Göz Nezlesi Tedavisi


Göz nezlesi nasıl geçer? Göz nezlesi olduğunuzu düşünüyorsanız, gözünüzde ağrı, görüşünüzde ani bir değişiklik varsa veya ışık gözlerinize zarar veriyorsa doktorunuzu görmelisiniz.

Göz nezlesi belirtileri olan bebekler derhal doktora götürülmelidir, çünkü bakteriyel konjunktivit (göz nezlesi) ciddi olabilir ve bu, bebekle temasta olan diğer insanlar için oldukça bulaşıcı bir durumdur.

Eğer lens kullanıyorsanız ve göz nezlesi belirtileri gelişirse, lenslerinizi takmayı bırakmalısınız ve en kısa sürede doktorunuza danışmalısınız. Kontakt lens kullanıyorsanız, göz nezlesi durumunda keratit (kornea iltihabı) riski taşıdığından, derhal göz doktorunuz tarafından tedavi edilmelisiniz.

Göz nezlesi tedavisinin seçimi büyük oranda durumun sebebine bağlıdır. (1)

Enfeksiyöz (Bulaşıcı) Göz Nezlesi Tedavisi

Viral konjonktivit yani viral göz nezlesi genellikle antiviral ilaç kullanmadan kendi başına kaybolur (2-4 hafta içinde). Soğuk kompreslerin uygulanması ve suni gözyaşları gibi göz damlası yağlarının uygulanması ile belirtiler hafifletilebilir. Bununla birlikte, viral konjunktivit, belirtileri ilk ortaya çıktıktan sonra iki hafta boyunca oldukça bulaşıcı olduğu için, gözler kırmızı olduğu sürece, başkalarına yayılmasını önlemek için önlemler almak önemlidir.

Bakteriyel konjonktivit yani bakteriyel göz nezlesi vakalarında ise, gözlerdeki akıntıyı gidermek için sıkça temiz ve sıcak bir havlu kullanılması gerekebilir. Enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olması için bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotik göz damlaları veya merheminin kullanılması gerekir. Bazı enfeksiyonların tedavisinde oral antibiyotikler de gerekli olabilir. Tedavi ile bakteriyel konjonktivit genellikle bir ile iki hafta içinde iyileşir. (2)

Enfeksiyöz (Bulaşıcı) Olmayan Göz Nezlesi Tedavisi

Allerjik konjunktivit yani alerjik göz nezlesi tedavisinde konjonktivite neden olan allerjenden kaçınılmalıdır. Göz makyajının kullanımı da önlenmelidir.

Allerjik konjunktivit, gözlere soğuk kompresler, nemli keseler ve yağlayıcı göz damlası kullanılması ile tedavi edilebilir. Bir eczaneden alınan dekonjestan göz damlası ve topikal antihistaminikler de belirtileri gidermeye yardımcı olacaktır. Topikal steroidler gibi daha güçlü ilaçların doktorunuz tarafından reçete edilmesi gerekir.

Çevresel veya kimyasal nedenlerle oluşan konjonktivitin tedavisi, gözlerin bol miktarda su ile hızlı ve kapsamlı bir şekilde yıkanmasını gerektirir. Herhangi bir kimyasalın gözlere sıçraması durumunda bir sağlık uzmanıyla temasa geçilmelidir. Pek çok ev temizleme ürünü hassas göz dokularına zarar vermektedir. (3)

Göz nezlesi için hangi doktora gidilir: Göz nezlesi belirtilerinden herhangi birine sahipseniz göz doktorunuza veya aile hekiminize başvurabilirsiniz. (4)

Göz Nezlesinin Önlenmesi

Enfeksiyöz göz nezlesi formları bulaşıcıdır ve insanlarla doğrudan temas yoluyla yayılır. Bulaşıcı göz nezlesi belirtileri ilk ortaya çıkmaya başladıktan sonra, gözler kırmızı olduğu sürece iki hafta süreyle bulaşıcı olabilir. Enfeksiyöz göz nezlesinin yayılmasını önlemek için kişisel ve ev temizliğinin çok iyi sağlanması son derece önem taşımaktadır:

 • Göz nezlesi olan insanlarla temastan kaçının
 • Evdeki yüzeyleri dezenfekte edin (kapı tokmağı ve tezgah üstü gibi)
 • Parmaklarınızı gözlerinizden uzak tutun
 • Gözlerinizi ovmaktan kaçının
 • Yastık kılıflarınızı sık sık yıkayın
 • Ellerinizi sık sık yıkayın ve ellerinizi kurutmak için tek kullanımlık kağıt havlu kullanın
 • Göz damlaları, merhemler, yüz maskeleri, havlular ve yastık kılıflarının paylaşılmadığından emin olun
 • Kontakt lenslerinizi doğru kullanıp bakımını yapın (5)

Göz Nezlesi Hastalığı Nedir?

Konjonktivit olarak da bilinen göz nezlesi, çocuklarda ve yetişkinlerde oluşan göz enfeksiyonlarından biridir. Genellikle gözlerde oluşan kızarıklık ile kendini belli etmeye başlayan göz nezlesi, konjuktivanın iltihaplanması durumudur. Bu doku, göz kapağı ve göz kümesinin nemli kalmasına yardımcı olmaktadır.

Göz nezlesi, bir virüs, bakteri, tahriş edici madde (şampuanlar, kir, duman ve özellikle havuz kloru), allerjenler (alerjiye neden olan maddeler) veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Bakteri, virüs ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanan göz nezlesi, kişiden kişiye kolayca yayılabilir, ancak derhal teşhis edildiyse ciddi bir sağlık riski taşımaz. (6)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Göz nezlesi hastalığı nedir?

Göz Nezlesi Belirtileri

Göz nezlesi nasıl anlaşılır? Göz nezlesi başlangıcı ve sonrası belirtileri şunları içermektedir:

 • Göz beyazında veya göz kapağının iç kısmında kızarıklık
 • Artan gözyaşı
 • Özellikle uykudan sonra (bakterilerin neden olduğu göz nezlesi durumunda) kirpik üzerinde biriken sarı renkli irininin kabuk yapması
 • Gözde oluşan yeşil ya da beyaz renkteki irin
 • Gözlerde kaşıntı (özellikle alerjilerin neden olduğu göz nezlesi durumunda)
 • Gözlerde yanma (özellikle kimyasal ve tahriş edicilerin neden olduğu göz nezlesi durumunda)
 • Bulanık görüş
 • Işığa duyarlılık artışı (7)

Göz nezlesi belirtileri detaylı bilgi için bakınız

Göz Nezlesi Nedenleri

Göz nezlesi neden olur? Göz nezlesi nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Bakteriyel veya viral bir enfeksiyon
 • Ateş ve boğaz ağrısına neden olabilecek virüs nedenli bir enfeksiyon
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (klamidya ve gonore dâhil)
 • Yüzme havuzlarındaki klor, şampuan, duman, sis gibi tahriş edici maddeler
 • Mevsimsel alerjik konjonktivit ve polen, toz akarları veya hayvan tüyünden kaynaklanan uzun ömürlü (tüm yıl boyunca) alerjik konjonktivit
 • Göz damlaları, kimyasallar veya makyaj ile temasa nedeniyle oluşan dermatokonjonktivit
 • Lensler, göz ameliyatı dikişleri veya göz ameliyatları sırasında takılmış tüpler veya aparatlar nedeniyle oluşan iltihaplanma (8)

Göz nezlesi nedenleri detaylarını inceleyiniz