Dolama Nedenleri


Dolama neden olur? Mantar denilen mikroskopik organizmalar dolamaya neden olur. Bu mantarların hayatta kalmak için güneş ışığına ihtiyaçları yoktur ve bu alanlarda gelişebilirler. Dolamaya neden olan patojenler genellikle parmaklardaki küçük kesiklerden veya tırnak ile tırnak yatağı arasındaki küçük çatlaklar yoluyla cilde girerler. Tırnakta uygun bir sıcaklık ve nemli bir ortam oluştuğunda bakteriler kolayca büyür. Dolama nedenleri şunlardır;

El ve ayak bakımı: Ellerin çok fazla terlemesi, yüzme havuzları ve spor gibi halka açık yerlerde çıplak ayakla yürümek, eldiven kullanmadan uzun süre su ve deterjana maruz kalmak ve ellerin çok fazla terlemesi gibi durumlar bakterilerin yayılmasına neden olabilir. Ayrıca manikür ve pedikür esnasında kullanılan aletlerin temizlenmemesi ya da gerekli hijyenlerinin yapılmaması mantar oluşmasına yol açar. (1)

Kronik hastalıklar: Diyabet, AIDS, kanser ve sedef hastalığı gibi bağışıklık sistemini zayıflatan rahatsızlıklar kan dolaşımının azalmasına ve vücudun enfeksiyonlara karşı savunmasız olmasına neden olur. Bu kişiler dolama hastalığı için daha fazla risk altındadırlar.

Yaralar: Tırnakların yenmesi ya da parmakların emilmesi sonucu oluşan yaralar, bakterilerin vücuda girmesi için uygun bir ortam oluştururlar.

Yaşlılık: Her yaştan insanlarda dolama görülebilir, ancak yaşlılarda daha sık görülür. Bunun nedeni cildin kurumasıdır. Tırnaklarda ortaya çıkan çatlaklar nedeniyle bakteriler vücuda girebilir. Kan dolaşımının azalması ve bağışıklık sisteminin zayıflaması da başka bir risk faktörüdür. (2)

Dolama Nedir?

Dolama, ayak ya da el tırnaklarında oluşan bakteriyel enfeksiyonlardır. Tırnak yatağının alt kısımlarında beyaz ya da sarı lekeler şeklinde başlayan dolama, derinleştikçe tırnakların renginin değişmesine, kalınlaşmasına ve parçalanmasına neden olabilir. Hafif dolama vakalarında tedaviye ihtiyaç duyulmayabilir. Fakat dolama ağrılı ve şişlikler varsa kendi kendine tedavi yöntemleri işe yaramayabilir. İlaçlar kullanıldıktan sonra dolama tekrar başlayabilir. (3)

Dolama Nedir? Geniş kapsamlı inceleyebilirsiniz

Dolama Belirtileri

Dolama nasıl anlaşılır? Dolama başlangıcı genellikle kızarıklık ve şişlik şeklinde kendini belli eder. Bunun dışında en yaygın dolama belirtileri şunlardır;

 • Tırnakların kalınlaşması ve üstlerinde çizgiler oluşması
 • Sarı ya da kahverengiye dönen tırnak çevresi
 • Tırnaklarda şekil bozuklukları
 • Tırnak altlarında oluşan kırmızı veya siyah lekeler (4)

Dolama Belirtileri detaylı bilgi için

Dolama Tedavisi

Dolama nasıl geçer? Dolama tedavisi için oral veya topikal antifungal ilaçların kullanılması gerekebilir. Tırnağın enfekte olmuş kısmı küçükse, ilaçlarla tedavi edilebilir. Fakat enfeksiyon ilerlemişse başka tedavi seçenekleri düşünülmelidir. (5)

Dolama ameliyatı: Apsenin boşaltılması için cerrahi uygulama gerekebilir. Enfeksiyon tırnak yatağının altında gelişmişse tırnağın çıkarılması, bakterilerin tamamen temizlenmesini sağlar. (6)

Dolama için hangi doktora gidilir? Dolama hastaları dermatologlara ya da estetik cerrahlara gidebilirler. Ortopedi, Dermatoloji ya da Ortopedi bölümleri dolama hastalarını tedavi edebilir.

Dolama Tedavisi hakkındaki makalemize göz atmak için tıklayın

Dolama Ne İyi Gelir?

Dolama hastalığında bakteriler tırnakların altına girerek derinin alt tabakalarında ciddi hasarlara neden olurlar.

Dolama bitkisel tedavisi: Karanfil, çay ağacı yağı, kekik yağı, Hindistan cevizi yağı, yoğurt, hardal yağı ve limon gibi bitkiler, tırnaklardaki enfeksiyonun ilerlemesini önlemeye yardımcı olurlar.

Aloe vera suyu mantar ve bakterileri öldürmek için kullanılan en iyi doğal ilaçlardan biridir. enfekte olan bölgeye aloe vera suyu uygulanırsa kısa bir süre içinde dolama kendiliğinden yok olur. Elma sirkesi de enfeksiyonları yok edebilir. Sirke ilk olarak ölü deriyi temizler ve bakterilerin ekstra katmanlar oluşturmasına izin vermez. Çay ağacı yağını tek başına kullanmak tehlikeli olabilir bu yüzden biraz Hindistan cevizi yağı ile ya da lavanta yağı ile seyreltmek gerekir. (7)

Dolama evde tedavi yöntemleri

 • Dolamayı önlemek için el ve ayak bakımını ihmal etmemek gerekir. Tırnak enfeksiyonları antibakteriyel sabunların düzenli olarak kullanılmasıyla yok edilebilir. Bu basit önlemi alarak bakterilerin üremesi engellenebilir.
 • Parmak yeme alışkanlığınız varsa dikkatli olun, çünkü bu durum enfeksiyon riskini artırır.
 • Manikür ve pedikür sırasında enfeksiyon kapmamak için kendi malzemelerinizi yanınızda getirin.
 • Elleri ve ayakları kuru tutmaya özen gösterin.
 • Yapma tırnaklar kullanmaktan vazgeçin.
 • Temizlik yaparken eldiven kullanın. Kimyasal maddelerle uzun süre temas etmeniz gerekirse, tırnaklarınızın ve cildinizin zarar görmemesi için koruyucu giysiler kullanmanız gerekir.
 • Tırnaklardaki ölü deriden kurtulmak için düzenli olarak tırnak bakımının yapılması gerekir. (8)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)