Havale Belirtileri


Havale nasıl anlaşılır? Havale başlangıcı sırasında yaşanan semptomlar, havalenin şiddetine bağlı olarak değişebilir. En yaygın görülen havale belirtileri şunlardır;

Bilinç kaybı: Havale sırasında yaşanan bilinç kaybı geçicidir ve havalenin sonlanmasıyla bilinç eski haline gelir. Hastalar geçici bir şaşkınlık ve karışıklık yaşarlar. Yön duygularını ve dengelerini kaybedebilirler.

İstemsiz kas hareketleri: Havale sırasında özellikle kollar ve bacaklar kontrol edilemez hale gelebilir, kasılabilir ve istem dışı hareket edebilir. Kollar ve bacaklar sallanabilir, karıncalanma, yanıp sönen ışıklar görme ya da baş dönmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. (1)

Duygusal değişimler: Korku, anksiyete ya da dejavu gibi bilişsel veya duygusal tepkiler oluşabilir. Bu tür duygusal değişimler bilinç kaybı ya da tam farkındalık sırasında görülebilir. Nesnelerin görünüşü, kokusu, verdikleri hisler, tatları ve sesleri olduğundan farklı algılanabilir.

Farkındalık hali: Havale beynin hangi bölgesindeki anormal elektriksel aktiviteden kaynaklanıyorsa kişinin bilinci o yönde etkilenir. Bazı hastalar bilinç kaybı yaşarken bazıları da tam tersine daha çok farkındalık kazanırlar. Çevrelerinin ve duyularının tamamen farkına vararak bambaşka bir bilinç boyutuna geçerler.

Odaklanma sorunu: Belli bir noktaya bakarken dikkati tam olarak verememe havale sırasında çok sık yaşanan bir durumdur. Çiğneme, yutma ya da yürüme gibi basit hareketlerde odaklanma sorunu nedeniyle zorlanma yaşanabilir. (2)

Havale Nedir?

Havale; bilinç değişikliklerine neden olan bir dizi düzensiz ve genellikle istemsiz olarak oluşan fiziksel hareketlerle karakterize edilen bir rahatsızlıktır. Havale farklı tıbbi rahatsızlıkların habercisi olabilir, bu nedenle havale atakları sırasında görülen durumlara dikkat edilmelidir.

Havale vücudun tamamını etkileyebildiği gibi yalnızca kol veya bacak gibi vücudun sadece bir bölgesini de etkileyebilir. Havaleler kısa süreli olabilir, saniyeler sürebilir ya da dakikalar boyunca devam edebilir. Bazı hastalar ilaç almadan havalenin etkisinden kurtulamaz. (3)

Havale nedir? Daha geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Havale Nedenleri

Havale neden olur? Havale genellikle beyindeki anormal elektriksel aktivitenin bir sonucu olarak ortaya çkar. Havale, kandaki spesifik kimyasalların yanı sıra menenjit veya ensefalit gibi enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir. Çocuklarda havalenin en yaygın nedeni yüksek ateştir. Bunların dışında en çok görülen havale nedenleri şunlardır;

 • Çölyak hastalığı,
 • Kafa travması,
 • İnme veya beyinde oksijen eksikliği.
 • Genetik bozulmalar
 • Beyin tümörleri
 • Düşük kan şekeri
 • B6 vitamini (piridoksin) eksikliği (4)

Havale nedenleri makalemizi inceleyebilirsiniz

Havale Tedavisi

Havale nasıl geçer? Havale tedavi edilirken öncelikle beyinde oluşan anormal elektriksel aktivitelerin neden olduğu araştırılır. Bunun için bazı testler yapılır. Testler sonucunda havalenin nedeni tespit edildikten sonra ilaç tedavisine, cerrahi müdahaleye ya da diğer tedavi seçeneklerine bakılır. İlaç tedavisinde hastanın ilaçların yan etkilerinden zarar görmemesi için farklı kombinasyonlar uygulanabilir.

Havale tedavisi konumuza göz atabilirsiniz

Havale ameliyatı: Beynin etkilenen bölgesine göre ilaçların yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. (5)

Ameliyat ya da ilaçlar işe yaramazsa ve havale etkileri devam ederse; vagus sinirlerinin uyarılması, havale aktivitesini azaltmayı amaçlayan nörostimülasyon ya da elektrik impulsları üretme amacıyla beyindeki elektrotların implante edilmesine dayanan beyin uyarımı gerçekleştirilir. (6)

Havale için hangi doktora gidilir? Havale hastalığı için hastanelerin İç Hastalıkları bölümlerindeki doktorlar yardımcı olabileceği gibi nörologlar da tedavi sürecinde gidilmesi gereken sağlık uzmanlarıdır.

Havale Hastalığına Ne İyi Gelir?

Havale bitkisel tedavisi: Havalenin önlenmesi için sık kullanılan bitkilerden bazıları şunlardır: zambak, ökse otu, kedi otu, misk otu ve kanarya otu. Ayrıca sarımsak ve papatya da kullanılan ilaçların etkilerini artıracak özelliklere sahiptirler. (7)

Havale evde tedavi yöntemleri

Havale hastalığı ile baş edebilmek için uygulanabilecek pratik yöntemler vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Doktorun reçete ettiği ilaçları doktorun önerdiği dozlarda ve zamanlarda almak. İlaçları aksatmadan kullanmaya dikkat etmek.
 • Uyku eksikliği çekmemek, uykusuz kalmamak.
 • Acil durumlara karşı hastalığın yazılı olduğu bir bileklik takmak ya da cüzdanda kart taşımak.
 • Düzenli olarak hareket etmek, hareketsiz kalmamak. Yürüyüş, koşu, hafif egzersizler, yoga ya da meditasyon yapmak.
 • Ev içinde köşesi sivri eşyalar kullanmamak, bunun yerine yuvarlak köşeli ve herhangi bir çarpma anında vücuda zarar vermeyecek eşyalar tercih emek.
 • Bisiklet ya da motosiklet kullanırken kask kullanmak.
 • Stresten uzak durmak. (8)

 

 

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)