İçindekiler ▾

Faranjite Ne İyi Gelir


Farenjit hastalığı bilimsel açıklaması ile ağız ve burun boşluğunun arka tarafında bulunan farinksin yani yutağın iltihaplanması anlamına gelmektedir. Farenjit bulaşıcı bir rahatsızlıktır ve tedavide geç kalınması durumunda bronşite dönüşme ihtimali oldukça yüksektir.


faranjite ne iyi gelir

Nedenleri

Hastalığa yakalanma nedenlerinin büyük bir yüzdesini viral sebepler oluşturmaktadır. Örneğin adeno virüsler farenjitin ortaya çıkmasında ki en sık viral etkendir. Bakteriyel sebeplerden kaynaklı da ortaya çıkabilen farenjit hastalığı, nadir de olsa ağızda oluşan mantar enfeksiyonlarından da gelişebilir.

Sigara kullanmak, tozlu ortamlara maruz kalmak, aşırı sıcak ve soğuk yiyecekler tüketmek gibi birtakım nedenler de farenjitin ortaya çıkmasında etkili rol oynamaktadır.

Ayrıca boğazın sık temizlenmesi, çürük dişlerin tedavisinin yapılmaması da farenjitin ortaya çıkmasında rol oynayan etkenlerdendir.


Belirtileri

Farenjitin, akut farenjit ve kronik farenjit olarak iki çeşidi vardır. Akut farenjit tanısının konulması kronik farenjite göre daha kolaydır. Çünkü akut farenjitin çok daha belirgin özellikleri vardır.

Akut farenjitte gözümüze ilk çarpan belirti boğaz ağrısıdır. Boğazda ağrının yanı sıra yanma, kuruluk ve kızarıklık gibi semptomlar da görülmektedir. Aynı zamanda bu hastalığın tanısı konmuş hastalarda yüksek ateş, ses kısılması gibi bulgulara da rastlanmaktadır. Akut farenjitin hekimlerin belirlediği sıklıkta tekrarlaması kronik bronşite dönüşmesine sebebiyet verir.

Kronik farenjitte boğazda ağrı yoktur diyememekle birlikte akut farenjite göre bu ağrının şiddeti daha azdır. Kronik farenjitte boğazda bir cisim varmış hissi sürekli kaşınmaya ve gıcık şeklinde öksürüğe neden olur. Bu farenjit türünde yutkunma zorluğunun yaşanması, kronik farenjit olarak tanı konmasındaki en önemli nedendir. Bu türde, akut farenjitte olduğu gibi boğazda kızarıklık gözlemlenmez.

Bu belirtilere sahip olan bireylerin bir hekime başvurması kendi sağlıkları açısından oldukça önemlidir.


Tedavisi

Farenjit hastalığının tedavisinde alternatif tıbbın sunduğu seçenekler göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Farenjitin iki çeşidi için de iyi gelebilecek sayısız bitkisel çözüm vardır. Bunlardan birkaçı adaçayı, tarçın, hatmi, mirra ve papatya çayıdır. Bu çaylar immün sistemin güçlenmesini de sağlayacaktır.

Bakteriyel sebeplerden kaynaklı meydana gelen farenjitte ise antibiyotik kullanımına başlanması şarttır. Antibiyotik tedavisinin yeterli dozda verilmemesi nefrit, bademcik apsesi gibi hastalıklar da ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüzden tedavinin sonuna kadar sürdürülmesi şarttır.

Kaloriferlerin neden olduğu gırtlak kuruluğu boğazda tahrişe sebebiyet vermektedir. Bunun önüne geçmek adına kaloriferlerin üzerine bir bardak su konulması ortamın nem dengesi açısından önemlidir. Ayrıca su tüketimi de bu hastalığın tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

Doktor teşhisi ve tedavisi önerileri yanında yine doktorunuza danışarak farenjit hastalığı tedavisinde doğal tedavi metodlarından yardım alabilirsiniz, aşağıda paylaştığımız bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamadan önce mutlaka diğer sağlık koşullarını göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Sarımsak: Sarımsak göğüs ağrısı için gösterilenen etkili ev ilaçlarından biridir. 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre düzenli sarımsak tüketimi kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azalttığını ortaya koymaktadır.

Birkaç diş sarımsağı ağızda çiğnemek veya suya katarak içmek farenjit tedavisine katkıda bulunur.

Bal: Eski medeniyetler dahil asırlardır birçok hastalığın tedavisi için kullanılan balın doğal antibiyotik özelliği vardır. Çok güçlü mikrop kırıcı özelliği olan bal tüketimi farenjit sorunlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Zencefil: Mikrop kırıcı özelliğinin yanında üst solunum yollarını açmaya yardımcı olan zencefil farenjit tedavisinde de kullanılmaktadır. Etkili antioksidanlar arasında gösterilen zencefil salatalarda kullanıldığı gibi zencefil çayı hazırlanarak farenjit tedavisinde kullanılabilir.

Zerdeçal: Boğaz ve solunum yollarının mikroplardan temizlenmesine karşı oldukça etkili olan zerdeçal aynı zamanda göğüs ağrılarına da faydalıdır.

Bir bardak süte yarım çay kaşığı zerdeçal koyun ve iyice kaynatın. Soğuduktan sonra biraz bal ekleyerek günde 3 kere için. Kısa sürede farenjitten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Fesleğen: Fesleğen magnezyum içerdiğinden dolayı kan akışını hızlandırır. Bunun yanında etkili antioksidanlar arasında gösterilmektedir. Böylece farenjit hastalığına karşı etkili bir bitkisel çözüm olabilir. Boğaz ve üst solunum yollarında belirli rahatlama sağlar.

Fesleğeni suda kaynatarak içebilir veya fesleğen yapraklarını çiğneyebilirsiniz.

Nane: Farenjite iyi gelen diğer bir bitki ise nanedir. Nane farenjitten tahriş olan boğazların yeniden toparlanmasını sağlar. Bunun yanında solunum yollarını açtığı gibi hastalıktan meydana gelen tahrişin kısa sürede giderilmesine yardımcı olabilir.

Nane çiğnemek veya suda kaynarken buharını solumak faydalı olabilir.

Sarımsak: Doğal antibiyotikler arasında gösterilen ve yüzlerce hastalığa faydalı olan sarımsak da farenjite iyi gelir. Sarımsağı hasta olmadan önce düzenli şekilde tüketmek farenjit gibi boğaz hastalıklarına yakalanmayı engellediği gibi hastalık esnasında tedavisi hızlandırır.

Sarımsaklı cacık veya sarımsağı çiğneyerek yemek tedaviden etkili sonuç almayı sağlar.

Limon: C vitamini açısından oldukça zengin olan limon farenjite iyi gelen diğer bitkidir. Limon suyuyla gargara yapmak boğazlarda farenjitin neden olduğu tahrişin kısa sürede iyileşmesini sağlayabilir ve boğazı mikroplardan temizler.

Kaynaklar

 1. 10 Home Remedies For Angina Pain
 2. Top 10 Home Remedies for Chest Pain
 3. Top 5 Natural Cures For Angina Pain
 4. Top 10 Home remedies for angina pain
 5. Angina
 6. Natural Cures for Angina (Chest Pain)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)

16 Yorum
 • Hurşit yurt
  Cevapla

  Hayatımı kabusa çeviren faranjitten günlük sakızı sayesinde kurtuldum.antibiyotikte fayda etmemeye başlamıştı günlük sakız imdadıma yetişti.aktardan mutlaka isteyin ve deneyin önemli

 • vucudumuz eskiden önlemlerini almadığımız bir çok sebepten yorgun düşmekte ben yukarda sarımsakla ilgili bilgi verdim. bunu yapmanızı tavsiye ederim. eklemek istediğim diger sebze türüde soğandır kesinlikle yiyin kaçmayın vay agzım kokar falan filan sarımsagı soğanı düzenli olarak bir mühlette olsa tüketin doğazlarınız cok rahatlayacak ve güçlenecen. agız kokusu içinde bir karanfil at agzına cevir dur agzında. aynı zamanda adacayı papatya cayı bal zencefil ballı zencefil gibi ürünler de solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi edici özellikleri vardır. benden bukadar

 • Merhaba bende Akut Faranjit 4yıl dır var geçiyor aradan hava deyiştimi nemli havadan mikroplar yutak bademcikler mikroplar oluşuyor bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

  • merhaba, bu hastalık için ben bir yöntem buldum aslında sarımsak suyu ama hazır alınmış olmamalı siz kendiniz yapın sarımsağın suyunu çıkardıktan sonra yutmayın agzınızda özellikle o kızarık bölgede dayanabildiginiz kadar bekletin fazla dayanamayacaksınız zaten ates gibi yakıyor bir süre sonra zaten bu durumda mikrop ve bakteri iltihabı yakıyor bunu günde iki sefer 3 gün boyunca yapın allahın izni ile kurtulursunuz. diş saglıgınızada önem verin iltihaplı dişler bogaza iltihap ve mikrop akıttıgı için hastalık daha iyileşmeden tekrar nuksediyor

  • Günlük sakızı aktardan işte ve azında erit veya çiğne çok önemli

 • Karadut yenilirse faranjite faydası çok olur.Yaz mevsiminde kısa süreliğine bulabilirsiniz. Pazarlardaki karadut diye satılanlar aslında karadut değildir. Normal duttur. Buna dikkat ediniz. Ayrıca faranjite masaj iyi gelir Birde bana bir doktor KETEK antibiyotiği verdi. Çok yan etkisi olsa da ilacı içtinten sonraki senelerde faranjitim oldukça hafifledi. Terlememelisiniz. Acı ekşi yenilmeyecek dememe gerek yok sanırım. Reflü de tetikliyor. Aklıma gelenler bunlar. İnşallah faydalı olur..

 • Yazınız için teşekkürler. Faranjit konusunda oldukça dikkatli olmakta fayda var. Annem kronik faranjit hastalığına yakalandı ve en ufak bir tetikleme ile tekrar nüksediyor bu durum beni çok üzüyor… Kronik faranjit hakkında bilgilendim biraz ama tam çözümü yokmu bu illetin??

  • Hurşit yurt
   Cevapla

   Günlük sakızı aktardan isteyin ağzınızda eritin veya çiğneyin.benim hayatım faranjit yüzünden kabusa dönmüştü.çok önemli hasta olan kişi mutlaka denesin

 • Kemal Bekdemir
  Cevapla

  Sanırım bende kronik farenjit var. Sicak çay içmeyi birakacam. Yazılanları uyguluyorum ama yeniden rahatsızlık oluşuyor. Inşallah iyi oluruz.

 • Öncelikle yazınız çok yararlı olmuş.Arkadaslar radyofenkansla burun eti yaktırdım.. doktor aşırı yakmış olsa gerek..farenjitim gecmıyor. nefes alıyorum sorun yok. ama her sabah kalktıgımda faranjıt kırmızı renkte ve bas agrısı ıle kalkıyorum.Yazdığım sorunun hakkındaki tüm bilgiler için yazdım lütfen yardımcı olabilirmisiniz.

 • faranjit gerçekten çok rahatsız edici bi hastalık.Benin de boğazım beş yıldır faranjit belasıyla dertte.Ve ben gerçekten doktora gitmekten çok sıkıldım.Ya pastil veriyolar yada işime hiç yaramayacak antibiyotikler…Evde bazen tuzlu karbonatlı su yapıp gargara yapıyorum ama bazen fayda sağlıyor faranjit.org eşarbım boğazımı kapattığından sürekli terliyorum ve sürekli hastalığım nüksediyor.5 seneye yakındır faranjit hastalağından dolayı zorluklar cekiyorum.bende de surekli sırt agrısı ve balgam var.

  Öğrenciyim yurtta kalıyorum bana kolay pıratik ve çabuk geçirebilecek bi tarifiniz varsa söyleyebilirseniz şimdiden çok teşekkürler…

  • Sarımsak iyi bir antibiyotiktir

  • Hurşit yurt
   Cevapla

   Aktardan günlük sakızı alın ağzınızda eritin veya çiğneyin şiddetle tavsiye ediyorum

   • yahu siz bu sakızın yapan firmasınız galiba herkesin yorumuna aynı leyi yazmışsınız,anladık tamam..sakin..

 • Öncelikle yazınız oldukça bilgilendirici, teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Özellikle kronik faranjit oldukça rahatsı edebiliyor. Söz konusu faranjiit olunca çok dikkatli olmak gerekiyor…

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.