Fındık yağının faydaları


Fındık yağı, kabuklu ve soğuk preslenmiş fındıktan üretilen mükemmel bir yağdır. Bir litre soluk sarı renkteki fındık yağını çıkarmak için yaklaşık olarak 2,5 kg fındık gerekmektedir. Fındık yağı sıklıkla gıdada, diyetetikte veya kozmetikte kullanılmaktadır. (1)

Fındık yağında kalori, yağ, doymuş yağ, karbonhidrat, lif, protein, kolesterol gibi pek çok yağ asidi, pek çok vitamin ve antioksidan gibi vücut için gerekli birçok element ve besin bulunmaktadır. (2)

Fındık yağının sağlığa olan faydaları

Kalp sağlığını destekler: Fındık yağı yüksek oranda omega 9 ve omega 6 yağ asidi içermesi nedeniyle sızma zeytinyağına benzemektedir. Bu nedenle, hem sağlıklı hem de lezzetli bir pişirme yağı olarak kullanılmaktadır. Fındık yağını sağlıklı pişme yağına getiren aynı zamanda sahip olduğu güçlü doymamış yağlardır. Omega 9, omega 6 ve omega 3 gibi yağ asitlerinin kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. (3)

Kanserle mücadele eder: Cilt için fındık kullanmanın en önemli yararlarından biri, kanserli cilt hücresinin gelişim sürecini durduran antioksidanlar ve beta-sitosterol ile yüklü olmasıdır. Fındıklardan elde edilen yağ organik sistemdeki mevcut kansere eğilimli hücreleri etkisiz hale getirir ve böylece vücutta kanserli hücrelerin yayılma ihtimalini ortadan kaldırır. Alfa tokoferol, E vitamininin varlığı da kanser hücresi çoğalmasına yol açan kanserojen mekanizmanın engellenmesinde rol oynamaktadır. (4)

Kolesterole ve diyabete iyi gelir: Fındık yağının vücuda çok fayda sağladığı bilinmektedir. Fındık, oleik asit ve mono-doymamış yağ asidi açısından oldukça yüksektir. Bu nedenle, kolesterol seviyelerini kontrol etmeye ve vücudun kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Diyabet için de faydalıdırlar ve kan şekerini kontrol altında tutmalarıyla bilinmektedirler. Dahası, oleik asit damar hastalıkları için koruyucu olduğu bilinen Apapratein A-1’i arttırmakta ve riskli Apapratein B’yi de azaltmaktadır.

Kansızlığa iyi gelir: Fındık yağı aslında anemi için oldukça faydalıdır. Sahip olduğu E vitaminin kırmızı kan hücrelerinin dejenerasyonunu önlediği ve böylece kanın vücutta tutulmasına yardımcı olduğu bilimsel olarak doğrulanmıştır. Bu durum sırayla vücuttaki alyuvarların düşmesine ve aneminin önlenmesine yardımcı olmaktadır. (5)

Güçlü bir antioksidandır: E vitamini güçlü bir antioksidandır ve yaşlanmayla ilgili birçok sorunu çözmeye yardımcı olmaktadır. Serbest radikaller, hücrelerin tahrip edilmesi ve derinin çatlaması gibi pek çok istenmeyen durumda oluşan hasarlara neden olur. Günlük olarak,  fındık yağı uygulayarak serbest radikalleri nötralize etmek mümkündür. Böylece yaşlanma süreci yavaşlatılabilir. Bu nedenle, fındık yağı yaşlanma karşıtı bir güzellik ürünü olarak kabul edilir ve kırışıklıkların oluşmasını geciktirdiği için de oldukça değerlidir. (6)

Sıkılaştırıcı ve antibakteriyeldir: Fındık yağı cildi sıkıştırabilir. Bu da canlı dokuyu sıkı tutabildiği anlamına gelmektedir. Böylece gözenekleri sıkıştırmaya yardımcı olur. Çok fazla komedojenik (gözenekleri tıkayan) değildir. Bunun yerine, fındık yağı sebum salgısını düzenlemeye destek olur. Yağlı cilde sahip olan bazı insanlarda, seboreik dermatit veya sivilcelerin tedavisinde önerilmektedir. Antibakteriyel etkisi sayesinde çatlamış dudaklara, esneme izlerine ve bazı yaralara çare olabilen doğal bir tedavi yöntemidir.

Cildi yumuşatır: Fındıktan alınan yağ, cildi yumuşatmak ve yatıştırmak için idealdir. Kuru, hassas veya hasarlı ve tahriş olmuş cilt için önerilmektedir. Bu özellikler öncelikli olarak fındık yağının içinde E vitamini, fitosteroller ve stearik asitlerin bulunmasından kaynaklanmaktadır. Kalsiyum, potasyum ve magnezyum içeriği, yağın düzenli olarak cilde uygulandığında yumuşatma etkisini açıklar. Fındık yağı cildi yağlandırmak için de oldukça yardımcı bir üründür. (7)

Güneşin zararlarından korur: Fındık yağı, zararlı güneş ışınlarını filtrelemek bir yeteneğe sahiptir, bu nedenle de güneş kremi olarak kullanılabilir. Çoğu güneş kremi sahip olduğu koruyuculuğu içerdiği fındık yağından almaktadır. Güneşe karşı ek savunma için bu yağı, susam yağı, avokado yağı ve ceviz yağı ile birlikte kullanabilirsiniz. Güneşe karşı korunmak için gündüz kremlerine bir damla fındık yağı eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Saç sağlığını destekler: Fındık yağı saçlar için de avantajlar sunmaktadır. Özellikle kışın veya nemli günlerde, kuru ya da saçaklı saçlara biraz fındık yağı uygulayıp taramanız sadece saçlarınızı nemlendirmekle kalmaz aynı zamanda onları besler. Fındık yağı, hasar görmüş saçlarda bir miktar rahatlama sağlayabilmektedir. Karadenizli köylüler, saçlara ve saç derisine birkaç çorba kaşığı fındık yağını masaj yaparak uygulamanın saç sağlığını desteklediğini söylemektedir.

Kaşları, kirpikleri ve sakalı güçlendirir: Daha önce de belirtildiği gibi fındık yağı saçları besler ve büyütür. İnsan vücudu üzerinde büyüyen kaşlar, kirpikler, sakal ve bıyığı içeren her türlü kıl için de kullanılabilmektedir. Fındık yağını alın ve biraz aloe vera özleriyle karıştırın. Sonrasında bu karışımı dilerseniz saçlara uyguladığınız gibi kaşların yanı sıra kirpiklerinize de uygulayın. Erkeklerde sakal ve favorilere uyguladığında oldukça etkili olabilmektedir. (8)

Cilt sağlığını destekler: Fındık sahip olduğu ayırt edici nitelikleri nedeniyle gözenek azaltıcı bir yağ olmasının yanı sıra sivilceye karşı savaşan bir yağ olarak da bilinmektedir. Fındık yağındaki keratinlerle birlikte yüksek seviyedeki tanenlerin (sağlıklı flavonoidler) de varlığı, bu yağı cilt üzerinde pürüzsüz, ton verici ve cilt sıkılaştırıcı bir yağ haline getirmektedir. Sıkılaştırıcı nitelikler yağları emmeye ve gözenekleri küçültmeye yardımcı olurken, antibakteriyel elementler ciltteki bakterilerle savaşarak siyah noktalar ve sivilcelerin oluşumunu engellemektedir.

Horlamayı önlemeye yardımcı olur: Fındık yağı, horlamayı önlemek için kullanılabilir. Yatmadan hemen önce bir yudum fındık yağı kullanarak, boğaz kaslarınızı gevşetip horlamayı azaltabilirsiniz. Fındık yağına başvuran bazı kullanıcılar bir çay kaşığı fındık yağının kaşıntıyı hatta boğaz ağrısını bile hafifletebileceğini söylemektedir. (9)

Cilt yaralarını tedavi eder: Çoğumuz hafif kesikler, çürükler ve yanıklar gibi cilt problemleri yaşarız. Bunlar sadece cildi tahriş etmekle kalmaz aynı zamanda cilt görünümü de bozmaktadır. İşte böyle durumlarda fındık yağı oldukça etkili bir yardımcı olabilmektedir. İyileşmeyi hızlandırmak için etkilenen cilt alanına seyreltilmiş fındık yağını sürebilirsiniz. Yara izlerinin oluşmasını da engelleyecektir. (10)

Fındık yağının zararları

Ciltte veya saçta taşıyıcı yağlar da dâhil yeni herhangi bir bileşen denerken dikkatli olun. Fındık alerjisi olanlar, fıstık yağı veya diğer fındık ürünleri ile temasa geçmeden önce doktora danışmalıdır. Kalifiye bir aromaterapi uygulayıcısından bilgi almadan ağız yoluyla fındık yağı tüketmemeye çalışın. (11)

Tavsiyeler

Masaj yağı: Fındık yağı uçucu yağların lezzetini ve aktif bileşenlerini emen bir taşıyıcı görevi görür. Bu nedenle, cilt üzerinde yağlı bir his bırakmayan mükemmel bir masaj yağıdır. Yağlamadan ve yumuşamadan önce deriye nüfuz eder. Masaj terapistleri tarafından belirli fiziksel veya psikolojik ağrılardan kurtulmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Krem: Fındık yağı, krem veya losyon gibi evde hazırlanabilecek ürünler için kullanılabilir. Besleyici, nemlendirici, yatıştırıcı, sıkılaştırıcı ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahip bir yağdır. Yüksek miktardaki E vitamini içeriğinden dolayı, fındık yağı hızlı bir şekilde kokmaz. Serin ve karanlık bir yerde 1 yıla kadar depolanabilir. Bazı kadınlar fındık yağını yumuşak bir temizleyici olarak da kullanır.

Terapötik: Fındık yağı akne tedavisinde ve siyah noktaların oluşumunu önlemek için kullanılır. Kolajen ve elastinin sentezini arttırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kan mikro dolaşımını uyarır.

Saç bakımı: Fındık yağı, kuru ve hasar görmüş saçları tedavi etmek ve onları güneşin zararlı etkilerinden korumak için mükemmel bir saç bakımı yöntemidir. Fındık yağı saçları yeniden kazanmak için kullanılır ve saçlara yumuşaklık kazandırır. Saçları parlatmak için de mükemmeldir.

Fındık yağı günlük olarak uyguladığında cildi besler. Zaten piyasada fındık yağı içeren birçok sabun, jöle ve vücut losyonu bulmak mümkündür. (12)