Göz Altı Morlukları Tedavisi


Göz altı morlukları nasıl geçer? Göz altı morlukları çoğu zaman zararsız olsa da, kişi bu görüntüyü hafifletmeyi isteyebilmektedir. Göz altlarının hem daha sağlıklı hemde daha açık renkte olmasını sağlamak için uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin hepsi her insanda istenilen etkiyi vermeyebilmektedir.

Göz altı morluklarını ortadan kaldırmak için cerrahi yöntemleri değerlendirmeden önce, mümkün olduğunca diğer yöntemleri denemekte fayda vardır. Göz altı morluklarının altında yatan neden tedavi edilmedikçe, ameliyatla göz altı morlukları ortadan kaldırılsa bile tekrar yeniden hiperpigmentasyon veya şişlikler geri dönebilmektedir. (1)

Göz Altlarını Ovuşturmak Kaçınmak

Göz altındaki ve çevresindeki cilt oldukça ince ve hassastır. Bu bölge kişi yaşlandıkça   elastikiyetini ve kolajenini kaybetmektedir. Bununla birlikte, göz altılarını ovuşturmak ya da tahriş etmek cildin daha da kötüleşmesine yol açmaktadır. Göz altı morluklarına neden olabileceği için göz altlarını ovuşturmaktan mutlaka kaçının. (2)

Alerjik Reaksiyonları Tedavi Etmek

Alerjik reaksiyonlar gözlerin şişmesine, akmasına, kaşınmasına ve göz altlarının morarmasına yol açabilmektedir. Kişi genellikle isteyerek ya da istemeyerek gözlerini kaşımakta ya da ovuşturmaktadır. Bu durum, göz çevresinin daha da şişmesine ve göz altlarının daha da morarmasına neden olabilmektedir. (3)

Sırt Üstü Yatmak

Yanlış pozisyonlarda uyumak, göz altı morluklarının en başta gelen nedenleri arasında bulunmaktadır. Yüzüstü yatmak göz altı morluklarına katkıda bulunabilmektedir. Bunun nedeni, yerçekimi nedeniyle göz altlarında sıvı birikiminin meydana gelmesi ve yüze baskı yapmaya başlamasıdır. Bunu ortadan kaldırmanın yolu sırt üstü yatmaktır. (4)

Makyajı Nazikçe Temizlemek

Makyajla uyumak, oldukça hassas olan göz çevresine zarar verebilmektedir. Bununla birlikte, sık göz makyajı yapmak ve bu nedenle de, kimyasallarla bu bölgeyi sert bir şekilde temizlemek de göz çevresindeki kılcal damarlara zarar verebilmektedir. Göz altı morluklarının daha da kötüleşmesine neden olan bu durumu önlemek için, göz çevresi mümkün olduğunca nazik bir şekilde temizlenmelidir.

Alkol Tüketimini Sınırlandırmak

Alkol idrar söktürücüdür yani vücuttaki suyu hızlı bir şekilde azaltmaktadır. Bu süreçte, göz çevresinin ovuşturulması, göz altlarına hasar verebilmektedir. Alkol tüketildiği takdirde, bol su içmeye de özen gösterilmelidir. Böylece, cildin nemini koruması sağlanabilmektedir. (5)

Güneş Işıklarından Korunmak

Güneş ışıkları göz çevresi için zararlı olabilmektedir. Bu durumu engellemek için, dışarı çıktığınız zaman, kaliteli bir güneş gözlüğü kullanmalısınız. Böylece, hem göz hemde göz çevresi güneşten korunabilmektedir.

Sigarayı Bırakmak

Sigara içmek cildin kolajen kaybını hızlandırmaktadır. Bu da, göz altı morluklarının ve şişliklerinin artmasına yol açmaktadır. Vücuda her açıdan pek çok zararı olan sigarayı bırakmak, genel vücut sağlığının korunmasını sağlamaktadır. (6)

Hava Kirliliğini Azaltmak

Hem iç mekanda hemde dış mekanda oluşan hava kirliliği gözleri tahriş edebilmektedir. Pek çok insan mesleği nedeniyle kirli havaya maruz kalmaktadır. Çözüm ise mümkün olduğunca hava kirliliğini azaltmaktır.

Evde Tedavi Yöntemlerini Denemek

Göz altındaki ve çevresindeki morlukları ve şişkinleri hafifletmek için evde uygulanabilecek pek çok tedavi yöntemi olabilmektedir. Göz altı morluklarına iyi gelen bitkileri, yağları ya da kompres türlerini deneyebilirsiniz. (7)

Göz Altı Morlukları Ameliyatları

Yumuşak doku dermal dolgu maddeleri: Bazı durumlarda, göz altı morlukluklarının ya da koyuluklarının ortadan kaldırılması için dermal dolgu maddeleri kullanılabilmektedir. Bu yöntemle göz altı koyuluklarını belirginleştiren göz altı oyuklarına uygulama yapılmaktadır.

Blefaroplasti: Bu bir göz kapağı cerrahisidir. Uygulanan bu cerrahi yöntemle, göz altı şişliklerinin azaltılması ve göz altı morluklarının hafifletilmesi mümkün olabilmektedir.

Lazer tedavisi: Karbon dioksit lazerle uygulanan cilt bakımı, göz altı şişkinliğinin giderilmesinde etkili bir yöntem olabilmektedir. Göz altı morluklarının giderilmesi, haftalar boyunca yayılan çoklu seanslarda lazerle yüzey düzeltmesi kullanılarak da düzeltilebilmektedir. (8)

Göz Altı Morlukları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göz altı morlukları tanısı ve tedavisi için dermatoloji bölümüne başvurulmaktadır. (9)

Göz Altı Morlukları Nedir?

Göz altında meydana gelen morluklar ya da koyu halkalar, hem kadınları hemde erkekleri etkileyebilen bir durumdur. Göz altı morluklarının ortaya çıkmasına neden olabilecek pek çok faktör bulunmaktadır.

Stres, uyku eksikliği, hormonal değişiklikler, sağlıksız bir yaşam tarzı, kalıtsal faktörler ve diğer pek çok neden sonucu ortaya çıkabilen göz altı morlukları, sadece dış görünüş açısından rahatsız edici olmakla kalmamaktadır. Bu morlukların nedenleri kontrol altına alınmadığı takdirde ya da tedavi edilmediği zaman, daha ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Her ne kadar, piyasada bulunan pek çok kimyasal ürün göz altı morluklarını hafifletmeye yardımcı olsa da, unutulmamalıdır ki, göz altları oldukça hassastır ve bu nedenle, kullanılan ürünlerin iyice araştırıldıktan sonra uygulanmaları gerekir. (10)

Göz Altı Morlukları Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları Belirtileri

Göz altı morlukları nasıl anlaşılır? Göz altı morlukları, isminden de anlaşıldığı üzere, göz altlarının morarması ya da göz altılarında koyu halkaların ortaya çıkmasıdır. Göz altı morlukları kendi başına bir belirtidir, ancak, nedenine bağlı olarak diğer pek çok belirti ile birlikte ortaya çıkabilmektedir.

Göz altı morlukları belirtileri şunları içerebilmektedir.

 • Uykusuzluk
 • Endişe, sinirlilik ve yorgunluk
 • Göz altlarının şişmesi ya da göz altı torbalarının ortaya çıkması
 • Alerjiye bağlı atopik dermatit (egzama)
 • Alerjiye bağlı olarak kaşıntılı bir cilt ve döküntüler
 • Alerjiler nedeniyle burun tıkanıklığı, hapşırma ve sulu, kaşıntılı gözler
 • Anemiye bağlı olarak nefes darlığı
 • Zayıflık
 • Enerji eksikliği (11)

Göz Altı Morlukları Belirtileri daha fazlası için

Göz Altı Morlukları Nedenleri

Göz altı morlukları neden olur? Göz altı morlukları genellikle yorgunluk nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda, göz altında meydana gelen morluklar ve hafif şişkinlikler ağlamanın normal bir sonucu olarak gelişebilmektedir.

Göz altı morluklarına neden olabilen diğer yaygın nedenleri ise şunlardır:

 • Alerjiler
 • Atopik dermatit (egzama)
 • Kontakt dermatit
 • Saman nezlesi (alerjik rinit)
 • Genetik faktörler
 • Afrika veya Asya kökenli insanlar için özel bir endişe kaynağı olabilen pigmentasyon düzensizlikleri
 • Güneş ışığına maruz kalmak
 • Artan yaş
 • Gözleri ovalamak veya tırmalamak (12)

Göz Altı Morlukları Nedenleri fazlası için tıklayabilirsiniz

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)