Göz Altı Morlukları Nedir?


Göz altı morlukları, göz altı halkaları ya da göz altında bulunan gölgeler veya koyu halkalar şeklinde de tanımlanabilmektedir. Bu durumda, göz altları göz kapakları ve yanakların üst kısmına oranla daha koyu bir renk almaktadır. Hem kadınları hemde erkekleri etkileyebilen göz altı morlukları, bebekler, çocuklar, ergenler, yetişkinler ve yaşlı insanlarda görülebilmektedir.

Çoğu zaman, verimsiz ya da kalitesiz bir uyku veya uyku eksikliği nedeniyle ortaya çıkan göz altı morlukları, bazı durumlarda başka tıbbi koşulların bir belirtisi olarak da gelişebilmektedir. Enfeksiyon, baş veya yüz travması gibi daha ciddi tıbbi nedenlerle birlikte, çok fazla kahve tüketmek ya da çok fazla ağlamak gibi daha basit nedenler sonucu da ortaya çıkabilmektedir. (1)

Göz Altı Morlukları Belirtileri

Göz altı morlukları nasıl anlaşılır? Göz altı morlukları, isminden de anlaşıldığı üzere, göz altlarının morarması ya da göz altılarında koyu halkaların ortaya çıkmasıdır. Göz altı morlukları kendi başına bir belirtidir, ancak, nedenine bağlı olarak diğer pek çok belirti ile birlikte ortaya çıkabilmektedir.

Göz altı morlukları belirtileri şunları içerebilmektedir.

 • Uykusuzluk
 • Endişe, sinirlilik ve yorgunluk
 • Göz altlarının şişmesi ya da göz altı torbalarının ortaya çıkması
 • Alerjiye bağlı atopik dermatit (egzama)
 • Alerjiye bağlı olarak kaşıntılı bir cilt ve döküntüler
 • Alerjiler nedeniyle burun tıkanıklığı, hapşırma ve sulu, kaşıntılı gözler
 • Anemiye bağlı olarak nefes darlığı
 • Zayıflık
 • Enerji eksikliği (2)

Detaylı bilgi almak için bakabilirsiniz: Göz Altı Morlukları Belirtileri

Göz Altı Morlukları Nedenleri

Göz altı morlukları neden olur? Göz altı morlukları genellikle yorgunluk nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda, göz altında meydana gelen morluklar ve hafif şişkinlikler ağlamanın normal bir sonucu olarak gelişebilmektedir.

Göz altı morluklarına neden olabilen diğer yaygın nedenleri ise şunlardır:

 • Alerjiler
 • Atopik dermatit (egzama)
 • Kontakt dermatit
 • Saman nezlesi (alerjik rinit)
 • Genetik faktörler
 • Afrika veya Asya kökenli insanlar için özel bir endişe kaynağı olabilen pigmentasyon düzensizlikleri
 • Güneş ışığına maruz kalmak
 • Artan yaş
 • Gözleri ovalamak veya tırmalamak (3)

Göz Altı Morlukları Nedenleri fazlası için tıklayabilirsiniz

Göz Altı Morlukları Tedavisi

Göz altı morlukları nasıl geçer? Göz altlarındaki renk değişiklikliği şişkinlikle birlikte giderek kötüleşiyorsa, bir doktora başvurulması gerekmektedir. Bu duruma neyin neden olduğunu belirlemek, tedavinin şekillenmesini sağlamaktadır.

Genellikle kullanılan tedavi yöntemleri arasında ise şunlar bulunmaktadır:

 • Reçeteli kremler
 • Lazer tedavisi
 • Cerrahi müdahaleler

Neyse ki, göz altı morlukları çoğu zaman tıbbi bir problem teşkil etmektedir ve evde tedavi yöntemleriyle kontrol altına alabilmektedir. Evde uygulanabilecek bazı yöntemler ise şunlardır:

Soğuk kompres: Göz altlarında bulunan damarlara etki edebilen soğuk kompres uygulaması, göz altı morluklarının hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir.

Ekstra yastık: Göz altılarında sıvı birikimi yaşanmasını önlemek için uyurken baş altına esktra yastık koymak faydalı olabilmektedir.

Düzenli uyku: Uykusuzluk nedeniyle oluşan göz altı morlukları oldukça yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle, mümkün olduğunca yeterli ve verimli bir uyku çekmek göz altı morluklarını hafifletmenin anahtarıdır. (4)

Göz Altı Morlukları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göz altı morlukları tanısı ve tedavisi için dermatoloji bölümüne başvurulmaktadır. (5)

Göz Altı Morlukları Tedavisi detayı için bakabilirsiniz

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Göz Altı Morlukları Bitkisel Tedavisi

Badem yağı: Badem yağı, oldukça hassas olan göz altı ve çevresi için kullanılabilecek nazik bir yağdır. Göz altı morluklarını hafifletmeye yardımcı olabilen bu yağın gücü, içerdiği yüksek E vitamininden gelmektedir. (6)

Çiğ patates: Çiğ papates, cilt üzerinde meydana gelen morluklar için kullanılan oldukça eski bir yöntemdir. Bu yöntemi göz altı morlukları için kullanmak da mümkündür. Göz altına uygulandığında hem şişkinliği azaltmakta hemde cildin rengini açmaktadır. (7)

Gül suyu: Cilt bakımı için kullanılabilecek en faydalı ürünlerden biri olan gül suyu, yorgun göz altıları üzerinde yatıştırıcı bir görev görmektedir. Hafif bir sıkılaştırıcı olduğu için, cilt sağlığını her açıdan destekleyebilmektedir.

Limon suyu: C vitamini açısından en güçlü kaynaklardan biri olan limon suyu, cildi aydınlatmakta ve temizlemektedir. Aynı zamanda, göz altı morluklarıyla mücadele etmeye de yardımcı olabilmektedir. (8)

Hindistancevizi yağı: Göz altılarına hindistancevizi yağıyla uygulana hafif masajlar, morlukları hafifletmek için faydalı olabilmektedir. Doğal bir nemlendirici olan hindistancevizi yağı, göz altı kırışıklıklarını ve çizgilerini gidermekte, cildi pürüzsüzleştirmektedir. (9)

Zerdeçal: Zerdeçal, hem antioksidan hemde antiinflamatuar olan oldukça güçlü bir bitkidir. Göz altı morluklarına da etki edebilen zerdeçal, göz çevresndeki cildi de yumuşatmakta ve yatıştırmaktadır. (10)

Salatalık: Salatalık cilt üzerinde güçlü bir antioksidan olarak görev görmektedir. Bu nedenle de, yatıştırıcı özelliği olan cilt maskelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Göz altı morluklarını hafifletmeye de yardımcı olabilmektedir. (11)

Aloe vera: Cildi nemlendirme ve rahatlatma özellikleri bulunan aloe vera bitkisi, göz altlarını besleyerek, pigmentasyonu azaltmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, son derece hassas olan göz altlarının sağlığını desteklemektedir. (12)

Domates: Domates cilt sağlığı için faydalı olan likopen isimli bir fitokimyasal içermektedir. Likopen cildi hasarlara karşı koruyabilmektedir. Göz altı morlukları için de oldukça etkilidir. (13)

Bal: Bal hem güçlü bir antioksidandır hemde pek çok besleyici maddeyi barındırmaktadır. Göz altına uygulandığında ise, morlukları hafifletmekte, cildi yumuşatmakta ve cildi beslemektedir.

Zeytinyağı: Antioksidan ve antiinflamatuar olan zeytinyağı, göz altı cildini besleyebilmektedir. Oldukça hassas olan göz altı cildinin ihtiyacı olan hidrasyonu sağlayabilecek sağlıklı yağ asitlerini temin etmektedir. (14)

Göz Altı Morlukları Evde Tedavi Yöntemleri

Soğuk kompres: Göz altı morlukları için uygulanabilecek basit evde tedavi yöntemlerinden biri soğuk komprestir. Soğuk kompres, göz altındaki kan damarlarını daraltabilmekte, böylece de, şişkinliği ve morluğu azaltmaya yardımcı olabilmektedir. (15)

Çay: Kafein ve antioksidanlar açısından zengin olan çay, kan damarlarını daraltmaya yardımcı olmakta ve sıvının birikmesini önlemektedir. Bu nedenle, göz altı morluklarını hafifletmek için oldukça faydalı olabilmektedir. Çayın ana maddesi olan tanen ise renk kaybını dengeleyebilmektedir. (16)

Süt: Cildi pürüzsüzleştirmek için pek çok üründe kullanılan süt, laktik asit içermektedir. Laktik asit cildi sıkılaştırmak ve beslemektedir. Göz altı morluklarını hafifletebilen süt, ince çizgileri ve kırışıklıkları da gidermektedir. (17)

Karbonat: Karbonat, cildi yatıştırmaya ve aydınlatmaya yardımcı olabilmektedir. Antiinflamatuar özellikleri bulunan karbonat, göz altındaki kan dolaşımını desteklemekte ve böylece morlukları hafifletmektedir.

Elma sirkesi: Elma sirkesinde bulunan mineraller, vitaminler ve enzimler gözlatındaki cildi yenilemeye yardımcı olmaktadır. Göz altı morluklarını hafifletmek için oldukça etkilidir. (18)

Tavsiyeler

 • Yeterli ve düzenli bir uyku çekin.
 • Göz altındaki kan damarlarının genişlemesini engellemek için göz altılarını ovuşturmayın ya da sürtmeyin.
 • Uyumadan önce makyajınızı temizleyin.
 • Güneş ışığından korunun.
 • Bol bol su içmeye özen gösterin.
 • Göz altlarında sıvı birikimi olmasını önlemek için uyurken başınızın altına ekstra yastık koyun.
 • Diyetinize A, C ve E vitaminleri açısından zengin yiyecekleri ekleyin.
 • Sigarayı bırakın.
 • Alkolü ve kafeini sınırlandırın. (19)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)