Etin Faydaları


Geçtiğimiz 10 yılda bazı hastalıkların nedeni et gösterilmiştir. Fakat son yıllarda durum değişti ve etin sağlık açısından faydalı olduğuna dair daha fazla şeyler duymaya başladık. Et tüketimi ile ilgili gerçek şu ki sağlık açısından birçok faydası vardır. Yanlış olan et tüketiminin doğru yapılmıyor olmasıydı.

Önceki yıllarda ülkemizde kırmızı et tüketimi fazla iken, son yıllarda tavuk eti tüketimi giderek artmaktadır. Her iki et çeşidinin sağlık açsından faydaları vardır fakat kırmızı et tüketimi bazı açılardan daha önemlidir. Bunun nedenini yazının ilerisinde açıklayacağız.

Halbuki etin içeriği sağlık açısından çok faydalı vitamin ve besinlerle dolu. Et; A, C, D, E, B6, B12 vitaminleri yanında fosfot potasyum, kalsiyum ve demir gibi mineraller içermektedir.


etin sağlığa faydaları

Etin Sağlığa Faydaları

Başta kas ve kemik sağlığı için gerekli olan mineral ve vitaminler içeren et, genel sağlık için faydalı besin kaynakları arasında yer almaktadır. Et tüketimi, sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Et, besleyici olduğu için vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi yüksek oranda sağlayabilir. Şimdi etin sağlığa faydalarını detaylı olarak inceleyelim.

Sindirim Sistemine Faydaları: Et hayvansal gıda olduğundan dolayı sindirim sistemi için yararlıdır. Hayvansal gıdalar sindirim sistemi sağlığını koruyan başta protein olmak üzere diğer önemli besinleri içerirler. Özellikle tavuk eti hazmı kolaylaştırır.

Beyin Sağlığına Faydaları: Kreatin yalnızca et gibi hayvansal gıdalarda bolca bulunur ve beyin sağlığı için oldukça önemlidir. Etin içerdiği kreatin fiziksel ve zihinsel performansı arttırmaya yarar.

Bunun yanında et B6, B12 vitaminleri ile beyin sağlığı açısından oldukça faydalı olan omega-3  içerir. Düzenli et tüketimi, gerek beyin sağlığı gerekse zihin ve fiziki sağlığı korumanın önemli bir parçasını oluşturur.

Etin Besleyici Rolü: Et inanılmaz bir besin deposudur. B12 vitamini, B3 (Niasin), B6, demir, çinko, selenyumu yüksek miktarda içerdiği gibi diğer vitamin ve mineraller de ette bol miktarda bulunur. Bu özelliğinden dolayı et tüketimi az miktarda alındığında bile vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin tek seferde yüksek miktarda alınmasını sağlar.

Kardiyovasküler Hastalıklar: Kalp ve damarlarla ilgili hastalıklar grubuna kardiyovasküler hastalıklar denir. Etin kardiyovasküler hastalıklara iyi gelmediğine dair ciddi iddialar vardır bunun nedeni etin yüksek oranda doymuş yağ içermesidir. Söz konusu iddialarla alakalı farklı görüşler vardır. Bazı kaynaklar  bu iddianın doğru olmadığını savunmaktadırlar. Fakat iki tarafında mutabık olduğu konu etin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azalttığı yönündedir.

Kaslara Faydaları: Düzenli olarak et yemek kreatin seviyesinin sağlıklı düzeyde kalmasını sağlar. Böylece kas sağlığının korunması sağlanır. Etin içerdiği kreatin kas sağlığının korunmasına yararlıdır. Beyaz et tüketimi, özellikle kuzu eti kas sağlığı için faydalıdır. Protein içerdiğinden dolayı sporcular kas yapımı için düzenli olarak kırmızı et olan kuzu eti tüketirler. Sağlık uzmanları et tüketmeyenlerin kas yapılarının tüketenlere göre daha zayıf ve yaşlanma döneminde kas hastalıklarına daha hızlı yakalandıklarını savunmaktadırlar.

Kemik Sağlığına Faydaları: Et ürünleri ve et suyu 9 farklı asit yanında amino asit açısından zengindir. Bunun yanında et suyu demir, çinko, magnezyum gibi kemik sağlığına faydalı mineraller içerir.  Laboratuvar çalışmaları düzenli olarak et ürünleri tüketen kişilerin kemik ve kas yapılarının vejetaryenlere göre daha sağlıklı olduğunu aynı şekilde vejetaryenlerden daha güçlü yapıya sahip olduklarını ortaya koymuştur.

Bunun yanında konuyla ilgili olarak yapılan bilimsel araştırmalar beyaz et tüketimi yapan kişilerde yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan kemik hastalıklarının daha az olduğunu ortaya koymaktadır.

Kan Sağlığına Yararlıdır: Vücutta demir eksikliğinin artması anemi hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Kırmızı et; demir açısından zengindir, buna paralel olarak vücutta demir üretimini arttırarak anemi hastalığına yakalanma riskini azaltır. Kan sağlığına faydalı olan kırmızı et, alyuvarların çoğalmasına katkıda bulunarak kan sağlığının korunmasını destekler.

Hafızaya Yararları: Kırmızı et B6 ve B12 vitaminleri içerir. Bu vitaminler hafıza sağlığı için önemlidir. Aynı şekilde, yaşlılık döneminde meydana çıkan unutkanlık hastalıklarının önüne geçmesini sağlar.

Etin Diğer Faydaları

 • Kilo vermeyi kolaylaştıran et diyet yapanların en önemli besin kaynaklarından birisidir. Tavuk eti diyetlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Et enerji deposudur. İçerdiği besinler kısa sürede enerjiye dönüşerek vücudun zinde kalmasına destek olur.
 • Sağlık uzmanlarının bir kısmı tavşan eti düşük kalori içerdiğinden dolayı diyabet ve kalp hastalarına iyi geldiğini savunmaktadır. Tavşan etini tedavi fonksiyonundan ziyate et tüketimi noktasında bu tür hastalara alternatif olabilir.
 • Dana etinin damar hastalıklarına yakalanma riskini ortadan kaldırdığı düşünülmektedir.
 • Dana eti selenyum açısından zengindir, haliyle kolon kanseri gini ciddi hastalıklardan koruyabilir.
 • Dana eti B kompleks vitaminleri açısından oldukça zengindir bu yüzden saç, cilt ve göz sağlığını korur.
 • Yapılan bilimsel araştırmalar erken ölüm riskini kırmızı etin azalttığını bu yüzden başta koyun eti olmak üzere diğer kırmızı et tüketiminin yapılması gerektiği düşünülmektedir.
 • Bıldırcın eti eklem ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Bunun yanında bıldırcın eti tüketimi, nefes darlığı, astım gibi solunum yolu hastalıklarına faydalı olduğu düşünülmektedir.
 • Kaz eti; kolesterol, sindirim sistemi ve dolaşım için faydalıdır. Kaz eti niasin içerdiğinden dolayı söz konusu hastalıklarla mücadele eden kişiler tarafından tüketilebilir.
 • Ördek eti kan oluşmasını destekler, ördek etinden çıkan yağların eritilerek içilmesi öksürüğe faydalıdır. Ördek eti tüketimi kilo almaya yardımcı olabilir.
 • Hindi eti, protein ve mineral deposu olduğundan dolayı sağlık açısından birçok faydası vardır. Özellikle çocukların kemik yapısının korunmasında hindi eti tüketimi ciddi katkılarda bulunabilir.

Etin Zararları

Kişinin sağlık koşullarına göre etin faydaları ve zararları değişiklik göstermektedir. Etin faydalarından maksimum derecede yararlanmak hazırlanış şekline de bağlıdır. Bunları göz önünde bulundurarak etin olası zararlarını şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Aşırı miktarda kırmızı et tüketimi kolesterolün yükselmesine neden olabilir. Zaten kolesterol sorunu olan kişiler doktorlarına danışmalıdırlar.
 • Aşırı tüketmeye bağlı olarak kırmızı et tansiyona neden olabilir.
 • Fazla miktarda kırmızı et tüketimi kilo almaya neden olabilmektedir.
 • Aşırı kırmızı et tüketimi aynı şekilde kalp damar hastalıklarına neden olabilir.
 • Normalden fazla miktarda et tüketimi mide, bağırsak ve karaciğerlerde sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir.

Tavsiyeler

Et tüketiminin birçok faydasının olduğunu hep birlikte inceledik. Düzenli olarak et tüketimi bazı hastalıklara yakalanma riskini azalttığı gibi bazı et türleri ise bir kısım hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Fakat aynı şekilde ve özellikle Kurban Bayramı’nda et tüketiminde aşırıya gidilmemesi gerekir.

Kaynaklar

 1. Beef, variety meats and by-products, spleen, cooked, braised
 2. Ways You Benefit by Eating Meat
 3. Why is it important to make lean or low-fat choices from the Protein Foods Group?
 4. The Health Benefits of Eating Red Meat
 5. How Eating Meat Can Save the Planet
 6. Should Humans Eat Meat?
 7. Turkey, pasture-raised
 8. 7 Evidence-Based Health Reasons to Eat Meat

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.