Grip Hastalığı Nedir?


Grip (influenza) viral bir enfeksiyondur. İnsanlar genellikle “grip” terimini, grip gibi belirtileri olan soğuk algınlığı veya mide virüsü gibi hafif hastalıkları tanımlamak için kullanmaktadır. Ancak gerçek grip bu hastalıklardan biraz farklıdır. Grip belirtileri genellikle soğuk algınlığı belirtilerinden çok daha kötü ve şiddetlidir. Grip genellikle yetişkinlerde kusma veya ishale neden olmaz.

Çoğu grip vakası sonbaharın son günlerinde ve kış aylarında gerçekleşmektedir. Belirtiler birkaç güne kadar başlayacağından ilk günler gribe sahip olduğunuzu bilmeden başka insanlara da yayabilirsiniz.

Grip genellikle A ve B influenza virüslerinden kaynaklanmaktadır. Grip virüsünün her yıl farklı türleri de ortaya çıkmaktadır.

Grip, ateş, vücut ağrıları, baş ağrısı, kuru bir öksürük ve boğaz yanması ya da boğaz ağrısı gibi belirtilere neden olmaktadır. Grip olan kişi kendisini her zamankinden daha yorgun ve daha az enerjik hissedebilmektedir. Belirtiler genellikle ilk 3-4 gün içinde en kötü halini almaktadır. Ancak tamamen iyileşmek 1 ile 2 hafta kadar sürebilmektedir. (1)

Grip Belirtileri

Grip başlangıcı belirtileri yaygın olarak yaşanan soğuk algınlığı belirtileri ile oldukça benzerdir. Grip nasıl anlaşılır? Erken belirtiler boğaz ağrısı, hapşırma veya burun akıntısını içerebilmektedir. Virüs ilerledikçe belirtiler sıklıkla daha kötüye gitme eğilimi göstermektedir:

 • Ateş
 • Kas ağrıları
 • Titreme
 • Terleme
 • Baş ağrısı
 • Kuru öksürük
 • Burun tıkanıklığı
 • Yorgunluk
 • Zayıflık (2)

Genellikle sağlıklı olan çoğu insan grip nedeniyle doktora başvurmaz. Bağışıklık sistemi enfeksiyonla savaşmaktadır ve belirtiler genellikle kendiliğinden iyileşmeye başlamaktadır.

Eğer grip olduğunuzu düşünüyorsanız, dinlenmeye çalışın, bol sıvı almaya özen gösterin. Bu, kurumayı ve susuzluğun önlenmesini sağlayacaktır.

Endişeleriniz varsa doktorunuza danışın ve aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız derhal tıbbi yardım isteyin:

 • Solunum zorluğu
 • Göğüs ağrısı
 • Ani baş dönmesi
 • Kafa karışıklığı
 • Şiddetli kusma
 • Ateş ve döküntü (3)

Grip belirtileri detaylarını inceleyiniz

Grip Nedenleri

Grip neden olur? Gribe A, B ve C tipi influenza virüsü neden olur. A ve B tipi grip virüsleri mevsimsel grip virüsü salgınlarından sorumludur. Tip A grip virüsü ise ördekler, tavuklar, domuzlar ve atlar da dâhil olmak üzere birçok farklı hayvanda bulunur. Grip B virüsleri yalnızca insanlar arasında dolaşmaktadır.

Grip virüsleri başta kişiden kişiye, öksürük veya hapşırma yoluyla yayılmaktadır. Bazen kirli bir yüzeye dokunduktan sonra ağza veya burnu dokunan insanlar da enfekte olabilmektedir. Sağlıklı yetişkinler, belirtiler gelişmeden bir gün içinde hastalığı başkalarına bulaştırabilir ve hasta olduktan sonra yedi güne kadar bulaşıcı olmaya devam eder. Bu, kişinin hasta olduğunu bilmeden önce bile hastalığı başkalarına geçirebildiği anlamına gelir. (4)

Grip nedenleri daha fazla bilgi için

Grip Tedavisi

Grip nasıl geçer? Grip durumunda bol bol dinlenmek ve bol sıvı almak genelde hastalığın iyileşmesini sağlamaktadır. Fakat bazı durumlarda doktorunuz size antiviral ilaçlar önerebilir. Belirtileri fark etmenizden hemen sonra almaya başladığınız antiviral ilaç, hastalığın süresini kısaltmaya ve ciddi komplikasyonların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. (5)

Evde Tedavi

Asetaminofen ve ibuprofen ilaçları düşük ateşe yardımcı olabilmektedir. Grip hastalığı durumunda kesinlikle aspirin kullanmayın. Ateşin normal seviyeye kadar düşmesi gerekmez. Sıcaklık 1 derece düştüğünde çoğu insan daha iyi hissetmeye başlamaktadır.

Eczanelerden reçetesiz temin edilen soğuk algınlığı ilaçlarınız belirtilerinizin hafiflemesini sağlayabilir. Öksürük damlaları veya boğaz spreyleri de yardımcı olacaktır.

Grip hastalığında mümkün olduğunca çok dinlenebilmek oldukça önemlidir. Bol su içmeye özen gösterin. Sigara içmeyin ya da alkol kullanmayın. (6)

Grip için hangi doktora gidilir: Gribi teşhis ve tedavi ettirmek için başvurabileceğiniz bazı sağlık uzmanları şunlardır:

 • Aile hekimi
 • İç hastalıkları uzmanı
 • Çocuk doktoru

Belirtiler açık değilse veya ciddi komplikasyonlar gelişirse, bulaşıcı hastalıkların tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora da ihtiyaç duyulabilir. (7)

Grip tedavisi daha fazla detay için

Gribe Ne İyi Gelir?

Grip Bitkisel Tedavisi

Bal: Balın bağışıklık sistemini artırdığı ve ortak grip belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca iyileşme sürecini hızlandıracak antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere de sahiptir.

Limon: Limon, antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu için vücudun grip virüsünü ve rahatsız edici belirtilerine karşı mücadele etmektedir. (8)

Hardal: Hardalın iyileştirici özellikleri grip belirtilerini büyük ölçüde tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Hızlı iyileşmeye destek olan antimikrobiyal ve antiinflamatuar özellikler sunmaktadır.

Zencefil: Güçlü antienflamatuar özelliklere sahip olan zencefil, çeşitli grip belirtilerini tedavi eder. Ayrıca, gribe neden olan virüslerle mücadele etmek için bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olur.

Sarımsak: Sarımsak doğal antiviral, antifungal, antiseptik ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı grip için bir çare olarak harikalar yaratabilir. Ayrıca, çeşitli grip belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan bağışıklığı artırıcı bir bileşik olan allicin de içermektedir. (9)

Çemen otu: Çemen otu, grip için doğal bir evde tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır, çünkü güçlü antiviral ve çeşitli tıbbi özelliklere sahiptir.

Nane: Vücudun enfeksiyonla mücadele etmesine yardımcı olan besin maddeleri ile yüklüdür. Balgam söktürücü olarak görev yapan mentol içermektedir. Boğaz ağrısı yatıştırır ve öksürük belirtilerini hafifletir. (10)

Tavuk çorbası: Tavuk çorbası, grip için test edilmiş ve oldukça etkili olduğu kanıtlanmış bir yöntemdir. Tavuk çorbasının viral bir enfeksiyonla mücadele etmek için gerekli olan antiinflamatuar bileşikler ürettiği söylenmektedir.

Portakal suyu: Portakal suyunun, bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyonla savaşmak ve virüsleri kovmak için gerekli olan beyaz kan hücrelerinin üretimini artıran C vitamini açısından zengin olduğu bilinmektedir. (11)

Ekinezya: Bağışıklık geliştirici olan bu bitki, aynı zamanda güçlü bir kan temizleyicidir. Vücudun temizlenmesi grip ile mücadele etmeye yardımcı olmaktadır. Ekinezya bitkisinin ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren beyaz kan hücrelerini artırdığı da bilinmektedir. (12)

Grip Evde Tedavi Yöntemleri

Tuzlu su: Tuzlu su, üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilmektedir. Soğuk algınlığı belirtilerinin şiddetini de azaltabilmektedir. Boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığını hafifletme de oldukça etkilidir.

Bakteri ve alerjenleri içeren mukusu gevşeterek azaltmaktadır. Bu çareyi evde denemek için, 1 tatlı kaşığı tuzu bir bardak suda eritin. Ağzınızda ve boğazınızda gargara yaptıktan sonra suyu tükürün.

Vicks: Vicks gibi merhemlerin topikal olarak uygulanması grip belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Yatmadan önce yalnızca bir veya iki uygulama yapmak tıkanıklıkla mücadele etmek, öksürmeyi azaltmak ve uykuyu iyileştirmek için nefes yollarını açabilmektedir. (13)

Nem: Grip, kuru ortamlarda gelişir ve daha kolay yayılır. Evinizde daha fazla nem oluşturmak bu grip virüsüne maruz kalmanızı azaltabilir. Artan nem ayrıca burun iltihaplanmasını azaltarak nefes almayı kolaylaştırır. Odayı nemlendiren cihazlar kullanabilirsiniz. Dilerseniz okaliptüs yağı da ekleyebilirsiniz. (14)

Banyo: Çocuklarda oluşan ateşi banyo ile azaltabilirsiniz. Rahatlatıcı banyolar ayrıca yetişkinlerde soğuk algınlığı ve grip belirtilerini de hafifletebilir. Suya Epsom tuzu ve karbonat eklenmesi vücut ağrılarına da iyi gelmektedir. Çay ağacı, ardıç, biberiye, kekik, portakal, lavanta veya okaliptüs gibi birkaç damla uçucu yağ ilave etmek yatıştırıcı bir etki sunmaktadır. (15)

Vitamin D: D vitamini, vücudun genel sağlığını ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Vücudun temel organ sistemlerinin çoğunun korunması ve yağlanmasında oynadığı rol oldukça büyüktür. Ayrıca hücresel büyümeyi ve normal bağışıklık hücresi aktivitesini de artırmaktadır. Doğal güneş ışığı altında günde 15 dakika kadar kalmak, vitamin D almanız için yeterlidir. (16)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Gribe ne iyi gelir?