Göz Kanlanması Nedenleri


Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanması genellikle iriste kanamaya neden olan dokuların yırtılması sonucu oluşur. Buna sebep olan şey kazalar, spor yaralanmaları ya da göze alınan darbeler gibi travmatik olaylardır. Bazı tıbbi durumlar da göz kanlanmasına yol açabilir. Erkeklerde daha yaygın görülen göz kanlanmasının en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Kaza: Bir araba kazası ya da düşme gibi durumlarda göze alınan darbeler irisin kanlanmasına yol açabilir.
 • Spor yaralanmaları: Tenis, boks, futbol, voleybol ya da basketbol gibi sporlarda göze gelen sert cisimler ya da yumruklar gözde kan birikmesine neden olurlar. (1)
 • Elektrikli aletler: Gözleri korumadan bazı elektrikli aletleri çalıştırmak, gözde kanlanmaya sebep olabilir. Özellikle kontakt lensler, aşırı ısı yayan makinelerle yakın temas halinde kaldıklarında gözler için büyük risk oluşturabilirler.
 • Tıbbi koşullar: Glokom ya da anterior üveit gibi göz hastalıkları, Herpes virüsünün neden olduğu göz enfeksiyonları, göz ameliyatlarından sonra oluşan komplikasyonlar, kan kanseri, hemofili ya da trombositopeni gibi kan bozuklukları, aspirin veya varfarin gibi kanın pıhtılaşmasını zorlaştıran ilaçlar, retina dekolmanı, katarakt ameliyatından sonra göze yerleştirilen suni lens sorunları, orak hücre hastalığı, kan damarlarının anormal büyümesi gibi yapısal anormallikler ve kanserli tümörler gözde kanlanma riski oluşturabilirler. (2)

Göz Kanlanması Nedir?

Gözün ön bölgesinde kırmızı kan hücrelerinin birikmesi göz kanlanması olarak adlandırılır. Sadece yakın mikroskobik incelemede görülebilen az miktarda kan, mikrohifema gibi mikroskoplarla tespit edilir. Hastaların büyük çoğunluğunun akrabalarında aynı rahatsızlık vardır. Travma öyküsü veya yakın zamanda oküler cerrahi en sık risk faktörleridir. Bununla birlikte, görünüşte kendiliğinden oluşan bir göz kanlanması yaralanma ya da tıbbi nedenlerden kaynaklanabilir. (3)

Göz Kanlanması Belirtileri

Göz kanlanması nasıl anlaşılır? Göz kanlanması başlangıcı gözde az miktarda kan birikmesiyle anlaşılır. Göz kanlanmasının en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Kan birikmesi: Göz kanlanması büyükse, göz kanla dolu gibi görünebilir. Daha küçük göz kanlanmaları çıplak gözle görülmez.
 • Azalmış görüş: Gözdeki kan miktarına bağlı olarak, görme bulanıklaşabilir ve nesneler hiç seçilmeyebilir.
 • Yüksek göz tansiyonu: Gözde kanlanma, gözdeki basıncı artırabilir, bu da glokomu önlemek için kontrol edilmesi gereken bir semptomdur. Gözde kanlanma çok fazlaysa, göz basıncını kontrol etmek için beklenmemeli ve hemen doktora görünmelidir.
 • Bu belirtilerin dışında gözde şişlik ve ağrı oluşabilir. (4)

Göz Kanlanması Tedavisi

Göz kanlanması nasıl geçer? Göz kanlanması hafifse yaklaşık bir hafta içinde kendi kendine iyileşebilir. Aspirin içermeyen reçetesiz ağrı kesici ilaçlar gözdeki ağrıyı hafifletebilir. Aspirinden kaçınılmalıdır çünkü kanamayı artırabilir. Doktorunuz, göz kanlanmasını nasıl tedavi edeceğine çeşitli faktörlere bakarak karar verir. Bunlar; yaş, genel sağlık, tıbbi geçmiş, yaralanma derecesi ve hastanın hangi ilaçlara toleransı olduğudur. Göz kanlanmasında kullanılan tedaviler; iltihabı ve ağrıyı azaltmak için göz damlaları, yatak istirahati ve günlük göz tansiyonun izlenmesidir. (5)

Göz kanlanması için hangi doktora gidilir? Göz kanlanması için göz doktoruna gidilmesi gerekir.

Göz kanlanması ameliyatı: Göz kanlanması ilerlemişse ve görmeyi zorlayacak hale gelmişse, gözdeki fazla kanı almak için ameliyat yapılması gerekebilir. Hastaya anestezi verilerek operasyon sırasında acı hissetmemesi sağlanır.

Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Göz kanlanması bitkisel tedavisi: Yabanmersini, salatalık, papatya, gül suyu, aloe vera, yeşil çay, mürver çiçeği, patates, elma sirkesi ve rezene tohumu gibi bitkiler, göz kanlanmasının neden olduğu şişlik ve ağrıyı azaltabilecek anti inflamatuar özelliklere sahiptirler. Göz kanlanması sırasında gözün enfeksiyon kaparak daha da kötüleşmesini önleyen bu bitkiler, gözün iyileşmesine yardımcı olmazsa ya da gözün daha kötü bir hale gelmesine neden olursa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. (6)

Göz kanlanması evde tedavi yöntemleri

 • Gereksinim duyduğunuzda dinlenin. Yatağınızın başını kaldırın ya da bir yastıkla başınıza destek yaparak oturun. Böylece gözünüzdeki basınç azalabilir.
 • Ağır şeyler kaldırmayın. Gözlerinizi zorlamak kanamanın artmasına yol açabilir.
 • Gözünüz iyileşene kadar göz bandı kullanın. Böylece olası enfeksiyonlardan da korunmuş olursunuz. Göz bandını sık sık değiştirin ve temiz olduğundan emin olun.

Başınız dönmeye başlarsa, görüşünüz kötüleşirse ya da ağrılar artarsa doktora görünün. (7)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)