Güneş lekesine ne iyi gelir?


Güneş lekeleri veya Güneş lentinginleri, doğrudan mor ötesi veya UV ışınlarına uzun süre maruz kaldıklarında gelişen cildin koyu kısımlarıdır. Her yaştan insanın bu lekelere duyarlı olduğu halde, daha açık tenli olanlarda daha sıklıkla oluşma eğilimindedir. Güneş lekelerinin görünümü konusunda hassas olanlar, ciltlerini bu işaretlerden arındırmak için çeşitli kozmetik işlemler uygulayabilir.

Güneş lekelerinin nedenleri

Cildinizdeki güneş lekeleri, yani güneş lentinginleri, güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına veya tabaklama yatağından olduğu gibi yapay ultraviyole ışın kaynaklarından doğrudan ve uzun süreli maruz bırakılmasından kaynaklanır. Açık tenli insanların ciltlerinde güneş lekesi oluşma olasılığı daha yüksektir. Bazı kişilerin güneşe alerjileri vardır, bu da güneş altında uzun zaman kalma durumunda güneş lekesi oluşmasına neden olabilir. Bazı vakalarda bazı insanların vücudunda koyu renklerin oluşumundan sorumlu olan artan miktarda melanin üretilir. Ciltteki güneş lekelerinden sorumlu olan diğer faktör güneş yanığıdır.

Güneş yanığı veya erken yaşlanma güneş ışınlarının neden olabildiği riskli durumlardır. Güneşe fazla maruz kalma, gerçek yaşınızdan daha yaşlı görünmenizi sağlayabilecek ciltte güneş lekelerine neden olur. Kimse bundan daha yaşlı görünmekten hoşlanmaz. (2)

Güneş lekesinin belirtileri

Güneş lekeleri diye adlandırılan ciltteki güneş lekeleri güneşe maruz kalma nedeniyledir. Bunlar cildinizin güneşe maruz kalmış kısımlarında görülen düz kahverengi lekelerdir. Ciltte güneş lekesine kapılmaya başladıktan sonra, cildinize çarpan her UV ışını ile kararması ve sayılarının artmasını beklenen bir durumdur. (3)

Güneş lekesinin tedavisi

Güneş lekelerine neden olabilecek faktörleri bilmek, yüz ve deride güneş lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Fakat tavsiyemiz, cildinizdeki lekelerden endişe duyuyorsanız öncelikle bir dermatologla kontrole gitmektir. Dermatoloğunuz onların zararsız olduklarını fark ederse, güneş lekelerini gidermek için herhangi bir yöntemi uygulayabilirsiniz. Güneş lekelerini nasıl giderebileceğimize başlamadan önce, güneşin cilt lekelerini neden olmasını engellemenin yollarını bilmekte fayda vardır. (4)

Güneş lekesi için tedavi yöntemleri

Limon: Limon suyu, kahverengi lekelerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek ağartıcı özelliklere sahiptir. Artı, yumuşak, berrak ve güzel bir cildi korumaya yardımcı olur. Etkilenen alana doğrudan taze limon suyu uygulayın. Soğuk su ile durulamadan önce 30 dakika bekletin. Pozitif sonuçlar fark etmek için bu çare günde iki kez yaklaşık iki ay boyunca tekrar edin. Hassas ciltleriniz varsa limon suyunu su, gül suyu veya balla inceltin.

Elma sirkesi: Elma sirkesi, kahverengi lekeler de dâhil olmak üzere cilt problemleri için etkili bir çözümdür. Kurumaya ve lekelerin daha hızlı açılmasına yardımcı olur. Biraz elma sirkelerini eşit miktarda su ile inceltin. Ayrıca biraz bal ekleyebilirsiniz. Bu çözümü kahverengi lekelerinize uygulayın ve birkaç dakika sonra yıkayın. Bunu, günde bir kez birkaç gün yapın veya olumlu sonuç alıncaya kadar devam edin. Düz elma sirkesini de kullanabilirsiniz, ancak kuruma yapabilir. (5)

Yeşil çay: Yeşil çay, cilt üzerinde bulunan toksinleri almaya yardımcı olabilecek bir çok antioksidan içerir. Çay poşetini bir bardak sıcak suya koyun. Birkaç dakika orada bırakın. Yeşil çay suyuna pamuklu bir topa yerleştirilir. Pamuk bilyasını doğrudan güneş lekelerine yerleştirin. Güneş lekeleri kaybolmaya başlayana kadar bunu her gün yapın.

Kırmızı soğan: Kırmızı soğan, güneş lekelerinin oluşmasına ve diğer yaşla ilgili lekelerin zaman içinde kaybolmasına yardımcı olabilecek çeşitli özelliklere sahiptir. Soğanın asiditesi diğer cilt problemlerinin azaltılmasına da yardımcı olabilir. Kırmızı bir soğanı iki parça halinde dilimleyin. Kırmızı soğanın yarısını güneş lekelerine yerleştirin. Kırmızı soğanı deride hafifçe ovun. Soğan suyunu deride birkaç saat bırakın. Soğuk su ile yıkayın. (6)

Hintyağı: Hintyağı, yanık cilt ve diğer cilt problemlerini tedavi etmek için bilinen bir çaredir. Hint yağının iyileştirici özellikleri yüzyıllardır bilinmektedir. Pamuklu bir top ile cilde hint yağını hafifçe masaj yapın ve cilde yağı emdirin. Birkaç saat sonra yıkayın. Bu çareyi denemek için en iyi zaman, yatmadan önce çünkü yağın cilde emilmesi ve iyileşmesi için yeterli zamanı verecek olmasıdır.

E vitamini: E vitamini de cilt problemlerini tedavi etmek için ünlü ilaçlardan biridir. E vitamini kapsülleri alın ve onları jel getirmek için kırın. Şimdi, bu jeli direkt olarak cilde uygulayın ve birkaç saat bırakın. Soğuk su ile yıkayın. E vitamini jeli, koyu halkalar ve diğer cilt problemleri için de etkilidir. (7)

Aloe vera: Aloe vera, güneş ışınlarından korunmak için yüz ve cilde kullanılır. Aloe vera cildi iyileştirici özelliğine sahip olduğu için cildin doğal olarak yenilenmesi için de kullanılır. Aloe vera jeli doğrudan bitkiden sıkılabilir veya aloe vera ile zenginleştirilmiş kaliteli bitki kremi biçiminde de kullanılabilir. Aloe vera jelini ciltte ve yüzdeki güneş hasarını gidermek için günde iki kez uygulayın. Güneş lekelerini yavaş ve etkili bir şekilde giderebilmesi için en az 2 aylık süreyle bu bitkiyi uygulamaya devam edin.

Yayık altı suyu: Laktik asit, cilt hücrelerinin yenilenmesinin yanı sıra cilt aydınlatması için kullanılan süt veya tereyağı sütünde bulunur. Tereyağı sütü, güneş ışınlarını hızlıca yüzünüzden temizler. Güneş lekelerini gidermek için süt veya tereyağı sütünü yüzüne uygulayın. 15 dakika boyunca orada bırakın ve sonra yeterince suyla yıkayın. (8)

Salatalık: Salatalık, koyu lekeleri silmeye yardımcı olur. Salatalıkta, anti yaşlanma özelliği ve aynı zamanda derideki karanlık lekelerin çıkarılmasına yardımcı olan bir silikon madde bulunur. Salatalık püresi yapın, birkaç damla limon suyu ilave edin ve bir buz küpü kabına boşaltıp katılaşmasını bekleyin. Sonrasında salatalık küpünü yüzünüze veya güneş lekesine doğrudan uygulayın. Salatalık her zaman içiniz rahat kullanabilirsiniz. Daha iyi sonuç için günde iki kez uygulayın.

Yoğurt: Yoğurt, cilt tonunu hafifletmeye yardımcı olan ve aynı zamanda parıltı yapan bir özelliği barındırır. Bir çorba kaşığı yoğurt alın. İstediğiniz kadar da alabilirsin. Yüz için bir çorba kaşığı yeterlidir. 2 porsiyon zerdeçal toz ve 1 tatlı kaşığı limon suyu ilave edin. Birkaç damla bal ekleyebilirsiniz ancak sözü edilen maddeler çoğunlukla kullanılır. İyice karıştırın ve maskeyi yüzün üzerine uygulayın ve kurumaya bırakın. Ardından serin su ile durulayın ve en önemlisi kaliteli nemlendirici veya en sevdiğiniz yağ uygulayın, ancak az miktarda kullanın. (9)

Zerdeçal: Zerdeçal etkili bir antiseptiktir. Cildi güzelleştirir. Güneş lekelerinden kurtulmak için bunu kullanabilirsiniz. Ev yapımı bir paket yapmak için ipuçlarını izleyin. Bir çay kaşığı zerdeçal tozu alın 2 çay kaşığı bal ile karıştırın. Ayrıca bir kaşık zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Kalın bir macun yapmak için malzemeleri iyice karıştırın. Yüz maskesi olarak kullanın. 15-20 dakika bekletin. Temiz suyla yıkayın. Arzu edilen fayda elde etmek için prosedürü tekrarlayın.

Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi cilt için doğal bir arkadaştır. Cildi nemlendirir ve ölü deriyi temizler. Cildi parlak yapar. Güneş lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olur. 5-6 kaşığı yulaf alın ve ezin. 2-3 kaşık limon suyu ekleyin. Karışımı yüz ve boyun bölgesine fırçalayın. Kurumaya bırakın. Yüzü ve boynunu ılık suyla yıkayın. İşlemi beş gün içinde bir kez tekrarlayın.

Domates: Domates, en iyi doğal antioksidandır. Cilt üzerinde iyi çalışır. Güneş lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olur. Cildinizi parlatır. Domates sos karışımını kompres olarak uygulayın. Güneş lekelerine uygulayın. 30 dakika bekletin. Temiz su ile yıkayın. Ayrıca bir çay kaşığı yayık altı suyu da ekleyebilirsiniz. (10)