Göz Nezlesine Ne İyi Gelir


Göz nezlesi, gözün en dış kısmını kaplayan ‘‘konjunktiva’’ iltihabı sonucu oluşur. Bu dış tabaka gözyaşı ve mukus üreterek göz yaşlanmasını sağlayarak göze mikropların ve zararlı maddelerin girmesine engel olur. Konjonktiva şişmiş ve kızarmış ise tahrip olduğu anlamına gelir. Normalde 7-8 gün içerisinde kendiliğinden geçer ama bulaşıcı olan ve tedavi edilmesi gereken çeşitleri de vardır. Sürekli olarak göz nezlesinin tekrar etmesi bağışıklık sisteminin zayıf olduğu anlamına da gelir.


Göz Nezlesine Ne İyi Gelir

Göz Nezlesi Türleri

Göz nezlesinin birkaç türü vardır ve bunu belirleyen oluşma şeklidir. Virüsler, mikroplar göz nezlesine neden olurken üst solunum yolu enfeksiyonları, boğaz ağrısı göz nezlesine neden olabilir. Tedavi edilmediği zaman kendiliğinden geçebilir. Fakat bulaşıcı olan çeşitleri olduğundan dolayı yayılma riski vardır.

Bakterilerin neden olduğu göz nezlesi çok bulaşıcıdır ve kolayca yayılır. Bakterilerin neden olduğu türler tedavi edilmediğinde 10 gün sürebilir.

Alerjik göz nezlesi; polen, toz, hayvan tüyü ya da enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Bu alerjiler (örneğin polen gibi) mevsimlik olabilir ve bulaşıcı olduğundan dolayı her iki gözü de etkileyebilir.


Göz Nezlesinin Belirtileri Nelerdir?

Göz hastalıklarının birçok çeşidi vardır ve belirtileri genelde birbirine benzer. Bundan dolayı etkilendiğiniz göz hastalığının tam olarak ne olduğunu öğrenmek için doktorunuza başvurmalısınız.

 • Göz kapaklarının şişmesi
 • Gözün beze kısmında kızarma
 • Sulanma
 • Şişlik
 • Göz kapalarında şişkinlik hissi
 • Kaşıntı
 • Şeffaf veya hafif kalın drenaj

Bağışıklık sisteminin zayıf olması göz nezlesinin tekrarlanmasını tetikler, viral göz nezlesi tedavisi yok denilebilir, bu nedenle ev ilaçları en iyi çözümdür.

Bakterilerin neden olduğu göz nezlesi belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Beyaz kısımda kızarıklık
 • Hafif ağrı
 • Gri veya sarımsı renk
 • Kirpiklerin birbirine yapışması
 • Üst göz kapağının şişmesi

Bakteriyel enfeksiyon antibiyotik ile tedavi edilebilir ve antibotik tedavisinden 24 saat sonra göz iyileşebilir.

Alerjik Göz Nezlesi Belirtileri: Alerjik göz nezlesi genelde vücut yapısından ve çevredeki şartlardan kaynaklanır.

 • Kaşıntı
 • Burun akıntısı ve tıkanıklığı
 • Göz kapaklarının kuruluk hissi
 • Hafif iltihap

Göz Nezlesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bilindiği kadar, göz nezlesinin kesin tedavisi yok ve genelde 7-10 günde kendiliğinden geçer. Çok rahatsız edici durumlarda ev ilaçları kullanılabilir ve yardımcı olmaktadır.

Berberis vulgaris veya adi kadıntuzluğu, halk arasında göz nezlesi tedavisi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Sindirim bozuklukları, enfeksiyonlar, hazımsızlık, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de ünlüdür. Bitkinin içerdiği güçlü maddeler nedeniyle sayısız yararları vardır. Adi kadıntuzluğu, kökünde bulunan isokuinolon alkaloid etkin bir anti bakteriyel, anti viral, mantar ve parazitik enfeksiyonlarla savaşır. Bir miktar suda kaynatın, gözleri yıkamadan önce soğumasını bekleyin.

Bal: Bal çok etkili doğal antibiyotikler arasında gösterilir. Su veya süt ile karıştırıldığında konjonktivit için çok etkili çare olabilir. Gözlerini kapatıp doğrudan bal koyabilir, ya da bir su bardağına bir yemek kaşığı bal karıştırarak pamukla uygulayabilirsiniz. Günde birkaç kere uygulamak mümkün. Balı sütle karıştırarak da aynı şekilde uygulamak mümkün. Ayrıca sadece ılık süt de göz nezlesine faydalıdır.

Patates: Çiğ patatesi dilimleyerek gözünüzün üzerine koyabilirsiniz. Sık kullanılması durumunda göz şişliklerini de giderir.

Altınmühür: Eski çağlardan beri sağlık için kullanılan bu bitki, anti inflamatuar, antimikrobiyal ve iyileştirici özelliğe sahiptir. Altınmühür de enfeksiyon ve bakterileri öldürür. 2 çay kaşığı altınmühürü bir bardak suya karıştırın ve kaynatın. 15 dakika bekledikten sonra göz damlası olarak kullanbilirsiniz.

Önemli Uyarı: Fazla miktarda kullanmadığınıza emin olun, çok sıcakken gözünüze damlatmayın, hazırlama aşamasına anlaşılmayan bir durum var ise mutlaka uzmanına danışın veya burada anlatılan daha güvenli yöntemleri deneyin.

Çaylar: Siyah ve yeşil çaylar, viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya ve inflamasyonu azaltan bioflavonoidler içerirler. Paket çayları demleyip ılık şekilde günde 2-3 kere göz kapaklarının üzerine koymak faydalı olabilir. Bu uygulama aynı zamanda ağrılara faydalıdır. Siyah çay demleyip suyunu pamuk yordamıyla göz kapaklarına uygulamak da yardımcı olabilir.

Probiyotikler: Probiyotiklerin en büyük özelliği iyi bakterilerin sayısını arttırmak, kötü bakterileri ise ortadan kaldırmaktır. Popüler probiyotikler arasında kolostrum (anne sütü) ve kefir vardır. Pamuk yordamıyla göz etrafında uygulanması ( 5 dakika boyunca) faydalıdır. Soğuk olarak uygulandığında eğer şişme varsa şişmeyi azaltabilir.

Göz Nezlesini Önlemek İçin kaçınılması gereken bazı hususlar:

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.