Göz Kanlanması Belirtileri


Göz kanlanması nasıl anlaşılır? Göz kanlanması başlangıcı kanlanma az olduğunda fark edilmeyebilir. Gözdeki kan miktarı fazla değilse kan hücreleri, hastalığı teşhis etmek için yapılan yarık lamba testinde bile görülebilir. Orta düzey göz kanlanmaları bazen çıplak gözle kan tabakası olarak görülebilir. İlerleyen göz kanlanmaları ise irisin görüşünü engelleyebilir. Göz kanlanmasının en sık karşılaşılan belirtileri şunlardır; (1)

 • Yüksek göz basıncı: Göz tansiyonun yüksek olması iltihaplanma riskini artırır. Ayrıca gözde kırmızılık ve şişme varsa bu durum travmatik iritis belirtisi olabilir. Göz tansiyonun artması glokom gibi rahatsızlıkların da habercisi olabileceğinden, göz basıncının artması konusunda dikkatli olunmalıdır. Göz tansiyonun artması, gözün içinde ve çevresinde ağrıya neden olabilir.
 • Işık hassasiyeti: Göz kanlanması olan kişiler ışığa karşı daha hassastırlar. Özellikle parlak ışıkta gözler daha çok ağrıyabilir ve görme sorunları yaşanabilir. Göz kanlanması sorunlarında loş ışıkta durulması önerilir.
 • Bulanık görme ya da görme kaybı: Gözde biriken kan nedeniyle kısmen ya da tamamen görme kayıpları yaşanabilir. Hastalar kanlanmanın yoğunluğuna göre çok az görebilirler ya da hiç görmeyebilirler. (2)

Göz kanlanmasının diğer belirtileri; göz ağrısı, mide bulantısı, kusma, gözün alt kısmında kanlanma, anormal şekiller görmedir. (3)

Göz Kanlanması Nedir?

Göz kanlanması, gözün ön bölgesinde kan birikmesi durumudur. Kandaki kırmızı kan hücreleri yalnızca biyomikroskopi ile görülebildiği için gözün ön kısmında biriken kanlanmanın miktarı mikrohifema isimli bir cihaz ile tespit edilebilir. Göz dışardan bir darbe aldığında kan pıhtılaşır ve siyah renge döner. Bu durum travmatik göz kanlanması olarak bilinir. Travmatik göz kanlanmasında gözün kör kalma ihtimali oldukça yüksektir. Travmatik olmayan göz kanlanmaları ilaçların yan etkileri nedeniyle ya da göz tansiyonu nedeniyle meydana gelir. Göz içi basıncın artması ile birlikte önlem alınmazsa kornea kanla dolabilir ve görme sorunları oluşabilir. (4)

Göz Kanlanması Nedenleri

Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanmasının en sık görülen nedeni genellikle spor yaralanmaları, ev ya da iş kazaları nedeniyle oluşan göz travmalarıdır. Bunun dışında göz kanlanmasının belli başlı nedenleri şunlardır;

 • İris yüzeyinde ve gözün renkli kısmında anormal kan damarlarının oluşması
 • Herpes virüsünün neden olduğu göz enfeksiyonu
 • Hemofili ve orak hücreli anemi gibi kan pıhtılaşma sorunları
 • Göz içi lens problemleri (yapay lens implantları)
 • Göz kanseri (5)

Göz kanlanması nedenleri hakkında detaylı bilgiye göz atabilirsiniz

Göz Kanlanması Tedavisi

Göz kanlanması nasıl geçer? Göz kanlanması oldukça ciddi bir durumdur. Göz doktorundan randevu alınamadığında ya da randevu çok geç bir tarihe verildiğinde hastanelerin acil servisine gidilmelidir. Göz kanlanmasının altında yatan pek çok sebep olabilir ya da göz kanlanması daha ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu yüzden kanlanmanın travmatik mi yoksa ilaçların yan etkisi nedeniyle mi olduğunun tespit edilmesi gereklidir. Ayrıca, göz basıncının yakından izlenmesi çok önemlidir. Yüksek göz içi basıncı, gözü kalıcı ve geri dönüşümsüz görme kaybı riskine maruz bırakır. Bunun nedeni, yüksek göz tansiyonunun veya yükselen göz basıncının, glokomatöz optik atrofiye (optik sinir hasarına) neden olabilmesidir. Uzun süredir devam bir göz kanlanması, korneada leke oluşturarak daha fazla görme kaybına neden olabilir. (6)

Göz kanlanması ameliyatı: Gözde biriken fazla kanı almak için gözün ön kısmında minik bir cerrahi operasyon yapmak gerekebilir. Bu işlem sırasında yükselen göz basıncının da düşürülmesi sağlanır.

Göz kanlanması için hangi doktora gidilir? Göz kanlanması bir tür göz hastalığı olduğu için göz doktorlarına gidilmelidir.

Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Göz kanlanması bitkisel tedavisi: Göz kanlanması tedavisinde kullanılan bitkiler; yaban mersini, papatya çayı, aloe vera suyu, rezene, çemen otu, yeşil çay ve yasemin çiçeğidir. (7)

Göz kanlanması evde tedavi yöntemleri

 • Dinlenin: Gereksinim duyduğunuzda dinlenin. Yatağın başını kaldırın ya da bir uzanarak dinlenmeyi deneyin. Bu, gözünüzdeki basıncı azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Daha az hareket edin: Ağır yük kaldırmayın ve başınızı zorlamayın. Bu daha fazla kanamanın olmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Göz bandı takın: Göz bandı, iyileşme sırasında gözün daha fazla yaralanmasını önlemeye ve gözü korumaya yardımcı olacaktır. Uyurken bile her zaman göz bandı takmanız gerekebilir. Gözünüzün temiz ve kuru olduğundan emin olmak için sık sık bandı kontrol etmelisiniz. (8)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)