Göz Kaşıntısı Nedenleri


Göz kaşıntısı neden olur? Oküler pruritis olarak da adlandırılan göz kaşıntısı pek çok insanı etkilemektedir. Alerjiler ve enfeksiyonlar dahil olmak üzere çeşitli durumlardan kaynaklanabilir. Göz kaşıntısının olası nedenlerini sıralarsak;

Atopik keratokonjonktivit

Bu kornea ve konjunktivanın (gözün ön tarafını örten zar) iltihaplanmasıdır. Bu tür rahatsızlıklarda alerjenlere anormal tepkiler verilir. Bu tıbbi rahatsızlığı olan kişiler, ortalama antikor düzeyinden daha yüksek değerlerde antikor üretirler. Tedavi edilmediği takdirde ülser ve katarakt riski vardır.

Vernal keratokonjonktivit (VKK)

Bu rahatsızlık, gözün ön tarafını örten zarın iltihaplandığı başka bir durumdur. Daha çok çocuklarda ve gençlerde görülür. Genellikle mevsimsel bir durum olmasına rağmen, tüm yıl boyunca VKK sorunu yaşayan bazı insanlar da vardır. Şiddetli VKK geçiren bazı kişilerde kornea ülserleri ve skar oluşabilir. (1)

Alerjik göz nezlesi

Göz çevresinde kullanılan makyaj, losyon ve diğer maddeler kaşıntıya ve tahrişe neden olabilir. Alerjik göz nezlesi, gözü kapatan iç zar bir alerjen tarafından tahriş olduğunda ortaya çıkar. Bu alerjik reaksiyon polen, çimen, evcil hayvanlar, toz akarları, makyaj, losyonlar ve kontakt lens solüsyonları gibi maddeler nedeniyle oluşur.

Atopik dermatit

Bir tür egzama olan atopik dermatit, cildin kuruması, kaşınması ve pullanması şeklinde olur. Göz çevresindeki cilt tahriş olabilir ve kaşıntılar meydana gelebilir.

Kuru göz sendromu

Gözdeki nem ve yağ azaldığında, kuruluk oluşabilir. Gözler havadaki toz veya diğer parçacıklara karşı daha hassas ve savunmasız kalır. Bu durum iltihap ve yaralanmaya yol açabilir. (2)

Meibomian bez disfonksiyonu (MBD)

Meibomian bezleri, üst ve alt göz kapaklarında bulunur ve yağ salgılanmasından sorumludur. Bu bezler bloke olduğunda veya anormal bir şekilde geliştiğinde, göz tarafından üretilen gözyaşları nemi korumak için gerekli olan yağdan yoksun kalır.

Blefarit (göz kapağı iltihabı)

Bu, stafilokokal bakteriler ve göz kapağı akarları tarafından üretilen antijenlere yanıt olarak göz kapaklarının iltihaplanması durumudur.

Kontakt lens kaynaklı konjunktivit

Kontakt lens kullananlar kontakt lens kullanımından kaynaklanan bir enfeksiyon yaşayabilirler. Bazen kornea hasar görebilir ve yaralanmalar meydana gelebilir.

Göz kuruluğu

Uzun süreli bilgisayar kullanımı gibi çevresel faktörler kuru göz sendromu ile ilişkilidir. Gözlerin kaşınmasına yol açan kuru göz sendromu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer çevresel ve tıbbi faktörlerle ilişkili olabilir:

 • Aşırı bilgisayar kullanımı
 • 50 yaş üstü olmak
 • Menopoz
 • Rüzgar, kuru hava, iklimlendirme, sigara içme ve toz gibi çevresel faktörler
 • Diyabet, lupus ve romatoid artrit gibi tıbbi durumlar

Diğer nedenler

Bazı durumlarda, bazı ilaçlar göz problemlerine ve göz kuruması gibi yan etkilere neden olabilir. Bu ilaçlar şunlardır;

 • Doğum kontrol hapları
 • Penisilin gibi bazı antibiyotikler
 • İbuprofen ve asetaminofen gibi ağrı ilaçları
 • Antihistaminikler dahil çeşitli dekonjestanlar
 • Beta blokerler
 • Antidepresanlar
 • Bazı akne ilaçları (3)

Göz Kaşıntısı Nedir?

Göz kaşıntıları genel olarak alerjiler nedeniyle oluşurlar. Hafif kaşıntılar göz damlaları ile tedavi edilebilirken, uzun süren göz kaşıntıları için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır.  Göz kaşıntıları, gözlerin kızarmasına, şişmesine ya da ağrımasına yol açabilirler, bu yüzden gözlerin enfeksiyon kapmaması için gözleri ovuşturmaktan kaçınmak son derece önemlidir. (4)

Göz kaşıntısı nedir? Daha ayrıntılı konumuzu inceleyebilirsiniz

Göz Kaşıntısı Belirtileri

Göz kaşıntısı nasıl anlaşılır? Göz kaşıntısı başlangıcı genellikle alerjik reaksiyonlar sonrası ortaya çıkar. Bunları sıralarsak;

 • Gözlerin sulanması
 • Gözlerin kanlanması ve kızarması
 • Göz kapaklarının şişmesi
 • Görme zorluğu veya bulanık görme
 • Şişlik nedeniyle gözleri açamama
 • Tıkanıklık, nefes alma zorluğu, hırıltılı nefes
 • Hapşırma veya burun akıntısı (5)

Göz kaşıntısı belirtileri hakkında daha geniş makalemiz için tıklayın

Göz Kaşıntısı Tedavisi

Göz kaşıntısı nasıl geçer? Alerjiler nedeniyle oluşan göz kaşıntıları için göz damlaları, oral antihistaminikler ve dekonjestanlar gibi koruyucu ilaçlar kullanılabilir. Kontakt lens kullananlar lens solüsyonlarının alerjik olabileceğini düşünüyorlarsa lensleri hakkında doktorları ile tekrar görüşmelidirler.

Reçetesiz göz damlalarının çoğu dört ila altı saat kadar etki eder ve hiçbir yan etkiye neden olmadan kaşıntıyı rahatlatır. Bir OTC göz damlası olan Zaditor, semptomları sadece bir dozda on iki saate kadar rahatlatır. Daha ciddi durumlarda, ağrıyı hafifletmek için steroid göz damlaları doktor kontrolünde kullanılabilir. (6)

Daha fazla göz kaşıntısı tedavisi

Göz kaşıntısı için hangi doktora gidilir? Göz kaşıntısı için hastanelerin Göz Hastalıkları bölümüne gidilebilir.

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Göz kaşıntısı bitkisel tedavisi: Göz kaşıntıları için gül suyu, patates, aloe vera suyu, elma sirkesi, hint yağı, limon ve salatalık gibi bitkiler kullanılabilir. (7)

Göz kaşıntısı evde tedavi yöntemleri: Göz kaşıntılarını hafifletmek için alerjenlerden uzak durmak, evcil hayvan besleniyorsa hayvanların temizliğini iyi yapmak, evi nemlendirmek ve gözleri temiz tutmak gibi önlemler alınabilir. (8)

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)