Dolama Tedavisi


Dolama nasıl geçer? Dolama tedavisinde topikal ilaçlar, lazer tedavisi, fotodinamik terapi, iyontoforez, antibiyotikler ve ilerleyen dolama vakalarında cerrahi yöntemler uygulanır.

Topikal İlaçlar: Dolamayı tedavi etmek için kullanılan ilaçların çoğunun yan etkileri vardır, bu yüzden tedavi sırasında ilaç kullanırken dikkatli olmakta fayda vardır. Tırnaktaki enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak onikomikoz tedavisi yapılabilir. Tırnakların kesilmesi ve yapıştırılması tırnaklardaki dolamanın azaltılmasına yardımcı olabilir. Bu, ayrıca kalınlaşmış tırnaklardaki basınca bağlı oluşan ağrının şiddetini hafifletir. (1)

Kremler ve diğer topikal ilaçlar dolamaya karşı daha az etkilidir. Bunun nedeni, dışardan uygulanan kremlerin tırnakların alt katmanlarına çok zor işlemesidir. Topikal kremlerin kullanımının uzun bir süreç gerektirmesi de bu ilaçların etkilerini azaltmaktadır. Çoğu zaman, bu ilaçların sonuçlarını görmek için, onları bir yıl boyunca kullanmak gerekebilir. Dolama için en çok kullanılan ilaçlar; Ciclopirox (Penlac),Tavaborole (Kerydin), Griseofulvin, Terbinafin (Lamisil), Itrakonazol (Sporanox) ve Itrakonazol (Sporanox), olarak bilinen antifungal tırnak ilaçlarıdır.

Alternatif tedaviler: Lazer tedavisi veya fotodinamik terapide, ışık aktive edici ajanlar tırnakların üzerine uygulanır ve ardından da uygun dalga boyundaki ışık kullanılır. İyontoforezde ise topikal antifungal ilaçların tırnak içinde emilmesine yardımcı olmak için elektrik akımı kullanılır. (2)

Dolama ameliyatı: Dolamadan kesin olarak kurtulmanın bir yolu da ameliyattır. Dolama tedavisinde tırnaklar çıkarılır. Bununla birlikte, dolama ameliyatı genellikle sadece geçici bir rahatlama sağlar ve ek antifungal ilaçlar aynı anda kullanılmadıkça tekrarlama olasılığı yüksektir.

Dolama için hangi doktora gidilir? Dolama için bir dermatalog tırnak enfeksiyonlarını tedavi edebilir. Enfeksiyonun ilerlemesi ve kemik yapısını etkilemesi durumunda Ortopedi ve Travmatoloji doktorlarına da gidilebilir. Bu doktorlardan herhangi biri, doğru teşhis yapabilir ve dolama hastalığına özgü ilaçları reçete edebilir. (3)

Dolama Nedir?

Dolama, ayak ve el parmaklarında gelişen bakteriyel bir enfeksiyon türüdür. Ayakların terlemesi, ellerin uzun süre deterjanlı su ile temas etmesi, havuz gibi toplu kullanılan yerlerdeki mantarlar ya da manikür pedikür aletlerinin hijyenik olmaması gibi etkenler, bakterilerin tırnakların içine girmesine ve orada enfeksiyon oluşmasına neden olur. Dar ayakkabılar giymekten kaçınmak, spor salonu ve havuz gibi çok kişinin kullandığı alanlarda dikkatli olmak, ayakların günlük olarak yıkanması ve ayak parmaklarının iyice kurulanması dolamayı önlemeye yardımcı olabilir. Kedi ve köpek gibi evcil hayvanların patileri üzerindeki mantarlar genellikle dolamaya neden olmaz. (4)

Daha fazla Dolama Nedir? bilgisi için tıklayın

Dolama Belirtileri

Dolama nasıl anlaşılır? Dolama başlangıcı enfeksiyonun yayılma şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Kronik enfeksiyonların ilerlemesi daha yavaş iken akut dolama hızla yayılabilir. Her iki dolama çeşidinde de aşağıdaki belirtiler görülür:

 • Tırnakların etrafında kızarıklıklar
 • Tırnaklarda dokunmaya karşı hassasiyet
 • İrin dolu kabarcıklar
 • Tırnakların şeklinin değişmesi
 • Tırnakların parmaklardan ayrılması (5)

Dolama Belirtileri detayı için tıklayın

Dolama Nedenleri

Dolama neden olur? Antibiyotiklerin aşırı kullanımı dolamaya neden olabilir. Obezite, diyabet ve gebelik de bağışıklık sistemini zayıflattıkları için tırnak enfeksiyonlarına neden olabilirler. Bunların dışında en yaygın dolama nedenleri şunlardır:

 • Elleri sık sık yıkamak ve kimyasallarla temas etmek
 • Manikür ve pedikür aletlerinin temiz olmaması
 • El ve ayak bakımının ihmal edilmesi
 • Kronik hastalıklar
 • Genetik sorunlar (6)

Dolama Nedenleri hakkında geniş kapsamlı bilgiye buradan göz atabilirsiniz

Dolama Ne İyi Gelir?

Dolama bitkisel tedavisi: Dolama tedavisinde sirke yaygın olarak kullanılır. Sirkenin yanı sıra çay ağacı yağı, hindistan cevizi yağı, uçucu yağlar ve sedir yaprağı yağı gibi çeşitli yağlar da tırnaklara uygulanabilir. Cildi hassas olanlarda bu yağlar cilt tahrişine neden olabilir. Dolamadan etkilenen kalınlaşmış tırnakların düzeltilmesi zor olabilir. Topikal üre kremini kullanmak tırnağı yumuşatabilir. (7)

Dolama evde tedavi yöntemleri

Bitkisel ürünler dışında dolama tedavisinde basit önlemler alınması da etkili bir çözümdür.

 • Dolamayı önlemenin en iyi yolu tırnaklarınıza iyi bakmaktır.
 • Tırnaklarınızı ve parmak uçlarınızı incitmekten kaçının.
 • Tırnaklarını yemeyin.
 • Tırnaklarınızı kestikten sonra törpülemeyi unutmayın.
 • Tırnaklarınızı çok kısa kesmekten kaçının, böylece enfeksiyon riskini en aza indirirsiniz.
 • Kullandığınız tırnak makası ve törpünün temiz olduğundan emin olun.
 • Ellerinizi kuru ve kimyasal maddelerden uzak tutarak dolamayı önleyebilirsiniz. Deterjan kullanırken eldiven giyin.
 • Çoraplarınızı her gün değiştirin ve üst üste iki gün boyunca aynı ayakkabıları giymeyerek tamamen kurumasını sağlayın. (8)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)