabı veya sandalet giymek
 • Manikür veya pedikür aletlerinin uygun şekilde sterilize edilmesini sağlamak
 • Enfeksiyon kapmış tırnaklara dokunduktan sonra elleri yıkamak (7)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)