Guatra ne iyi gelir?


Guatr, tiroid bezinizin anormal bir genişlemesi durumudur. Tiroidiniz, Adem elmasının hemen altındaki boynunuzun tabanında bulunan kelebek şeklinde bir bezdir. Guatrlar genellikle ağrısız olmasına rağmen, büyük guatrlar öksürüğe neden olabilir ve yutkunmayı veya nefes almayı zorlaştırır.

Dünyadaki guatrların en yaygın nedeni diyet programındaki iyot eksikliğidir. Örneğin, iyodlaştırılmış tuzun yaygın kullanımının olduğu Birleşik Devletlerde, guatr sıklıkla tiroid hormonlarının fazla veya az oluşundan veya bezin kendisinde gelişen nodüllerden kaynaklanmaktadır.

Tedavi, guatr boyutuna, belirtilerinize ve altta yatan nedene bağlıdır. Fark edilmeyen ve sorunlara neden olmayan küçük guatrlar genellikle tedaviye ihtiyaç duymazlar. (1)

Guatrın nedenleri

Guatrın kendisi de dâhil olmak üzere çeşitli olası nedenler buna sebep olabilir:

 • Aşırı aktif bir tiroid bezi (hipertiroidizm)
 • Düşük aktif bir tiroid bezi (hipotiroidizm)
 • Ergenlik döneminde, gebelikte veya menopozda hormon değişiklikleri
 • Diyetinizde yeterli iyot (balık ve bitki gıdalarında bulunan az miktarda mineral)
 • Lityum gibi bazı ilaç türlerini almak (zihinsel sağlık durumlarının tedavisinde sıklıkla kullanılan ilaçlar)
 • Bir inflamasyonlu tiroid bezi (tiroidit)
 • Boynunuza veya göğüs bölgesine radyasyon tedavisi (boyun kanseri için radyoterapi gibi)
 • Nodüller veya kistler tiroid içinde bulunur (çoğu iyi huyludur, ancak değerlendirilmelidir)
 • Tiroid kanseri

Herkeste guatr gelişebilir, ancak guatr riski yaşla birlikte artar. Kadınlarda da guatrın gelişme olasılıkları erkeklere oranla daha yüksektir. (2)

Guatrın belirtileri

Çoğu guatr asemptomatiktir (belirtiler göstermemektedir). Aşağıdakiler guatrda görülen en yaygın semptomlardır:

 • Sızdırmazlık, öksürük ve ses kısıklığı boğaz belirtileri
 • Yutma sorunu (disfaji)
 • Ağır vakalarda solunum güçlüğü (muhtemelen yüksek ses ile).

Guatrın altta yatan nedeni nedeniyle başka semptomlar olabilir, ancak guatrın kendisinde semptomatik değildir.

Örneğin, hipertiroidizm nedeniyle oluşmuşsa aşırı aktif tiroid, sinirlilik, çarpıntı, hiperaktivite, terleme artışı, ısıya aşırı duyarlılık, yorgunluk, iştah artışı, saç dökülmesi ve kilo kaybı gibi belirtilere neden olabilir.

Guatrol hipotiroidizmin bir sonucu olduğu vakalarda, düşük aktiviteli tiroid, soğuk intolerans, kabızlık, unutkanlık, kişilik değişiklikleri, saç dökülmesi ve kilo verme gibi semptomlar görülebilir.

Şişmenin kendisi dışında birçok guatr vakası hiç semptom veya işaret taşımaz.

Çoğu durumda basit dağılmış olarak sınıflandırılır ve bu nedenle yumuşak bir dokusu vardır. Nodüler olarak sınıflandırılan diğerleri, katı veya sıvı dolu topaklar yüzünden topaklayıcı hissederler. (3)

Guatrın tedavisi

Guatr belirtilerine göre tedavi gerektirmektedir. Genişletilmiş tiroid için tedaviler şunları içerir:

 • Tiroid hormonu replasman hapları (eğer guatr az aktif tiroid kaynaklı ise)
 • Guatrol iyot eksikliğinden kaynaklı küçük doz Lugol iyodu veya potasyum iyodür çözeltisi
 • Radyoaktif iyot, özellikle tiroid çok fazla tiroid hormonu üretiyorsa bezin küçültülmesi
 • Tiroid bezinin tamamını veya bir kısmını çıkarmak için cerrahi (tiroidektomi) (4)

Guatr için tedavi yöntemleri

İyot: İyot eksikliği guatrın başlıca nedenlerinden biridir. Guatrı tedavi etmek için, yeterli iyot içeren bir diyet uygulayın. Yetişkinler için önerilen iyot dozu günde 150 mikrogramdır. Vücudunuzdaki iyodu doldurmak için iyotlu tuz, lahana, deniz mahsulleri, morina balığı, orkinos, yumurta, karides, hindi, doğal yoğurt, inek sütü, bakla fıstıkları, kabuğu ile pişmiş patates gibi iyotlu yiyecekleri ve kızılcığı diyetinize ekleyin.

Su teresi: Su teresi iyodun mükemmel bir kaynağıdır. Dolayısıyla guatr tedavisinde çok etkili olduğu düşünülmektedir. Artı, tiroit bezleriniz için faydalı olan diğer mineral ve besinler, kükürt, germanyum ve antioksidanlar açısından oldukça yüksektir.

Karahindiba: Ayurveda’ya göre, karahindiba yaprakları boyundaki şişmeyi azaltabilir ve guatrla ilişkili rahatsızlığı giderebilir. İki ila üç karahindiba yaprağını alın ve bir tarafını yağlayın. Yaprakları hafifçe ısıtın ve guatr üzerine koyun. Bir bantla veya bandajla sabitleyin ve birkaç saat bekletin. (5)

Keten tohumu: Keten tohumu antioksidanlar da dâhil olmak üzere besinlerin sedimentasyonu olarak düşünülmüştür. Keten tohumunun antienflamatuar özellikleri, tiroid bezinin şişmesinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ayurveda, eski Hint tıbbı sisteminde guatr kürüyle boyun tabanındaki iltihabı azaltmak için keten tohumu macunu kullanılmaktaydı.

Kuzukulağı: Kuzukulağı yaprakları, ıspanak iskelesi olarak da bilinir; sadece çorbalar, salatalar ve soslarda kullanılmakla kalmaz aynı zamanda guatr tedavisinde de kullanılır. Bu yaprakları kullanmanın yolu, etkilenen bölgeye macun haline getirip yapıştırmaktır.

Yeşil çay: Yeşil çay, guatrınızı önleyebilecek ve iyileştirebilecek başka bir çaredir. Yeşil çay, uyarıcı ve enerji artırıcı özellikleri nedeniyle tiroid bezinin işleyişini geliştirir. Ayrıca doğal flüorürde yüksektir ve bu nedenle tiroidi destekler. Antioksidanlar, guatrların ve hatta tümörlerin büyümesini teşvik ettiği bilinen serbest radikallerle savaşır. Her gün üç fincan yeşil çay içmeye çalışın. (6)

Sarımsak: Sarımsak şişmeyi azaltır. Sağlıklı tiroid bezinin korunmasına yardımcı olan bir molekül olan glutatyon üretimini teşvik eder. Antioksidan, antiinflamatuar özellik ve bitki kimyasalları, vücut hücresine yardımcı olur ve sorunu iyileştirir. Sarımsağı pişirerek ya da çiğ olarak tüketip yiyebilirsiniz.

Limon otu: Limon otu bağışıklık sistemini destekler ve hormon seviyelerini düzenler. Limon otu da selenyum açısından zengindir ve bu da pitüiter bezin aktivitesini düzenleyerek tiroid işlevinin düzgün şekilde yapılmasına yardımcı olur. Oto-immün tiroid hastalığı ve guatr hastalarında hormon düzeylerini düzeltmeyi destekler. Glokom hastasıysanız bu bitkiyi kullanmayın.

Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi yağı, tiroit sorunlarını tedavi eden antiviral, antibakteriyel ve antiprotozoa özelliklerine sahip olan laurik asit içerir. Ayrıca, orta zincirli yağ asitleri ve monogliseritler bulunur; bu yağlar vücutta enerjiye dönüşür ve iltihaplanmayı azaltır. Ayrıca hasarlı dokuları iyileştirir. Guatrı önlemek ve tedavi etmek için normal yemeklik yağların yerine hindistancevizi yağı kullanın. (7)

Arpa suyu: Şişmeyi azaltmak ve diğer belirtileri hafifletmek için günde bir kez arpa suyu içebilirsiniz. Arpa, vücudun dokunulmazlığını arttıran ve hastalıklarla mücadeleye yardımcı olan fitoturrientler ve antioksidan bakımından zengindir. Ayrıca toksinleri vücuttan temizler.

Ananas: Ananas, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Guatr belirtilerine, özellikle de öksürmeye yardımcı olabilir. Ananasları günlük diyetinizin bir parçası yapın ve farkı göreceksiniz.

Selenyum: Tiroid bezinizin selenyum en uygun şekilde çalışmasını gerektirir. Böbrek, karaciğer, Brezilya fıstığı, ayçiçeği çekirdeği, kabuklu deniz hayvanları, soğan, mantar, buğday tohumu, arpa, et, kümes hayvanları, yumurta ve yağlı balık gibi bu mineral açısından doğal olarak zengin bazı gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdaları guatr tedavisine yardımcı olmak için günlük diyetinizin bir parçası yapın. (8)

Kuruyemişler: Kuruyemişler selenyumun en iyi kaynağı olup tiroidin düzgün işleyişine yardımcı olabilirler. Selenyum eksikliği de tiroid için sorun yaratabilir. Uygun kuruyemiş türleri, vücuda selenyum katacak ve en iyi sonuçları elde etmede yardımcı olabilecektir. Guatr sorununun etkisini azaltmak için düzenli olarak bazı kuruyemiş tüketin.

Kahverengi pirinç: Kahverengi pirinç, guatr sorununun halledilmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olabilecek selenyumun iyi bir kaynağıdır. Kahverengi pirincin düzenli olarak alınması kesinlikle tiroid durumunu muhafaza edecek; şişme ve ağrıda rahatlama sağlayacaktır. (9)

Aslankuyruğu çayı: Aşırı aktif tiroid, hızlı kalp atışlarına neden olur. Bu durumu aslankuyruğu çayı yatıştırılabilir. Bu çay antiviral özelliklere sahiptir ve alkaloidler, flavonoidler, taninler, terpenler, iridoidler ve triterpenleri içerir. Bunların hepsi guatr tedavisinde bulunur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Mayasıl otu çayı: Mayasıl otu Kuzey Amerika’da yaşayan bir bitkidir. Phyolik asitler, flavonoidler ve tanenler açısından zehirlidir, bu da guatra neden olan tirotropini inhibe eder. Diüretik veya diğer tiroid ilaçları kullanıyorsanız bu bitkiyi kullanmadan önce doktorunuza danışın. (10)