Göz Nezlesi Hastalığı Nedir?


Konjonktivit olarak da bilinen göz nezlesi, konjonktiva iltihaplanması veya şişmesi durumudur. Konjunktiva, göz kapağının iç yüzeyini çizen ve gözün beyaz kısmını kaplayan şeffaf ve ince bir tabakadır.

Genellikle gözlerde oluşan kızarıklık ile kendini belli eden göz nezlesi, özellikle çocuklarda sık görülen bir göz hastalığıdır. Bir veya iki gözü de etkileyebilir. Göz nezlesinin bazı biçimleri oldukça bulaşıcıdır, bu nedenle okullarda ve evde kolaylıkla yayılabilir. Göz nezlesi genellikle küçük göz enfeksiyonları iken, bazen daha ciddi bir problem haline gelebilir.

Viral veya bakteriyel bir enfeksiyon göz nezlesi oluşturabilir. Ayrıca, polen ve duman gibi tahriş edicilere karşı oluşan alerjik reaksiyonlar, yüzme havuzlarında klor, kozmetikteki katkı maddeleri veya kontak lensler gibi gözlerle temas eden diğer ürünler nedeniyle gelişebilmektedir. Klamidya ve gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar göz nezlesinin daha az yaygın olan diğer nedenleri arasında yer almaktadır. (1)

Göz Nezlesi Belirtileri

Göz nezlesi nasıl anlaşılır? Göz nezlesi başlangıcı ve sonrası belirtileri şunları içerebilmektedir:

 • Gözlerdeki ağrı genellikle yanma hissi ile tanımlanır
 • Göz beyazının kızarması
 • Bulanık görüş
 • Gözlerde sulanma

Yaşadığınız belirtiler göz nezlesinin nedenine bağlı olarak değişebilmektedir.

Göz nezlesi alerjik bir reaksiyon sonucu oluşuyorsa belirtiler şunları içerebilir:

 • Şişmiş göz kapakları
 • Kaşıntılı ve sulu gözler
 • Hapşırma, boğazın arkasında kaşıntılı geniz akıntısı gibi saman nezlesi belirtileri
 • Göz kapaklarında döküntü (örneğin, tıbbi veya kozmetik bir ürüne karşı alerjik reaksiyon sonucu göz nezleniz meydana geliyorsa)

Bulaşıcı (enfektif) göz nezleniz varsa belirtileriniz şunlar olabilir:

 • Gözlerinizden gelen ve özellikle uyanıktan sonra göz kapaklarınızın birbirine yapışmasına neden olabilecek bir akıntı (bakteri enfeksiyonunuz varsa)
 • İrin benzeri olmayan (viral bir enfeksiyonunuz varsa) sulu bir göz akıntısı
 • Soğuk algınlığı benzeri belirtiler, örneğin ateş ve boğaz ağrısı (2)

Göz nezlesi belirtileri detayı için bakınız

Göz Nezlesi Nedenleri

Göz nezlesi neden olur? Göz nezlesi nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Bakteriyel veya viral bir enfeksiyon
 • Ateş ve boğaz ağrısına neden olabilecek virüs nedenli bir enfeksiyon
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (klamidya ve gonore dâhil)
 • Yüzme havuzlarındaki klor, şampuan, duman, sis gibi tahriş edici maddeler
 • Mevsimsel alerjik konjonktivit ve polen, toz akarları veya hayvan tüyünden kaynaklanan uzun ömürlü (tüm yıl boyunca) alerjik konjonktivit
 • Göz damlaları, kimyasallar veya makyaj ile temasa nedeniyle oluşan dermatokonjonktivit
 • Lensler, göz ameliyatı dikişleri veya göz ameliyatları sırasında takılmış tüpler veya aparatlar nedeniyle oluşan iltihaplanma (3)

Göz nezlesi nedenleri daha fazla detay için

Göz Nezlesi Tedavisi

Konjonktivit yani göz nezlesi belirtileriniz varsa, özellikle de, ışığa aşırı duyarlılık, şiddetli göz ağrısı veya bulanık görme durumunda tıbbi yardım istemelisiniz. Göz nezlesi geçiren bebeklerin acil tıbbi bakıma alınması gerekmektedir.

Bir sağlık uzmanının hangi tür göz nezlesi olduğuna karar vermesi önemlidir çünkü böylece rahatsızlıkları gidermek ve olası komplikasyonları önlemek için gerektiğinde doğru tedavi uygulanabilir.

Çoğu durumda, enfeksiyonlardan kaynaklanan göz nezlesi, tedavi edilmeden birkaç hafta sonra kendiliğinden temizlenir. Diğer durumlar için antibiyotikler ve antiviral ilaçlar ya da göz damlaları kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bazı göz nezlesi türleri daha ciddi veya glokom gibi başka bir ciddi durumun veya göz probleminin işareti olabilir. Laboratuvar testleri için gözden bir akıntı örneği alınmaktadır. (4)

Göz nezlesi için hangi doktora gidilir: Göz nezlesi belirtilerinden herhangi birine sahipseniz göz doktorunuza veya aile hekiminize başvurabilirsiniz. (5)

Göz nezlesi tedavisi daha fazlası için

Göz Nezlesine Ne İyi Gelir?

Göz Nezlesi Bitkisel Tedavisi

Çay: Çay poşetleri gözü yumuşatmak, kızarıklık ve şişmeyi azaltmak için kullanılabilir. Genellikle siyah çay kullanılır, ancak yeşil veya beyaz gibi diğer çay türleri de etkili olabilir.

Papatya: Papatya, yatıştırıcı ve kalıcı özellikleri ile bilinir. Gözlere papatya çayı poşetleriyle yapılan uygulama gözleri rahatlatmaya yardımcı olmaktadır. (6)

Fesleğen: Gözleri çevresel hasarlardan ve serbest radikallerden koruyan antiinflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir.

Aloe vera: Aloine ve amodin gibi aloe vera’da bulunan bileşenler, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Bu nedenle iltihabı azaltmakta ve iyileşmeyi hızlandırmaktadır. (7)

Bal: Bal enfeksiyona neden olabilecek zararlı bakterileri öldüren antibakteriyel özelliklere sahiptir. En iyi sonucu almak için, organik olarak yetiştirilmiş balları kullanın. (8)

Elma sirkesi: Gözlerin bakteriyel enfeksiyonlarına karşı mücadele etmek için elma sirkesi oldukça etkilidir. Ev yapımı sirkeler bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşan malik asit içermektedir.

Kişniş tohumu: Enfekte olmuş göze uygulanan kişniş tohumlu kompres yanmayı rahatlatmanın yanı sıra ağrı ve şişmeyi de azaltır. (9)

Rezene tohumu: Antibakteriyel özelliğe sahip olan bu tohum, enflamasyonu, kızarıklığı ve acıyı hafifleterek göz hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı olur.

Zerdeçal: Göz enfeksiyonları durumunda gözlerdeki acıyı çok hızlı bir şekilde hafifletme yeteneğine sahiptir. (10)

Salatalık: Salatalıklar, iltihaplanmayı, şişliği, kızarıklığı ve tahrişi azaltarak kaşıntılı gözlere neden olan tahrişle mücadele etme özelliğine sahiptir. (11)

Patates: Patates, enfeksiyon sonucu gözlerde oluşan yanma hissini azaltmaya yardımcı olabilir. (12)

Sarımsak: Sarımsak suyunun sahip olduğu antibakteriyel özellikler sayesinde gözdeki enfeksiyonunu iyileştirdiği bilinmektedir. (13)

Göz Nezlesi Evde Tedavi Yöntemleri

Sıcak ve soğuk kompres: Soğuk kompres, çoğunlukla alerjik göz nezlesi olduğu zaman, özellikle kaşıntı ve şişmeyi rahatlatmak için kullanılır. Sıcak kompresler de gözleri yatıştırmak için iyidir. Ayrıca kirpikleriniz ve gözlerinizin kuruması da engellenir.

 • Temiz bir bezi sıcak veya soğuk suya batırın ve sıkın.
 • Bezi etkilenen gözün üzerine yerleştirin.
 • 5 ile 10 dakika bekletin.
 • Bu yöntemi günde üç veya dört kez tekrarlayın.

Aynı bezi her iki göz için kullanmaktan kaçının. Enfeksiyon bulaşmayan gözü de etkileyebilirsiniz. (14)

Borik asit: Borik asit yumuşak antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden dolayı kızarıklık, kuruluk, yanma hissi gibi bir dizi göz problemi için mükemmeldir. Aynı zamanda göz tahrişini hafifletir ve gözleri temizler.

 • Bir çay kaşığı borik asit (beyaz toz veya renksiz kristaller halinde) ile karıştırılmış bir bardak suyu kaynatın.
 • Göz yıkama malzemesi olarak kullanın veya temiz bir bez ya da pamukla göze uygulayın.
 • Gözlerinizi ılık su ile durulayın.
 • Günde iki veya üç defa tekrarlayın. (15)

Salin solüsyonu: Bir göz enfeksiyonundan kurtulmak için ev yapımı bir salin solüsyonu kullanabilirsiniz. Salin solüsyonuyla durulama, tahriş olmuş, iltihaplanmış ve kaşıntılı gözler için iyidir. Gözlerde toplanan irini temizlemeye yardımcı olur ve enfeksiyonu kontrol eder, böylece enfeksiyonun yayılmasını önler. 1 tatlı kaşığı tuzu 1 su bardağı suyla karıştırın. Çözümü kaynatın ve tamamen soğumasına izin verin. Etkilenen gözü iyice durulamak için kullanın. Bu ev tedavisini günde birkaç kez yapın. (16)

Karbonat: Karbonat göz nezlesi için doğal bir tedavi yöntemi olabilmektedir. Gözlerinizdeki kaşıntıyı hafifletmek için gözü yıkama suyu olarak kullanabilirsiniz. Bir bardak suya bir çay kaşığı karbonat tozu ekleyip karıştırmanız yeterlidir. Böylece sakinleştirici bir karışım elde etmiş olursunuz.

Uçucu yağlar: Bazı uçucu yağlar göz nezlesi probleminiz için yararlı olabilir. Hint yağı (kastor yağı) ve hindistancevizi yağı, evde uygulayabileceğiniz yağlardan bazılarıdır. Hindistan cevizi yağı kullanıldığında, pamuklu bir top kullanabilir ve hindistancevizi yağını göz kapağınıza uygulayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde gözlerdeki kaşıntı ve şişme azalacaktır. (17)

Göz nezlesine ne iyi gelir daha fazla bilgi için