Hazımsızlık Nedenleri


Hazımsızlık neden olur? Hazımsızlık genellikle yemek yeme ile ilgili bir problem değildir. Yemek yendiği zaman mide asit üretmektedir. Bu asit bazen midedeki astarı, bağırsağın üst kısmını veya yemek borusunu tahriş edebilmektedir.

Bazı durumlarda tahriş ağrıya neden olabilmekte ve özellikle de sindirim sisteminin astarı aside aşırı duyarlıysa yanma hissi yaratabilmektedir.

Mide, büyük bir öğün yedikten sonra gevşeyebilir, bu da asidin özofagusa kadar yükselen geri akışına neden olur. Hazımsızlık birçok faktör yüzünden tetiklenebilir veya daha da kötüleşebilir. O faktörler arasında aşağıdaki sıralamak mümkündür: (1)

İlaç Kullanımı

Nitratlar gibi kan damarlarını genişletmek için alınan bazı ilaçlar hazımsızlığa neden olabilmektedir. Özofagustan mideye kadar olan kas halkasını rahatlatmaya yardımcı olmaktadır. Böylece asidin sızıntı yapmasına neden olur.

Aspirin ve ibuprofen gibi steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar da sindirim sistemini etkileyebilir ve hazımsızlığa neden olabilir.

Mide ülseri gibi bir mide problemi varsa veya geçmişte sorun yaşanmışsa, steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar kullanılmamalıdır. 16 yaşından küçük çocukların da aspirin kullanmaları önerilmemektedir. (2)

Kilolu ya da Obez Olmak

Kişi aşırı kilolu ya da obez ise hazımsızlık olasılığı daha da yükselmektedir. Bunun nedeni mide üzerindeki artan basınç, özellikle de çok yemek yedikten sonra bu durum asit reflüsü oluşturabilir.

Hamilelik

Hamilelikte hazımsızlık kısmen hormonal değişikliklerden ve büyüyen rahmin hamileliğin sonraki evrelerinde mideye baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. 10 kadından 8’i hamilelik sürecinin bir noktasında hazımsızlık problemi yaşamaktadır. (3)

Sigara ve Alkol

Sigara dumanıyla beraber teneffüs edilen kimyasallar hazımsızlığı tetiklemeye neden olabilmektedir. Bu kimyasallar özofagus ve karnın arasındaki kasların gevşemesine ve asit reflüsüne neden olabilir.

Aşırı miktarda alkol almak da hazımsızlık yaşama riskini artırabilir. Alkol midenin normalden daha fazla asit üretmesine neden olur, bu da mide astarını tahriş edebilir. (4)

Stres ve Anksiyete

Stres veya anksiyete (kaygı ve endişe) bazen hazımsızlık belirtilerine katkıda bulunabilir.

Mide Fıtığı

Fıtık, vücudun iç kısmın çevredeki kas veya doku duvarındaki oluşan bir zayıflık nedeniyle dışarı doğru itilmesiyle ortaya çıkar. Mide fıtığı, midenin bir kısmının diyaframa, akciğerlerinizin altındaki kas tabakasına itilmesine neden olur. Bu da asidin geri akışını tetikleyebilir. (5)

Helicobacter Pylori Enfeksiyonu

Helicobacter pylori enfeksiyonları oldukça yaygın olarak yaşanan enfeksiyonlardır. Çoğu durumda belirtilere neden olmamasına rağmen, bazen mide ülserlerini tetikleyebilmektedir. Bazı insanlar, H. pylori enfeksiyonu geçirdikten sonra hazımsızlık atakları yaşayabilmektedir. Bu vakalarda, enfeksiyona antibiyotik tedavisi yardımcı olacaktır. (6)

Gastroözofageal Reflü Hastalığı

Gastroözofageal reflü hastalığı sık görülen bir durumdur ve tekrarlayan hazımsızlığın ana nedenlerinden biridir. Yemek borusu ile karın arasındaki kas mide asidinin özofagusa yükselmesini önleyemediğinde ortaya çıkar.

Az miktarda asit reflüsü normaldir ve nadiren sorunlara neden olur. Ancak gastroözofageal reflü hastalığı durumunda büyük miktarda geri akış, özofagusunuzun hassas astarının iltihaplanmasına neden olur. Mide asidinin tekrar tekrar geri gelmesi nedeniyle tahriş ve mide ekşimesi oluşmaktadır. (7)

Mide Ülseri

Mide ülseri midenin (gastrik ülser) veya ince bağırsağın (duodenal ülser) iç astarında oluşan açık bir yaradır. Midede ülser varsa hazımsızlık bunun bir belirtisi olabilir.

Mide asidi, mide veya duodenum duvarınızdaki astara zarar verdiğinde mide ülseri oluşur. Çoğu durumda, astar H. pylori enfeksiyonunun bir sonucu olarak hasar görür.

Mide Kanseri

Nadir durumlarda, tekrarlayan hazımsızlık atakları mide kanseri belirtilerinden biri olabilir. Karındaki kanserli hücreler, asidin mide duvarı ile temasa geçmesine izin vererek koruyucu astarı parçalar. (8)

Hazımsızlık Nedir?

Hazımsızlık aynı zamanda dispepsi olarak da bilinmektedir ve üst karnınızdaki rahatsızlığı anlatan genel bir terimdir. Hazımsızlık bir hastalık değildir. Daha çok yemek yemeye başladıktan hemen sonra karın ağrısı ve dolgunluk hissi gibi bazı belirtiler yaşatmaktadır. Hazımsızlık yaygın olarak yaşanan bir problem olsa da, her kişi hazımsızlığı hafifçe ya da şiddetli olmak üzere farklı bir derecede hissedebilir. Hazımsızlık belirtilerini bazen ya da bir içinde sıklıkla hissedilebilirsiniz.

Hazımsızlık başka bir sindirim hastalığının başka bir belirtisi de olabilmektedir. Altta yatan bir hastalığın neden olmadığı hazımsızlık, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla hafifletilebilmektedir. (9)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Hazımsızlık hastalığı nedir

Hazımsızlık Belirtileri

Hazımsızlık nasıl anlaşılır? Hazımsızlık başlangıcı ve ileri derecede hazımsızlık belirtileri şunları içermektedir:

 • Karın veya göğüs üst kısmında ağrı, doluluk veya rahatsızlık (mide yanması)
 • İştah kaybı
 • Hasta hissetmek
 • Gaz

Hazımsızlık nedenine bağlı olarak, belirtiler de çok hızlı bir şekilde gidebilir, gelip gidebilir veya uzun süre ya da düzenli bir şekilde devam edebilir.

Aşağıdaki belirtilerin ve faktörlerin bulunması durumunda acil tıbbi yardım alınması gerekmektedir:

 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • 55 ve üstü bir yaştaysanız ve açıklanamayan ya da devam eden hazımsızlık belirtileri yaşıyorsanız
 • Şiddetli ağrı ya da giderek kötüleşen ağrı
 • Kusarken kan görme (sadece kan lekesi olsa bile) (10)

Hazımsızlık belirtileri detayı için bakınız

Hazımsızlık Tedavisi

Hazımsızlık nasıl geçer? Hazımsızlık, bir hastalık değil bir belirti olduğundan, tedavi genelde hazımsızlığa neden olan alttaki duruma odaklanmaktadır.

Genellikle, hazımsızlık tıbbi yardım almadan birkaç saat içinde kendiliğinden kaybolur. Bununla birlikte, belirtileriniz daha da kötüye giderse, tıbbi yardım almalısınız. Bazı gıdalardan kaçınmak hazımsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Hazımsızlığı hafifletmeye yardımcı olmasıyla bilinen diğer yararlı ipuçları ise şunlardır:

Yemeği ağzınız açıkken çiğnememeye, çiğneme yaparken konuşmamaya çalışın. Bu, hazımsızlığı şiddetlendiren aşırı miktarda hava yutmanızı engellemeye yardımcı olur.

 • Katı yemekler yerine sonra sıvı yemekleri tercih edin
 • Gece yemek yemekten kaçının
 • Baharatlı gıdalardan kaçının
 • Sigara içmeyi bırak
 • Alkollü içeceklerden kaçının

Bu değişiklikler yapıldıktan sonra hazımsızlık engellenmez ya da hafiflemezse, doktorunuz belirtilerinizi hafifletmek için ilaçlar reçete edebilir. (11)

Hazımsızlık ameliyatı: Hazımsızlığın bir belirti olduğu bazı sağlık problemleri durumunda eğer ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olmuyorsa doktor ameliyatı önerebilmektedir.

Her ameliyatta risk bulunduğu için asit reflüsü veya gastroözofageal reflü hastalığı cerrahisini ancak diğer tedaviler sonuç vermedikten sonra düşünmelisiniz. (12)

Hazımsızlık için hangi doktora gidilir: İlk olarak hazımsızlığını teşhis etmesi için aile hekimini görebilirsiniz. Sonrasında bir gastrointestinal sistemin rahatsızlıkları uzmanına sevk edilebilirsiniz. (13)

Hazımsızlık tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.