Ginkgo biloba çayının faydaları nelerdir?


Ginkgo biloba bir bitkidir ve yaşayan en eski ağaç türlerinden biridir. Ginkgo yaprakları ekstresi Kuzey Amerika’da tıbbi olarak kullanılmaktadır. Gıda ve bitkisel ilaçlar için Çinli rahipler tarafından favori bir bitki haline gelmiştir.

 

Ginkgo biloba yaprağı Avrupa’da geniş, modern klinik araştırına konu olmuştur. Bu bitkinin en çarpıcı klinik etkisi baş, kalp ve ekstremitelerde dolaşım ve damar bütünlüğünü için kan damarlarını genişletme ve geliştirme yeteneğidir.

Ginkgo biloba yeryüzünde yaşayan en eski ağaç olarak kabul edilir. Aslında, Çin’den gelmiş olan ağaç üzerine yapılan çalışmalar bu ağacın iki yüz milyon yıl önce yaşamış olduğunu göstermiştir. Ginkgo biloba ağacının tüm parçaları farklı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ginkgo biloba bitkisinin yaprakları, meyveleri, tohumları ve hatta kabuğu sağlık için kullanılmakta ve faydalı olabilmektedir.
(1) (2)

ginkgo biloba çayının sağlığa faydaları

Ginkgo biloba çayının sağlığa faydaları

Ginkgo biloba çayı infüzyon yapraklarında bulunan bazı önemli flavonoidler içermektedir. Bunlar: quercetin, kaempferol ve isorhamnetine olarak sıralanmaktadır. Ginkgo biloba çayı glikozitler, non-flavonoid terpenler, karotenoid, ginkolides A, B ve C içermektedir. (3)

Güçlü bir antioksidandır: Ginkgo biloba çayı serbest radikallerin zararlı etkilerinden hücreleri kurtarmak ve hücrelerin onarımı için vücuda gerekli olan güçlü antioksidanı sağlamaktadır. Bu durum kalp hastalığı, felç, kanser ve diğer ciddi koşulların önlenmesi için oldukça önemlidir.

Kulak uğultusunu ve çınlamasını engeller: Ginkgo biloba çayının kulak çınlaması ve uğultusu tedavisinde oldukça yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu bitki sağlıklı kulaklara destek olmaktadır, çünkü oksijen artışını sağladığına inanılmaktadır. (4)

Kan dolaşımını destekler: Ginkgo biloba çayının vücut içindeki kan akışını uyarıcı bir etkisi vardır. Artan kan dolaşımı vücudumuzun tüm parçaları yarar; bizi daha uyanık ve enerjik tutar. Bacaklardaki kan dolaşımının eksikliği nedeniyle bacak ağrısı yaşayan insanlar ginkgo biloba çayının faydalarından yararlanabilir. Ayrıca kan dolaşımındaki tıkanmayı durdurmak için arterlerden plak birikimini kaldırmaya yardımcı olur.

Zararlı kolesterolü önler: İnsanlar yaşlandıkça, yüksek kolesterol ortak bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Ginkgo biloba çayı içmek ise kan akışındaki kötü kolesterolün kaldırılmasına yardımcı olarak kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltmaktadır.

Beyin fonksiyonlarını korur: Ruh sağlığımıza hayatımız boyunca dikkat etmek, özellikle yıllar geçtikçe çok daha önemli hale gelmektedir. Ginkgo bilobanın etkileri konusundaki bilimsel çalışmalar, beyin fonksiyonlarına yardımcı olması açısından bu çayı oldukça faydalı bulmuştur. Ginkgo biloba çayı sinir hücrelerini muhtemel hasarlardan korumaya yardımcı olmak gibi bir yeteneğe sahiptir bu nedenle Alzheimer ve demans gibi hastalıkların belirtilerini de azaltmaktadır. (5)

Alzheimer hastalığını engeller: Ginkgo yapraklarının arkasındaki mekanizma Alzheimer ve demans gibi sağlık bozukluklarına neden olan serbest radikaller ile mücadele için antioksidan içeren kimyasal maddeler, flavonoidler ve terpenoidler barındırmaktadır. Yaşlı yetişkinlerde hafızayı geliştirmek için ginkgo biloba çayının etkinliğini teyit etmek için yapılan çalışmalar umut verici olmaya devam etmektedir. (6)

Raynaud hastalığını engeller: Raynaud hastalığının kan damarlarındaki tıkanıklık nedeniyle kan akışının sağlanamamasıyla ortaya çıktığına inanılmaktadır. Ginkgo biloba çayı kan akışını bloke eden spazmları tutan küçük kan damarlarını genişleterek bu durumdan tamamen kurtulmaya yardımcı olabilmektedir.

Parkinson hastalığını engeller: Dopamin eksinliğinin tipik kas koordinasyonu kaybına yol açtığı ve neticenin Parkinson hastalığına kadar vardığı düşünülmektedir. Doktorun tedavisiyle birlikte, Ginkgo biloba çayının beyindeki kan akışını artırarak; dolayısıyla en çok ihtiyaç duyulan bölgelere sirküle edilmesi gereken dopaminin ulaşmasına izin vererek hastalığa yardımı olabilmektedir. (7)

Ağrıyı hafifletir: Ginkgo biloba çayı organik bileşenlerinin anti-enflamatuar özelliklerinden kaynaklanan hafif analjezik yeteneğe sahiptir. Diğer bir deyişle, inflamasyonu (iltihaplanmayı) azaltmakta bu yüzden de ağrıyı yok etmektedir. Yaralanma ya da yaraları iyileştirmek aynı zamanda da kronik baş ağlarını rahatlatmak için ginkgo bilobayı tercih etmek bu bitkiyi popüler hale getirmektedir.

Kalp sağlığını destekler: Ginkgo bilobanın özü, kan basıncı ve kalp damar sistemi içerisindeki kan pıhtılarının emilimi ile ilişkilendirilmektedir. Pıhtılaşmayı önleme yeteneği kalp krizi veya felç riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Yaşlanma karşıtıdır: Ginkgo bilobanın en popüler kullanımlarından biri anti-aging etkisine sahip olmasıdır. İddiaların çoğunun biraz abartılı olsa da, GBE antioksidanlarının cilt kırışıklıkları ve diğer yaşlılık lekelerinin oluşumunu yavaşlatmasının yanı sıra; yaraların iyileşmesini hızlandırmak ve izleri azaltmak için olan etkisi cildin daha sıkı ve sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. (8)

Depresyonlar savaşır: Eğer sinirlilik, depresyon ya da ruh hali kalitenizi öldüren kronik yüksek stresten muzdaripseniz ginkgo biloba size yardımcı olabilmektedir. Araştırmalar ginkgo biloba yardımını, stresin gelişmesini sağlayan kortizol ve adrenalin gibi stres hormonlarının yüksek düzeyde etkilerini dengeleyerek göstermektedir.

PMS semptomlarıyla savaşır: Bazı araştırmalar ruh hali, baş ağrısı, anksiyete, yorgunluk ve kas ağrısı da dâhil olmak üzere PMS belirtilerini azaltmada ginkgo bilobanın olumlu etkilerini göstermiştir. Ayrıca postmenopozal kadınlarda ruh ve biliş üzerinde yararlı etkileri olduğu görülmekte ve benzer belirtileri de iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir.

Göz sağlığını korur: Daha fazla kanıta hala ihtiyaç duyulsa da, ginkgo bilobanın gözlerdeki kan akışını artırarak; kornea, makula ve retinaya zarar verebilecek serbest radyal zararlarla savaşarak göz sağlığı için yararlı hale geldiği görülmektedir. Bu durum geniş görüşlülüğün korunması ve göz dokusuna UV hasarı veya oksidatif stres düşürücü etkisi nedeniyle özellikle yetişkin kişiler için faydalı olmaktadır. (9)

Ginkgo biloba çayı tarifi

Ginkgo biloba çayının hazırlanışı

  • 1 çay kaşığı ginkgo yaprağı
  • 1 su bardağı kaynar su

Bir kabın içine ginkgo biloba yapraklarını koyun ve üzerine sıcak suyu ekleyin. 5-7 dakika boyunca demlemeye bırakın. Bir fincana koyun ve servis edin. Dilerseniz limon suyu, tatlandırıcı ya da balla çayınızı lezzetlendirebilirsiniz. (10)

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ginkgo biloba çayı tarifi

  • 1 çorba kaşığı ekinezya
  • 1 yemek kaşığı civanperçemi
  • 1 çorba kaşığı ginkgo biloba
  • 1/2 parmak zencefil parçası
  • 1/2 parmak ceylan tarçın

Neredeyse kaynayana noktasına gelinceye kadar ısıtın. Bu çay karışımıyla kendi çay poşetlerinizi hazırlayabilirsiniz. 1litre sıcak suya çay poşetini ekleyin. 15-20 dakika boyunca demlemeye bırakın ve sonrasında servis edin. (11)

Ginkgo bilobanın zararları

Ginkgo bilobanın (Ginkgo Biloba Çayı da dâhil) oluşabilecek yan etkileri sindirim problemleri, baş ağrısı, alerjik deri reaksiyonlarıdır.

Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanımı: Hamile veya emziren bir kadınsanız ginkgo biloba çayı içmek tavsiye edilmemektedir.

Diyabet rahatsızlığınız varsa doktora danışmadan ginkgo biloba çayı tüketmemelisiniz.

Ginkgo almak bazı insanlarda iç kanama vakalarının yaşanmasına sebep olmuştur ancak bu kanamanın sebebi herhangi bir tür ilaç ile beraber tüketilmiş olmasından da kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle başka ilaçlarla ginkgo bitkisini karıştırıp tüketmekten kaçınılmalıdır.

Nöbet ilaçları, antidepresanlar, yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlar, kan inceltici ilaçlar, ibuprofen, kan şekerini düşürmek için kullanılan ilaçlar, siklosporin (bağışıklık sistemini baskılamak için kullanılan), karaciğeri metabolize eden ilaçlar kullanıldığı takdirde ginkgo biloba çayı tüketmekten kaçınmalısınız. (12)

Tavsiyeler

Çay için porsiyon başına 30-40mg ginkgo bilobayı geçilmemelidir. Bu çayı gün içinde 2-3 kez tüketebilirsiniz fakat bu durum 4-6 haftayı geçmemelidir. (13)