Grip Nedenleri


Grip neden olur? Grip her ne kadar soğuk algınlığı belirtileri ile benzer belirtilere sahip olsa da ikisi de farklı hastalıklardır. 100’den fazla farklı virüs soğuk algınlığına neden olabilirken, grip A, B ve C grip virüsleri nedeniyle oluşmaktadır.

Tip A ve B virüsleri mevsimsel salgınlara neden olmaktadır. Tip C genellikle hafif solunum yolu belirtileri ile sonuçlanır. Grip aşısı sizi A ve B tiplerinden korumaya yardımcı olabilirken, C tipi virüs için aşı etkisiz kalmaktadır.

Tip A grip virüsü, ördekler, tavuklar, domuzlar, balinalar, atlar ve foklar gibi birçok farklı hayvanda da bulunmaktadır. B tipi virüsler ise yalnızca insanları etkilemektedir. (1)

Diğer Grip Türleri

Mevsimsel grip kadar çeşitli grip türleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Kuş gribi – nadir durumlarda insanları da etkileyen bir grip olmasına rağmen kuşlar arasında yayılan bir tür grip olarak bilinmektedir.
 • Domuz gribi – 2009-2010 yılları arasında grip salgınından sorumlu olan bir grip türüdür.
 • Mide gribi (gastroenterit) – bakterilerin veya norovirüs gibi virüslerin neden olduğu sindirim sisteminin bir enfeksiyonudur. (2)

Grip Nasıl Yayılır?

Grip çok bulaşıcı bir hastalıktır. Grip virüsü taşıyan hastanın hapşırması veya öksürmesi ya da dokunduğu eşyalara temas edilmesi hastalığın yayılmasına neden olmaktadır.

Grip virüsünü nefes ya da öpüşme yoluyla da alabilirsiniz. Gümüş eşyalar, kapı mandalları, kulplar, televizyon uzaktan kumandaları, bilgisayar klavyeleri ve telefonlar gibi nesnelere dokunduğunuzda virüs bulaşabilir.

Virüs, burnunuza, gözlerinize veya ağzınıza ellerinizle dokunduğunuzda vücudunuza kolayca girebilmektedir. (3)

Grip Salgını

Salgınlar iki şekilde gruplandırılmıştır:

 • Epidemiler belli bir alanda meydana gelir.
 • Pandemi dünya çapında bir ölçekte görülür.

Yapılan araştırmalarda, kış gribi salgınlarının her yıl 300.000 ile 600.000 kişiyi etkilediği belirtilmiştir. Yaklaşık 200.000 kişi hastaneye kaldırılmaktadır ve 3000 ile 49.000 arasında ölüm gerçekleşmektedir. (4)

Grip ve Kış Mevsimi

Gribin kış mevsiminde çok daha sık yaşanmasının bazı nedenleri bulunmaktadır:

 • Virüs, kışın daha uzun süre içeride yaşar, çünkü hava dışardan daha az nemlidir.
 • Virüs canlı iken havada olması insanların içe çekmesi ya da gözler, burun ve ağız yoluyla vücut içine alması daha kolaydır.
 • Kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirildiği ve yakın temasların daha çok olması nedeniyle kış mevsiminde grip daha çok insanı etkilemektedir.

Grip belirtileri başladıktan 7 gün sonraya kadar kişi gribi diğer insanlara yayabilmektedir. Virüs mukusta da yaşayabilir. Kendinizi kötü hissetmeye başlamanız 24 sonra başlayabilir. Bu, belirtilerin başlamasından bir tam gün önce hastalığı başkalarına bulaştırabileceğiniz anlamına gelir.

Küçük çocuklar, gribi hastalığın ikinci haftasına kadar bile yayabilmektedir. (5)

Grip Hastalığı Nedir

Genellikle grip olarak bilinen influenza, influenza A veya B virüslerinin neden olduğu aşırı bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Grip en sık kış ve erken ilkbahar zamanlarında görülmektedir. Grip virüsü üst veya alt solunum yollarından geçerek vücuda saldırmaktadır.

Hem soğuk algınlığı hem de grip solunum yollarında oluşan bulaşıcı viral enfeksiyonlardır. Belirtiler benzer olsa da, grip çok daha şiddetli yaşanmaktadır. Soğuk algınlığı kişiyi oldukça yorabilir, ancak grip kişinin yataktan çıkmasını bile engelleyecek kadar kötü olabilmektedir. (6)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Grip hastalığı nedir?

Grip Belirtileri

Grip başlangıcı, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı gibi yaygın soğuk algınlığı belirtileri ile kendini belli etmektedir. Ancak soğuk algınlığı genellikle yavaş gelişirken, grip aniden ortaya çıkma eğilimi göstermektedir. Soğuk algınlığı sadece kişiyi yorgun bir hale getirirken, grip kişiyi genelde çok daha kötü hissettirmektedir.

Grip nasıl anlaşılır? Gribe ilişkin yaygın belirtiler şunları içermektedir:

 • Ateş 38 C ve üzerindeyse
 • Özellikle sırtınızdaki, kollarınızdaki ve bacaklardaki kas ağrıları
 • Halsizlik ve terlene
 • Baş ağrısı
 • Kuru, kalıcı öksürük
 • Yorgunluk ve zayıflık hissi
 • Burun tıkanıklığı
 • Boğaz ağrısı (7)

Grip belirtileri fazlası için tıklayınız

Grip Tedavisi

Grip nasıl geçer? Gribe yakalanırsanız evde yapabileceğiniz, bol dinlenmek, bol miktarda sıvı içmek, alkolden ve tütün kullanmaktan kaçınmak ve gribin belirtilerini hafifletmek için ilaç almak gibi bazı eylemler bulunmaktadır. Aspirin veya ibuprofen kullanımı, gribe bağlı ateş, baş ağrısı ve kas ağrılarının tedavisine yardımcı olabilmektedir. Aspirin asla grip benzeri belirtileri tedavi etmek için kullanılmamalıdır. Antiviral ilaçlar, hastalığın süresine, belirtilerin ciddiyetine ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak gribi tedavi etmek için doktorunuz tarafından reçete edilebilir. (8)

Grip için hangi doktora gidilir: Gribi teşhis ve tedavi ettirmek için başvurabileceğiniz bazı sağlık uzmanları şunlardır:

 • Aile hekimi
 • İç hastalıkları uzmanı
 • Çocuk doktoru

Belirtiler açık değilse veya ciddi komplikasyonlar gelişirse, bulaşıcı hastalıkların tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora da ihtiyaç duyulabilir. (9)

Grip tedavisi detayı için bakınız