Gül hastalığına ne iyi gelir?


Pityriasis rosea yani gül hastalığı, genel popülasyonda yaygın olan cilt hastalıklarıdır ve son yıllarda Noel ağacı döküntüsü olarak bilinir hale gelmiştir.

Birçok kişi rosaceaya aşinadır; yüzünde kırmızı lekelerle karakterize, kronik, iyileştirilemeyen bir cilt rahatsızlığı olarak bilinir, ancak pityriasis rosea pekiyi bilinmemektedir. Rosacea gibi, pityriasis rosea da kırmızı lekeler üreten cilt bir problemidir. Rosea Latince sözcükten gelir ve gül renklidir. Benzerlikler bittiği yer de burasıdır.

Pityriasis rosea yani gül hastalığında sırt, göğüs veya boyun en sık semptomların görüldüğü yerler olup minik pullarda soyulma eğilimindedir. Pityriasis, kepek için kullanılan Yunanca bir kelimedir. Bu durumda, cildin soyulması veya düşmesi sonucu oluşan lezyonlar cildin pul pul dökülmesidir. (1)

Gül hastalığının nedenleri

Pityriasis rosea’ya viral enfeksiyon neden olur. Virüs son zamanlarda herpes virüslerinden biri olarak tanımlandı. Çocuklar ve genç yetişkinler bilinmeyen nedenlerden dolayı daha hassastır. Tekrarlamalar nadirdir, ancak cilt döküntüsü yaşayan bir kişinin tekrar yaşayabilme olasılığı % 2’dir. Pityriasis rosea oldukça bulaşıcı görünmemekle birlikte, hane halkının diğer üyelerinin sağlığı için daha sıkı kişisel hijyen uygulama tercih edilebilir.

Pityriasis rosea, tinea (mantar enfeksiyonu olarak da bilinir) veya sedef hastalığı gibi cilt koşullarıyla karıştırılabilir, bu yüzden dikkatli tanı gereklidir. Frengi gibi diğer daha seyrek hastalıklar da benzer bir döküntü oluşturabilir. Laboratuvar analizleri için yamalardan birinin cilt biyopsisi alınabilir.  (2)

Gül Hastalığı (Pityriasis Rosea, Rozasea) Nedenleri fazlası için tıklayabilirsiniz

Gül hastalığının belirtileri

Çoğu kişi, döküntülerin görünümü dışında Pityriasis Rosea ile ilgili herhangi bir belirti fark etmez. Hafif, aralıklı kaşıntı vakaların% 50’sinde, özellikle de egzersiz veya sıcak duşlardan aşırı ısındığında bildirilmektedir. Kaşıntı stresle birlikte artmaktadır. Bazen Pityriasis’e boğaz ağrısı, yorgunluk, mide bulantısı, ağrı ve iştah azalması gibi gribe benzer belirtiler de eşlik eder. Çoğu insan aksi halde çok sağlıklıdır ve herhangi bir başka belirti hissetmemektedir. (3)

Gül Hastalığı (Pityriasis Rosea, Rozasea) Belirtileri detayı için bakabilirsiniz

Gül hastalığının tedavisi

Çoğu durumda, pityriasis rosea 4-10 hafta içinde tek başına kaybolur. Döküntü o zamana kadar kaybolmazsa veya kaşıntı rahatsız edici olduğunda, yardımcı olabilecek tedaviler hakkında doktorunuzla konuşun. Durum yara izi olmadan temizlenir ve genellikle yinelenmez.

İlaçlar: Ev ilaçları semptomları hafifletmiyorsa veya pityriazis rosea süresini kısaltırsa, doktorunuz ilaç reçete edebilir. Örnekler şunlardır:

  • Kortikosteroidler
  • Antihistaminikler
  • Antiviral ilaçlar, örneğin asiklovir (Zovirax)

Işık terapisi: Doğal veya yapay güneş ışığına maruz kalması döküntülerin solmasına yardımcı olabilir. Işık tedavisi döküntüyü temizledikten sonra belirli noktalarda kalıcı bir kararmaya neden olabilir. (4)

Gül Hastalığı (Pityriasis Rosea, Rozasea) Tedavisi detaylı bilgi için bakabilirsiniz

Gül hastalığı için tedavi yöntemleri

Ilık su banyosu: Pityriasis rosea’dan mustaripken hijyeninizi korumak önemlidir. Ilık suyla banyo yapmak döküntüleri ve lezyonları temiz tutmaya yardımcı olur ve herhangi bir enfeksiyonu önler. Bununla birlikte, yüksek sıcaklıktaki su cildinizi kurutabilir, böylece döküntülerde kaşıntı ve iritasyon artışı sağladığından, banyo suyunun ılık olduğundan emin olun. Ilık su banyosu cildinizi yatıştırmanıza ve yatmadan önce daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Sarımsak: Sarımsak güçlü antiinflamatuar ve antimikrobiyal özellikler içerir ve pityriasis rosea için etkili bir evde ilaçtır. Etkilenen bölgelerdeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve antimikrobiyal özelliklerinden dolayı enfeksiyonu önler. Eğer pityriasis rosea’dan mustaripseniz, çok sarımsak tüketmelisiniz. Birkaç çiğ sarımsak dişini çiğnemek ve daha sonra bol su içmek yeterlidir. Düzenli tüketim, cildin kızarıklıklarının daha çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır. (5)

Yulaf ezmesi: Ilık suyla yapılan yulaf ezmesi banyoları etkili kabul edilir. Yulaf banyosunun alınması kaşıntı ve tahrişi azaltır. Tedavi genellikle enfeksiyonun ciddiyetine bağlıdır. Yulaf ezmesi pişirilir ve daha sonra soğutulur. Bu pişmiş yulaf ezmesi cildin etkilenen bölgelerine uygulanabilir. Deriyi kurutabilir bu nedenle sıcak sudan kaçının.

Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı uygulandığında cilde rahatlatıcı bir etki sağlar. Derinin etkilenen bölgelerine doğrudan uygulanabilir. Çay ağacı yağını hafifçe cildinize sürtün veya masaj yapın. Günde iki kez uygulanabilir. Çay ağacı yağı, mükemmel iyileştirici özelliklere sahiptir ve bu nedenle gül hastalığının belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Aspir yağı: Az miktarda aspir yağı, zeytinyağı ve lavanta yağı gibi uçucu yağlar ile kombine edilebilir. Bu karışım cildin etkilenen bölgelerine doğrudan uygulanabilir. Bu yağ, günde en az iki ila üç kez cilde yumuşak bir şekilde masaj yapılmalıdır. Kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur ve cildi rahatlatır. (6)

Aloe vera: Aloe vera gül hastalığını iyileştirmek için bilinen en basit yöntemlerden biridir. Kaşıntıyı yatıştırmaktadır. Taze aloe vera jeli her zaman piyasada bulunanlardan daha iyidir, ancak ikisi de bu işi yapacaktır. Taze bir aloe vera yaprağı kesin ve keserek jelini çıkartın. Etkilenen tüm bölgede hafifçe ovarak uygulayın. Geri kalan jelleri daha ileri düzeyde kullanmak için buzdolabında kapalı bir kaba koyun. Aloe vera jelini döküntüler bitene kadar günde 3-4 kez sürtün.

Neem: Neem antifungal, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Pityriasis rosea döküntüleri için en iyi ev ilaçlarından biridir. Sadece kaşıntıyı değil aynı zamanda enfeksiyonları da durduracaktır.  Bir demet neem yaprağını (yaklaşık 250 gram) bir kova suda 10 dakika kaynatın. Bu su ile banyo yapın. Suyu, vücudunuzun kolayca alabileceği seviyeye kadar sıcak tutun. Ne kadar soğuk olursa o kadar iyidir.

Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi yağı, pityriazis rosea’nın döküntülerini iyileştirmek için başka bir çaredir. Hindistancevizi yağı cildi iyi besler ve nemlendirir. Döküntülere hindistancevizi yağı cömertçe uygulayın. Derinin yağı emmesine izin vermek için 5 dakika boyunca masaj yapın. Hindistancevizi yağının antifungal, antiviral ve antibakteriyel olduğu için hem kaşıntıyı hem de enfeksiyonu azaltır. (7)

Kalamin losyonu: Deride kaşıntı varsa, kaşıntıyı kaşımayı engellemenin en iyi ve en kolay yolu, bölgeye kalamin losyonunu cömertçe uygulamaktır. Losyonun kurumasına ve kaşıntının sönünceye kadar kalmasına izin verin.

Omega 3 yağ asitleri: Omega 3 yağ asitlerinin her türlü enfeksiyona yardımcı olduğu bilinmektedir. Omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir besin alımını artırın. Bu amaçla keten tohumları çiğnenebilir. EPA ve DHA gibi balık yağı içeren bileşikleri içeren Omega 3 yağ asitleri, özellikle pityriazis rosea’nın tedavisinde faydalıdır. (8)

Elma sirkesi: Bir bardak suya birkaç damla elma sirkesi koyun ve içine pamuklu bir topu batırın. Bundan sonra etkilenen bölgeleri günde 3 kez masaj yapmak için pamuk bilyasını kullanın. Ayrıca, pamuklu bir bez üzerinde biraz elma sirkesi içebilir ve sonra bezi etkilenen bölgeye koyabilir ve günde 60 dakika gibi kalmasını sağlayabilirsiniz. Etkilenen alanları bir su ve elma sirkesi çözeltisi kullanarak günde 4 kez yıkayabilirsiniz. Bu, pityriasis rosea’dan çok hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Keten tohumu yağı: Biraz keten tohumu alın ve her gün 3-4 tohumu ezin. Sonrasında biraz su ilave ederek macun haline getirin. Bu macunu doğrudan etkilenen alanlara uygulayın veya biraz su ile karıştırın ve her gün en az 3 kez etkilenen alanlara uygulayın. Ayrıca pamuklu bir top üzerinde biraz keten tohumu yağı alabilir ve daha sonra bu pamuk bilyesini etkilenen alanlarda masaj yapabilirsiniz. Etkilenen bölgeleri günde 30 dakika masaj yaparak pityriasis rosea’dan kurtarmaya yardımcı olursunuz. (9)

Karbonat: Bazı insanlar pityriasis rosea’ya bağlı kaşıntıyı hafifletmede karbonattan faydalandıklarını söylemektedirler. Ilık su içeren bir küvete bir bardak karbonat dökün. Karbonat iyice harmanlanana kadar iyice karıştırın. 15-20 dakika banyo küvetine uzanın ve kaşıntıya bir rahatlama getirmesine izin verin. Bu ev ilaçlarını günde 2-3 defa kullanabilirsiniz. (10)