Gut Hastalığı Tedavisi


Gut nasıl geçer? Tıbbi tedavi, akut gut hastalığı atakların ağrısını ve iltihaplanmasını azaltmak ve gelecekteki atakların oluşmasını önlemek için uygulanmaktadır. Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, gelecekteki gut ataklarını önlemeye de yardımcı olur.

Tedavi uygulanmadığı takdirde, gut hastalığı atağı belirtilerinin hafiflemesi bir hafta kadar sürebilir. Gut ataklarının tekrarlama riski de bulunmaktadır. Başlangıçta, ataklar arasındaki zaman süresi birkaç ay veya hatta yıllar kadar sürebilir. Bununla birlikte, zamanla artan ataklar daha sık görülme ve daha şiddetli olma eğilimindedir. (1)

Gut Atakları İçin İlaç Tedavisi

Etkili bir tedaviye ne kadar çabuk başlanırsa gut atakları o kadar hızlı kontrol edilebilir. Kullanılan farklı ilaç türleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 1. Ağrı azaltmaya yönelik ilaçlar: Özellikle steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar atakların erken saatlerinde atağın süresini ve şiddetini azaltabilir. Diğer ilaçlarla birlikte alınan parasetamol ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir. Aspirin, vücut tarafından atılan idrar asidi miktarını azaltabileceğinden kaçınılmalıdır.
 2. Kolşisin: Bu ilaç ürik asit üretimini engellemektedir. Bir gut atağında erken alındığında oldukça etkili olabilmektedir. Bununla birlikte, çok fazla alınması halinde ishal gibi yan etkilere de neden olabilir. Dozaj talimatları dikkatlice takip edilmelidir.
 3. Kortikosteroid ilaçlar: Prednizon gibi ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için tablet formunda verilebilir. Doğrudan eklem içine kortikosteroid enjeksiyonları uygulamak da etkili olabilir.

Bu ilaçları alırken ekstra sıvı (tercihen su) içilmesi önerilir. Etkilenen eklemin de dinlendirilmeli ve yüksekte tutulmalıdır. (2)

Gut Ataklarını Önleme

Gut ataklarının önlenmesi, akut atak belirtilerinin tedavisi kadar önemlidir. Gut ataklarının önlenebileceği yollar, ilaçların ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonunu içermektedir. (3)

İlaçla Gut Hastalığı Tedavisi

Gut hastalığı olan insanlar için ana ilaç olan allopurinol, ürik asit üretimini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Yan etkileri veya başka nedenlerden dolayı allopurinol kullanamayan insanlara ürik asit üretimini de azaltan febuksostat veya böbrekler tarafından ürik asit atılımını artırarak çalışan benzbromaron da önerebilir.

Gut hastalığını önleyici ilaçlarla tedavinin ilk aşamalarında, ataklar daha sık ortaya çıkabilir ve daha şiddetli olabilir. Bu nedenle ilaçların dozajı başlangıçta düşük olabilir ve daha sonra yavaş yavaş artar. Kişi bu ilaçları almaktan vazgeçtiği takdirde bu konuda hemen doktorundan öneri almalıdır. (4)

Diyet Değişiklikleri

Gut hastalığı için pürin açısından yüksek gıdaları kısıtlamaya veya önlemeye yönelik diyetler uygulanabilmektedir. Pürin bazı gıdalarda bulunan bir maddedir ve vücut tarafından parçalandığında ürik asit üretir. Pürin açısından yüksek gıdalar şunları içermektedir:

 • Kabuklu deniz hayvanları (istiridye, midye) ve balık yumurtası
 • Sakatat etler (beyinler, karaciğer, böbrek, işkembe)
 • Kırmızı et (sığır eti, domuz eti / domuz pastırması, kuzu eti)
 • Maya özütleri
 • Maya içeren gıdalar (ekmek, bira)
 • Yağlı balıklar (sardalye, ringa balığı ve hamsi) (5)

Alkol Alımının Sınırlandırılması

Bu, gut sırasında çok önemlidir. Alkol vücudun sıvı kaybetmesine neden olur (idrar çıkışını artırarak ve kandaki suyu çekerek), böylece ürik asit konsantrasyonunu arttırır. Biralar pürüzlüdür, bu yüzden kaçınılmalıdır.

Bol Sıvı (Alkolsüz) Tüketimi

Özellikle, su (günde 8 ile 10 bardak) önerilmektedir. Bol su içmek ürik asit kristallerinin vücuttan çıkarılmasına yardımcı olacaktır. Meyve şekeri (fruktoz) ile şekerlendirilmiş içeceklerden kaçınılması en iyisidir.

Sağlıklı Vücut Ağırlığının Korunması

Etkilenen eklemlerdeki stresin azalmasına yardımcı olur ve gut hastalığının gelişme riskini azaltır. (6)

Gut ameliyatı: Gut belirtileri 10 yıldan fazla bir süre tedavi edilmediğinde, ürik asit kristalleri enfeksiyona, ağrıya, basınca ve deforme olmuş eklemlere neden oluyorsa, doktorunuz bunları kaldırmak için ameliyat önerebilir. (7)

Gut için hangi doktora gidilir: Aşağıdaki sağlık uzmanları gut tedavisi için teşhis koyabilir ve hastalığı tedavi edebilir:

 • Aile hekimleri
 • Dâhiliye (İç Hastalıkları Uzmanı)
 • Romatolog
 • Ortopedist (8)

Gut Hastalığı Nedir?

Gut hastalığı ani, şiddetli ağrı, kızarıklık ve çoğunlukla ayak başparmağı tabanındaki eklemdeki hassasiyet ile tanımlanan bir eklem hastalığıdır.

Gut (komplike bir artrit şekli) herkesi etkileyebilen bir hastalıktır. Erkeklerin gut hastalığına yakalanma riski daha yüksektir, ancak kadınlar da menopoz sonrası gut konusunda daha eğilimli bir hale gelebilmektedir.

Gut atakları aniden ortaya çıkabilmektedir. Özellikle geceleri ayak parmaklarının tabanında patladığı hissi kişiyi uykudan uyandırmaktadır. Etkilenen bölgede ek olarak, sıcaklık ve şişlik de oluşabilmektedir. Bazen bu bölgedeki cilt şişlik yüzünden oluşan gerginliği kaldıramayacak hale gelebilmektedir. Neyse ki, gut tedavi edilebilir bir hastalıktır ve gutun tekrarlama riskini azaltmanın yolları bulunmaktadır. (9)

Gut hastalığı nedir detayı için bakınız

Gut Hastalığı Belirtileri

Gut başlangıcı genellikle ayak başparmağının ekleminde yoğunlaşmaktadır, ancak ayak bileği veya diz gibi diğer eklemleri de etkileyebilmektedir. Gut nasıl anlaşılır? Gutta görülen yaygın belirtiler ise şunları içermektedir:

 • İltihap
 • Ağrı
 • Kızarıklık
 • Sertlik
 • Şişme

Gut saldırısı çok hızlı bir şekilde gelişir. İlk saldırı genellikle geceleri meydana gelir. Orta yaşlı erişkinlerde, bir eklemde, çoğunlukla alt ekstremitelerde belirtilerin görülme olasılığı daha yüksektir. Bu yaş grubundaki vakaların yaklaşık % 60’ı ilk önce ayak başparmağında problem yaşamaktadır.

Yaşlılarda, üst kollarda ve ellerde, özellikle parmaklarda, birkaç eklemde belirtiler görülme olasılığı daha yüksektir. (10)

Gut hastalığı belirtileri daha fazla bilgi için

Gut Hastalığı Nedenleri

Gut neden olur? Gut, kandaki ürik asit düzeylerinde artış nedeniyle oluşmaktadır. Ürik asit vücutta doğal olarak üretilir. Normalde kanda eritilir ve böbrekler tarafından idrarın bir parçası olarak atılır. Vücudun aşırı miktarda ürik asit üretimi ve atamaması kandaki seviyelerin yükselmesine neden olabilir. Bu gerçekleştiğinde, ürik asit kristalleri oluşabilir ve gut hastalığına neden olabilir.

Gut hastalığı riskini artıran faktörler ise şöyle sıralanmaktadır:

 • Aşırı kilolu olmak
 • Yüksek alkol tüketimi
 • Bir genetik yatkınlık
 • Pürin açısından zengin gıdaların yüksek alımı (örneğin: bazı deniz ürünleri ve etler)
 • Bazı ilaçlar (örneğin, diüretikler)
 • Eklem yaralanması
 • Uzun süren böbrek hastalığı (11)

Gut hastalığı nedenleri daha fazla detay için