Gözde Arpacık Tedavisi


Gözde arpacık nasıl geçer? Gözde arpacık için uygulanabilecek çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar arasında, kendi kendine bakım önerileri, ilaçlar, antibiyotikler ve arpacık ameliyatı bulunmaktadır. (1)

Evde Tedavi Yöntemleri

Çoğu gözde arpacık vakası, beş ile yedi gün içinde evde tedavi yöntemleriyle kendi kendine iyileşmektedir.

 • İrinin azalmasına yardımcı olması için günde 4-6 kez yaklaşık 15 dakika boyunca arpacığa kompres uygulayabilirsiniz. Sıcak kompresleri uygularken gözleri kapalı tutun.
 • Göz kapağını temizlemek için suyla ve tahriş etmeyen bir sabun veya şampuanla (bebek şampuanı gibi) hafifçe ovun. Bu, akıntının azalmasına yardımcı olabilir. Gözlerinize zarar vermemek için temizlerken gözleriniz kapatın. (2)
 • Gözlerinizi çok sık yıkamayın ve arpacığı kesinlikle sıkmayın. Bunun sonucunda ortaya çok daha ciddi bir enfeksiyon çıkabilir.
 • Göz makyajının yanı sıra göz losyonları ve kremleri de kullanmaya devam etmeyin, çünkü enfeksiyona maruz kalmış bakterilerle kontamine olabilirler.
 • Bir arpacık oluştuğunda, kontak lens takma işlemini bırakın, çünkü kontakt lens kullanmaya devam ederseniz, enfeksiyonun korneanın içine yayılma riski bulunmaktadır. (3)

Tedaviyi Hızlandırmanın Yolları

Gözde arpacık durumunda, genellikle evde tedavi yöntemleri faydalı olabilmektedir, ancak bazı durumlarda iyileşmeyi hızlandırmak için aşağıdakiler de uygulanabilmektedir:

 • Genellikle sıcak kompreslere devam edilmesi önerilmektedir.
 • Ağrıyı dindirmek için asetaminofen reçete edilebilir. (4)

Bazı durumlarda, antibiyotikler gerekli olabilmektedir.

 • Göz damlaları veya göz merhemi şeklinde topikal antibiyotikler bir oftalmolog (görme yolları hastalıkları ve cerrahisiyle ilgilenen bir tıp bilim dalı uzmanı) tarafından reçete edilebilir.
 • Bazen, oral antibiyotikler iyileşmeyen arpacık ya da arpacıkların yanı sıra, blefarit ya da rozasea (gül hastalığı) gibi diğer koşullara ek olarak da verilebilmektedir.
 • Gül hastalığıyla birlikte arpacık yaşayan hastaların için antibiyotik kremi, oral antibiyotik veya her ikisi ile tedavi edilmesi gerekebilir.
 • Enfeksiyonun lenf bezlerine veya kan dolaşımına yayılması gibi alışılmadık durumlarda IV antibiyotikler nadiren de uygulanabilmektedir. (5)

Antibiyotik İle Gözde Arpacık Tedavisi

Arpacıkları tedavi etmek için topikal bir antibiyotik merhem veya damla reçete edilebilir.

Üç hafta içinde çözülemeyen bir veya birden fazla arpacık için bir göz hekimi tarafından oral antibiyotikler verilebilir. Doxycycline, kalıcı veya kompleks arpacıkları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir antibiyotiktir. (6)

Gözde Arpacık Ameliyatı

Eğer tıbbi tedaviye cevap vermeyen bir arpacık problemi varsa ya da arpacıktan kaynaklanan komplikasyonlar ortaya çıktıysa, cerrahi bir prosedür gerekli olabilir.

Bu cerrahi müdehale sırasında, bir göz doktoru göz kapağında küçük bir kesi yapar. Kesi arpacığın çıktığı yere bağlı olarak, göz kapağının iç yüzeyine veya göz kapağının dış yüzeyine yapılabilir. Kesi yapıldığında, oftalmolog daha sonra içindeki irini (veya tıkalı yağı) bezin dışına akıtır. (7)

Bu ameliyat genellikle, az miktarda lokal anestetik enjeksiyon kullanılarak yapılmaktadır. Çocuklarda genel anestezi gerekli görülebilir.

Ameliyattan sonra genellikle bir haftalık bir takip randevusu önerilmektedir.

Göz doktoru nadiren de olsa, arpacık üzerinde bir biyopsi yapılmasını isteyebilir. Biyopside, arpacığın küçük bir parça dokusu alınır ve bir patolog tarafından (doku tanı konusunda özel eğitim almış bir doktor tarafından) mikroskobik muayene için bir laboratuvara gönderilir ve böylece arpacığın bir cilt kanseri formu olmadığından emin olunur. (8)

Gözde Arpacık İçin Hangi Doktora Gidilir?

Gözde arpacık tanısı ve tedavisi için bir göz hastalıkları uzmanına (göz doktoruna) başvurabilirsiniz. (9)

Gözde Arpacığı Önleme Yöntemleri

Gözde arpacığın çıkmasını önlemek için bilinen herhangi bir yöntem bulunmamaktadır, ancak uygun temizliğin sağlanıyor olması arpacık da dahil olmak üzere tüm enfeksiyon türlerini önlemeye yardımcı olabilmektedir. Arpacığı önlemeye yardımcı olabilecek diğer yöntemler şunlardır:

 • Asla başkaları ile kozmetik veya göz makyaj araçlarını paylaşmayın
 • Göz aletlerini temiz ve hijyenik tutun
 • Tüm kozmetik ürünlerini temiz tutun
 • Asla göze ve çevresine dokunmayın (10)

Gözde Arpacık Nedir?

Gözde arpacık, gözkapağının kenarında ya da içinde çıkan, ağrılı ve kırmızı bir yumrudur. Buna, kirpiklerde ortaya çıkan bir enfeksiyon neden olmaktadır. Oluşan enfeksiyon, stafilokok bakterilerinden kaynaklanmaktadır. Bu bakteri normalde ciltte zararsız olarak yaşamaktadır, ancak cilt hasar gördüğünde, enfeksiyonun oluşmasına yol açabilmektedir. Burundan akan mukusa dokunmak ve daha sonra gözü ovmak, stafilokok bakterilerinin göz kapağına taşınmasına sebebiyet vermektedir.

Gözde çıkan arpacık, kızarmakta ve ağrılı bir hale gelebilmektedir, ancak genellikle göze veya göz kapaklarına zarar vermemektedir. Herhangi bir tedavi uygulanmadığında bile, çoğu birkaç gün içinde temizlenmektedir. Bununla birlikte, enfeksiyon bazen yayılabilir ve daha fazla arpacığın ortaya çıkmasına yol açabilir. Nadiren göz kapağının tamamı enfekte olabilir. Bu, antibiyotikler de dâhil olmak üzere tıbbi tedaviyi gerektiren bir durumdur. (11)

Gözde Arpacık Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Gözde Arpacık Belirtileri

Gözde arpacık başlangıcı belirtileri kişiden kişiye göre de değişmektedir, ancak çoğu gözde arpacık vakasında yaşanan belirtiler hemen hemen aynıdır. Gözde arpacık nasıl anlaşılır? Gözde arpacık belirtileri şunları içerebilmektedir:

 • Göz kapağı ağrısı
 • Göz kapağının lokalize şişmesi
 • Göz kapağı kenarlarından irin akıntısı
 • Alt veya üst göz kapağında ortaya çıkan yumru (12)

Gözde Arpacık Belirtileri daha fazlası için

Gözde Arpacık Nedenleri

Gözde arpacık nasıl geçer? Çoğu durumda, arpacık için özel tedavi uygulamaya gerek kalmamaktadır. Gözde arpacık genellikle kendiliğinden kaybolmaktadır. Sıklıkla tekrarlanma riski de bulunmaktadır. Hala devam eden bir durum söz konusu ise doktorunuz aşağıdaki gibi tedaviler önerebilir:

Antibiyotikler: Doktorunuz göz kapağınıza uygulanacak antibiyotik göz damlaları veya topikal antibiyotik kremi reçete edebilir. Göz kapağınızın enfeksiyonu devam ederse veya enfeksiyon göz kapağınızın ötesine geçerse, doktorunuz tablet veya hap şeklinde antibiyotikler de önerebilir.

Gözde Arpacık Ameliyatı

Gözdeki arpacık temizlenmiyorsa eğer, doktorunuz irinin boşaltılması için küçük bir kesim yapabilir. Bu müdahale iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olmakta, ağrı ve şişliği de hafifletmektedir. (13)

Gözde Arpacık İçin Hangi Doktora Gidilir?

Gözde arpacık tanısı ve tedavisi için bir göz hastalıkları uzmanına (göz doktoruna) başvurabilirsiniz. (14)

Gözde Arpacık Nedenleri fazlası için tıklayabilirsiniz

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)