Gribal Enfeksiyon Nedir?


Gribal enfeksiyon (influenza) viral bir enfeksiyondur. İnsanlar genellikle “gribal enfeksiyon” terimini, grip benzeri belirtileri olan soğuk algınlığı veya mide virüsü gibi hafif hastalıkları tanımlamak için kullanmaktadır. Ancak gerçek gribal enfeksiyon bu hastalıklardan biraz farklıdır. Gribal enfeksiyon belirtileri genellikle soğuk algınlığı belirtilerinden çok daha kötü ve şiddetlidir. Gribal enfeksiyon genellikle yetişkinlerde kusma veya ishale neden olmamaktadır.

Çoğu gribal enfeksiyon vakası sonbaharın son günlerinde ve kış aylarında gerçekleşmektedir. Belirtiler birkaç güne kadar başlayacağından ilk günler enfeksiyona sahip olduğunuzu bilmeden başka insanlara da yayabilirsiniz. (1)

Gribal enfeksiyon genellikle A ve B influenza virüslerinden kaynaklanmaktadır. Gribal enfeksiyon virüsünün her yıl farklı türleri de ortaya çıkmaktadır.

Gribal enfeksiyon, ateş, vücut ağrıları, baş ağrısı, kuru bir öksürük ve boğaz yanması ya da boğaz ağrısı gibi belirtilere neden olmaktadır. Gribal enfeksiyon olan kişi kendisini her zamankinden daha yorgun ve daha az enerjik hissedebilmektedir. Belirtiler genellikle ilk 3-4 gün içinde en kötü halini almaktadır. Ancak, tamamen iyileşmek 1 ile 2 hafta kadar sürebilmektedir. (2)

Gribal Enfeksiyon Belirtileri

Gribal enfeksiyon başlangıcı, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı gibi yaygın soğuk algınlığı belirtileri ile kendini belli etmektedir. Ancak soğuk algınlığı genellikle yavaş gelişirken, gribal enfeksiyon aniden ortaya çıkma eğilimi göstermektedir. Soğuk algınlığı sadece kişiyi yorgun bir hale getirirken, gribal enfeksiyon kişiyi genelde çok daha kötü hissettirmektedir.

Gribal enfeksiyon nasıl anlaşılır? Gribal enfeksiyon ile ilişkili olan yaygın belirtiler şunları içermektedir:

 • Ateş 38 C ve üzerindeyse
 • Özellikle sırtınızdaki, kollarınızdaki ve bacaklardaki kas ağrıları
 • Halsizlik ve terlene
 • Baş ağrısı
 • Kuru, kalıcı öksürük
 • Yorgunluk ve zayıflık hissi
 • Burun tıkanıklığı
 • Boğaz ağrısı (3)

Gribal Enfeksiyon Belirtileri detaylı bilgi için bakınız

Gribal Enfeksiyon Nedenleri

Gribal enfeksiyon neden olur? Gribal enfeksiyona A, B ve C tipi influenza virüsü neden olmaktadır. A ve B tipi grip virüsleri, mevsimsel enfeksiyon salgınlarından sorumludur. Tip A grip virüsü ördekler, tavuklar, domuzlar ve atlar da dâhil olmak üzere birçok farklı hayvanda bulunmaktadır. Tip B virüsleri ise yalnızca insanlar arasında yayılmaktadır.

Gribal enfeksiyon virüsleri başta kişiden kişiye, öksürük veya hapşırma yoluyla yayılmaktadır. Bazen kirli bir yüzeye dokunduktan sonra ağza veya burnu dokunan insanlar da enfekte olabilmektedir. Sağlıklı yetişkinler, belirtiler gelişmeden bir gün içinde hastalığı başkalarına bulaştırabilir ve hasta olduktan sonra yedi güne kadar bulaşıcı olmaya devam eder. Bu, kişinin hasta olduğunu bilmeden önce bile hastalığı başkalarına geçirebildiği anlamına gelir. (4)

Gribal Enfeksiyon Nedenleri detayı için bakınız

Gribal Enfeksiyon Tedavisi

Gribal enfeksiyon nasıl geçer? Enfeksiyon durumunda bol bol dinlenmek ve bol sıvı almak genelde hastalığın iyileşmesini sağlamaktadır. Ancak, bazı durumlarda, doktorunuz size antiviral ilaçlar almanızı önerebilir. Belirtileri fark etmenizden hemen sonra almaya başladığınız antiviral ilaç, hastalığın süresini kısaltmaya ve ciddi komplikasyonların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. (5)

Evde Tedavi

Asetaminofen ve ibuprofen ilaçları düşük ateşe yardımcı olabilmektedir. Gribal enfeksiyon durumunda kesinlikle aspirin kullanmamalıdır. Ateşin normal seviyeye kadar düşmesi gerekmez. Sıcaklık 1 derece düştüğünde çoğu insan daha iyi hissetmeye başlamaktadır.

Eczanelerden reçetesiz temin edilen soğuk algınlığı ilaçlarınız belirtilerinizin hafiflemesini sağlayabilir. Öksürük damlaları veya boğaz spreyleri de yardımcı olacaktır.

Gribal enfeksiyon durumunda mümkün olduğunca çok dinlenebilmek oldukça önemlidir. Bol su içmeye özen gösterilmelidir. Sigara ve alkol gibi belirtileri kötüleştiren alışkanlıklardan uzak durmakta fayda vardır. (6)

Gribal Enfeksiyon İçin Hangi Doktora Gidilir?

Gribal enfeksiyon tanısı ve tedavisi için başvurabileceğiniz bazı sağlık uzmanları şunlardır:

 • Aile hekimi
 • İç hastalıkları uzmanı
 • Çocuk doktoru

Belirtiler açık değilse veya ciddi komplikasyonlar gelişirse, bulaşıcı hastalıkların tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora da ihtiyaç duyulabilir. (7)

Daha fazla Gribal Enfeksiyon Tedavisi için

Gribal Enfeksiyona Ne İyi Gelir?

Gribal Enfeksiyon Bitkisel Tedavisi

Bal: Balın bağışıklık sistemini artırdığı ve ortak gribal enfeksiyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca iyileşme sürecini hızlandıracak antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere de sahiptir.

Limon: Limon, antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu için vücuttaki enfeksiyon virüsünü ve rahatsız edici belirtilerine karşı mücadele etmektedir. (8)

Hardal: Hardalın iyileştirici özellikleri, gribal enfeksiyon belirtilerini büyük ölçüde tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Hızlı iyileşmeye destek olan antimikrobiyal ve antiinflamatuar özellikler sunmaktadır.

Zencefil: Güçlü antienflamatuar özelliklere sahip olan zencefil, çeşitli gribal enfeksiyon belirtilerini tedavi edebilmektedir. Ayrıca, enfeksiyona neden olan virüslerle mücadele etmek için bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olur.

Sarımsak: Sarımsak doğal antiviral, antifungal, antiseptik ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı gribal enfeksiyon için bir çare olarak harikalar yaratabilmektedir. Ayrıca, çeşitli enfeksiyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan bağışıklığı artırıcı bir bileşik olan allicin de içermektedir. (9)

Çemen otu: Çemen otu, gribal enfeksiyon için doğal bir evde tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır, çünkü güçlü antiviral ve çeşitli tıbbi özelliklere sahiptir.

Nane: Vücudun enfeksiyonla mücadele etmesine yardımcı olan besin maddeleri ile yüklüdür. Balgam söktürücü olarak görev yapan mentol içermektedir. Boğaz ağrısı yatıştırmakta ve öksürük belirtilerini hafifletmektedir. (10)

Tavuk çorbası: Tavuk çorbası, gribal enfeksiyon için test edilmiş ve oldukça etkili olduğu kanıtlanmış bir yöntemdir. Tavuk çorbasının viral bir enfeksiyonla mücadele etmek için gerekli olan antiinflamatuar bileşikler ürettiği söylenmektedir.

Portakal suyu: Portakal suyunun, bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyonla savaşmak ve virüsleri kovmak için gerekli olan beyaz kan hücrelerinin üretimini artıran C vitamini açısından zengin olduğu bilinmektedir. (11)

Ekinezya: Bağışıklık geliştirici olan bu bitki, aynı zamanda güçlü bir kan temizleyicidir. Vücudun temizlenmesi gribal enfeksiyon ile mücadele etmeye yardımcı olmaktadır. Ekinezya bitkisinin ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren beyaz kan hücrelerini artırdığı da bilinmektedir. (12)

Gribal Enfeksiyon Evde Tedavi Yöntemleri

Tuzlu su: Tuzlu su, üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilmektedir. Soğuk algınlığı belirtilerinin şiddetini de azaltabilmektedir. Boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığını hafifletme de oldukça etkilidir.

Bakteri ve alerjenleri içeren mukusu gevşeterek azaltmaktadır. Bu çareyi evde denemek için, 1 tatlı kaşığı tuzu bir bardak suda eritin. Ağzınızda ve boğazınızda gargara yaptıktan sonra suyu tükürün.

Vicks: Vicks gibi merhemlerin topikal olarak uygulanması gribal enfeksiyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Yatmadan önce yalnızca bir veya iki uygulama yapmak tıkanıklıkla mücadele etmek, öksürüğü azaltmak ve uykuyu iyileştirmek için nefes yollarını açabilmektedir. (13)

Nem: Gribal enfeksiyon, kuru ortamlarda gelişmekte ve daha kolay yayılmaktadır. Evinizde daha fazla nem oluşturmak bu virüslere maruz kalma riskinizi azaltabilir. Artan nem ayrıca burundaki iltihaplanmayı azaltarak nefes almayı kolaylaştırır. Odayı nemlendiren cihazlar kullanabilirsiniz. Dilerseniz, okaliptüs yağı da ekleyebilirsiniz. (14)

Banyo: Çocuklarda oluşan ateşi banyo ile azaltabilirsiniz. Banyolar ayrıca yetişkinlerde soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon belirtilerini de hafifletebilmektedir. Suya Epsom tuzu ve karbonat eklenmesi vücut ağrılarına da iyi gelmektedir. Çay ağacı, ardıç, biberiye, kekik, portakal, lavanta veya okaliptüs gibi birkaç damla uçucu yağ ilave etmek yatıştırıcı bir etki sunmaktadır. (15)

Vitamin D: D vitamini, vücudun genel sağlığını ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Vücudun temel organ sistemlerinin çoğunun korunması ve yağlanmasında oynadığı rol oldukça büyüktür. Ayrıca hücresel büyümeyi ve normal bağışıklık hücresi aktivitesini de artırmaktadır. Doğal güneş ışığı altında günde 15 dakika kadar kalmak, vitamin D almanız için yeterlidir. (16)

 

 

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)