İçindekiler ▾

Gastrite Ne İyi Gelir


Gastrit; mide zarı iltihabı, tahriş ya da midenin erozyona uğramasına denir. Aniden (akut) ya da yavaş yavaş (kronik) meydana gelebilir.

Ergenlik yaşlarında aşırı asitli tüketim ve sağlıksız beslenmeyle birlikte ortaya çıkacağı gibi yetişkinlerde farklı nedenlerden dolayı daha sık rastlanmaktadır. Genelde keskin ağrıyla birlikte kendisini gösterir.


gastrite ne iyi gelir

Gastritin Sebepleri

Aşırı alkol kullanımı, kronik kusma, stres, aspirin veya başka anti enflamatuar ilaçlar gibi bazı ilaçların neden olduğu tahrişler sonucu gastrit oluşabilir. Ayrıca aşağıdakilerden herhangi biri de gastrite neden olabilir:

 • Helikobakter pilori: Mide mukoza zarında yaşayan bir çeşit bakteri. Tedavi olunmadığı takdirde enfeksiyon ülsere yol açabilir ve bazı kişilerde mide kanserine neden olabilir.
 • Pernisiyöz anemi: Midenin sağlıklı çalışmasına yardımcı olan ve B12 vitaminini sindirmeye yarayan madde eksik olunca anemi ortaya çıkar.
 • Safra reflüsü: Safra yolundan mideye geri akış.
 • Bakteri ve virüslerin yol açtığı enfeksiyonlar.

Gastrit tedavi edilmezse şiddetli kan kaybına neden olur ve mide kanseri riski ciddi anlamda artar.


Gastritin Belirtileri Nelerdir?

Gastrit belirtileri bireyler arasında değişir ve bazı kişilerde hiçbir belirtisi olmayabilir. Ancak en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Bulantı,
 • Karın şişkinliği,
 • Karın ağrısı,
 • Kusma,
 • Hazımsızlık,
 • Midede yanma hissi,
 • Hıçkırık,
 • İştah kaybı,
 • Kan veya kahverengi balgam kusma,
 • Siyah, katran gibi dışkı.

Gastrit Teşhis ve Tedavisi

Gastrit teşhisi için doktorunuz kişisel sağlık geçmişinizi göz önünde bulundurarak genel bir kontrol yapabilir. Bunun yanında kesin ve doğru teşhisi koymak için sizden aşağıdaki işlemleri yapmanızı isteyebilir.

Üst Endoskopi: Küçük bir kamera içeren bir tüp yardımıyla mide zarı kontrol edilir. Bunun yanında mideye salınan bu tüp yardımıyla iltihap kontrol edilebilir veya küçük doku numunesi alınabilir.

Kan Testi: Yeterli miktarda kırmızı kan hücresi yoksa kan hücrelerinin sayısının belirlenmesi için kan testi yapılabilir.

Gaitada Gizli Kan Testi (Dışkı Testi): Bu testin amacı gastritten kaynaklanan dışkıda kan olup olmadığıdır.

Gastrit nedenleri belirlendikten sonra doktor tarafından tedavi aşaması başlatılır. Hastalığın durumuna göre belirlenen tedavide doktorunuza danışarak ve diğer sağlık koşullarını da göz önünde bulundurarak aşağıdaki tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Karambol Tohumları: Karambol tohumlarında gastrit için yararlı olan doğal antasit bulunmaktadır. Böylece asit fazlalığını gidererek midede mukozaya yardımcı olmaktadır. Bunun yanında karambol tohumları hazımsızlık, şişkinlik ve mide bulantısına iyi gelir.

 • Az miktarda siyah tuz, bir çay kaşığı karambol tohumu ve bir miktar zencefil karıştırarak çay demleyin ve soğuduktan sonra günde 2-3 tatlı kaşığı alın.
 • Diğer bir seçenek bir bardak ayrana ½ 1 çay kaşığı karambol tohumu katarak günde iki kere için.

Zencefil: Zencefil etkin anti inflamatuar ve anti bakteriyel özellikleri yardımıyla gastrit tedavisinde kullanılabilir. Gastrite iyi gelen zencefil, inflamasyonu azaltmak ve enfeksiyonları tedavi etmenin yanında hazımsızlığı, şişkinliği giderir.

 • Bir bardak suya doğranmış zencefil kökleri ekleyin ve 10 dakika kaynattıktan sonra soğumaya bırakın. Daha sonra bir şeker kaşığı bal karıştırarak günde 2 veya 3 kere için. Zencefil bal karışımı gastrite iyi gelecektir.
 • Diğer bir alternatif zencefil kökünü çiğnemek. Tadı biraz acı gelebilir ama zencefil kökleri çiğnemek gastrite iyi gelir.
 • Bir bardak suya yarım yemek kaşığı zencefil ve bal karıştırın. Bir hafta boyunca günde iki kere için. Zencefil ve bal karışımı gastrit ağrılarına ve gastritin iyileşmesine iyi gelecektir.

Not: Zencefil kan inceltici ilaçları ve yüksek tansiyon ilaçlarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Yoğurt: Yoğurt gastrite faydalı olan diğer önemli bir yiyecektir. Gastrit ağrılarını hafifletmede yoğurt oldukça önemli rol oynayabilir. Yoğurtta bulunan probiyotikler gastrite neden olan H. pylori bakterilerden mide astarının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca yoğurt enfeksiyonla daha iyi savaşmak için bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Gastrite iyi gelen yoğurt, günde 2-3 kase yenilebilir. Özellikle sabah aç karınla ve akşam yatmadan önce.
 • Bunun yanında bal veya muz karıştırarak günde 2-3 kase yoğurt yemek gastrite faydalı olabilir.

Papatya: Papatya çayı da gastrit tedavisinde çok yararlı olabilir. Sindirim sistemi için yararlı olan bazı uçucu yağlar bakımından zengindir. Hatta ani ağrılara karşı bile rahatlama sağlayarak bağırsak duvarlarını yatıştırıp gazı ortadan kaldırabilir. Ayrıca mide iltihabı ve mide ülseri riskini azaltabilir. Papatya çayı gastrite iyi gelen etkili bitkiler arasında gösterilmektedir.

1 fincan suya bir veya iki kaşık kurutulmuş papatya ekleyin ve 5-10 dakika kaynatın, soğuduktan sonra için. Bir hafta boyunca buna devam edin.

Nane: Nane anti inflamatuar, antibakteriyel ve antispazmodik özelliklerinden dolayı gastrit tedavisinde kullanılan diğer önemli bitkidir. Nanenin yatıştırıcı özellikleri mide zarı iltihabının azalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca bulantı, hazımsızlık ve mide ekşimesinin azalmasını sağlar.

 • Gastrit tedavisinde nane hapları kullanılabilir. Günde 2 veya 3 nane tableti tavsiye edilmektedir. Günde gastrit tedavisi için kaç tablet almanız gerektiğini mutlaka doktorunuza danışın.
 • Ayrıca salatalarda nane yaprakları kullanmak ve nane çiğnemek gastrit tedavisine katkıda bulunabilir.

Çilek: Çileğin içerdiği antioksidan özelliği ve fenolik bileşiklerin yüksekliği gastriti iyileştirmeye yardımcı olabilir. Çilek ayrıca mide astarı inflamasyonu başlamasını önlemeye yardımcı olabilir.

 • 2011 yılında Avrupalı araştırmacılar düzenli çilek tüketiminin alkolün mide mukozalarına verdiği zararı onardığını ortaya koymuştur.
 • Bir bardak suya bir çorba kaşığı çilek yaprağı karıştırın, 5 dakika kaynadıktan sonra soğutun ve günde 2-3 kere için. Gastrite iyi gelecektir, gastrit semptomları geçene kadar veya 1 hafta devam edin.

  Kaynaklar

  1. What Is Gastritis?
  2. Gastritis
  3. Diseases and Conditions Gastritis
  4. Gastritis
  5. Gastritis
  6. Home Remedies for Gastritis
  7. Home Gastritis (cont.)
  8. Lifestyle and home remedies

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.