Hipotansiyon (Tansiyon Düşüklüğü) Tedavisi


Hipotansiyon nasıl geçer? Hipotansiyon yani düşük kan basıncı, genellikle sadece belirtilere neden olduğunda tedavi edilmektedir. Tedavinin planı ise genel yaşam tarzı değişiklikleri ve hipotansiyonun altında yatan herhangi bir nedeni tedavi etme üzerine şekillenmektedir.

Eğer doğal olarak hipotansiyon yaşıyorsanız ve bu durum sizin için herhangi bir problem yaratmıyorsa, tedaviye nadiren gerek duyulmaktadır. (1)

Hipotansiyon İçin Genel Tavsiyeler

Aşağıda sıralanmış olan genel tavsiyeler, yaygın olarak yaşanan türlerinden bazılarının belirtilerini sınırlamaya yardımcı olabilmektedir:

Ayağa yavaş kalkın: Özellikle sabahları ilk yaptığınız hareket yataktan yavaş yavaş kalkmak olmalıdır. Kalp atış hızınızı ve vücudunuzdaki kan akışını artırmak için önce diğer fiziksel hareketleri denemek de yararlı olabilir. Örneğin, kalkmadan önce yatakta gerinmek ya da oturduğunuz yerden kalkmadan önce bacaklarınızı biraz hareket ettirmek ani kan basıncı düşmesini önlemeye yardımcı olabilmektedir. (2)

Uzun süre ayakta durmaktan kaçının: Uzun süre ayakta durmaktan kaçınmanız, nöral aracılı hipotansiyonu (kalp ve beyin arasındaki iletişimin yanlış olması nedeniyle oluşan düşük kan basıncını) önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Özel çoraplar ya da taytlar giyin: Bu çoraplara özel sıkıştırmalı çoraplar da denmektedir. Bunlar bacakları sıkıca saran elastik çoraplar veya taytlardır. Ayaklarınızda, bacaklarınızda ve karnınızdaki dolaşımı ve tansiyonunuzu artırmanıza yardımcı olabilecek ekstra basınç sağlamaktadırlar. Bununla birlikte, herkese uygun olmayan destek çoraplarını kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Geceleri kafein kullanmaktan kaçının ve alkol alımını sınırlayın: Böylece, dehidratasyon yani sıvı kaybı yaşama riskini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Vücutta yaşanan sıvı kaybı hipotansiyonu tetiklemektedir. (3)

Büyük bir tek öğün yerine küçük ama sık öğünler yiyin: Böylece, yemek sonrası hipotansiyon (yedikten sonra düşük kan basıncının) yaşama riski önlenebilmektedir. Yemek yedikten sonra biraz uzanmak veya bir süre dinlenmek de hipotansiyona yardımcı olabilmektedir. (4)

Sıvı Kaybının Önlenmesi

Dehidratasyon yani sıvı kaybı hipotansiyona neden olabilmektedir. Bu durum, sıvı ve tuz alımını arttırarak kolayca tedavi edilebilmektedir. Yeterli miktarda sıvı tüketmek, kan hacminizi artırarak kan basıncınızı normale döndürmeye yardımcı olmaktadır.

Hipotansiyon problemi yaşıyorsanız, diyetinizde daha fazla tuz almanızın yararı olabilir. Doktorunuz ne kadar tuz almanız ve normal gıdalarınıza ne kadar tuz ekleyip eklememeniz gerektiğini veya tuz tabletleri alıp almayacağınızı söyleyebilir. Doktorunuzdan onay olmadan önce diyetinize ilave tuz ilave etmeyin. (5)

Kullanılan İlaçların Değiştirilmesi

Eğer doktorunuz kullandığınız ilaçların hipotansiyona neden olduğu düşünülürse, dozunuzu değiştirebilir veya alternatif bir ilaç kullanmanızı önerebilir.

İlaç almaya başladığınız zaman kan basıncınızı kontrol etmeniz gerekir. Gözlemlenen herhangi bir değişiklik hakkında doktorunuza bilgi vermelisiniz. İlaç almaktan kaynaklanan yan etkileriniz varsa bunu da doktorunuza bildirmelisiniz. (6)

Hipotansiyonun Altında Yatan Nedenin Tedavi Edilmesi

Doktorunuz hipotansiyonun altta yatan başka bir sağlık problemi yüzünden tetiklendiğini düşünürse, daha ileri testler yapabilmek için sizi hastaneye sevk edebilir.  Örneğin, hipotansiyon probleminiz hormon sorunlarıyla ilgiliyse, hormon seviyelerinin tedavisi için bir endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. (7)

İlaçla Hipotansiyon Tedavisi

Çok nadir durumlarda, hipotansiyon problemi olan kişiler için ilaç reçete edilmektedir çünkü genelde, hipotansiyon belirtilerini kontrol altına almak için yaşam biçiminizde yapacağınız değişiklikler ve özellikle sıvı ve tuz alımını artırmanız yeterli olabilmektedir.

Hipotansiyon için ilaç tedavisi gerekliyse, genellikle kan hacmini genişletmek ya da arterleri daraltmak için kullanılan ilaçlar reçete edilmektedir. Daha küçük bir alana daha fazla kan akışı sağlanarak kan basıncınızın artması amaçlanmaktadır. (8)

Hipotansiyon İçin Hangi Doktora Gidilir?

Başlangıç olarak, aile hekiminiz hipotansiyonu teşhis ve tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Gerekli olduğu takdirde, bir kalp sağlığı uzmanına (kardiyolog), böbrek sağlığı uzmanına (nefrolog) ve beyin ve sinir uzmanına (nörolog) başvurabilirsiniz. (9)

Hipotansiyon (Tansiyon Düşüklüğü) Nedir?

Kalp, kan damarları vasıtasıyla vücuda kan pompalamaktadır. Kan basıncı, pompalama kanın arter duvarlarına uyguladığı kuvvet miktarıdır. Kan basıncı, pek çok nedene göre değişebilmektedir.

Hipotansiyon veya düşük kan basıncı, vücudun etrafında dolaşan kan basıncının normalden düşük veya çevresel koşullar göz önüne alındığında beklenenden düşük olduğu anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, bu durum kişiden kişiye göre değişmektedir. Yani kişi fiziksel koşullar göz önüne alındığında, diğer insanlara göre daha düşük kan basıncına sahip olurken, aynı zamanda diğer insanlardan daha sağlıklı olabilmektedir.

Düşük kan basıncı yani hipotansiyon, her ne kadar kontrol altına alınabilen bir problem olsa da, vücut üzerinde olumsuz bir etkisi yaratabilmektedir. Örneğin, kişi hipotansiyona maruz kaldıysa, yaşamsal organlar (özellikle beyin), oksijen ve besin maddelerinden yoksun kalabilir. (10)

Hipotansiyon nedir detaylarını inceleyiniz

Hipotansiyon (Tansiyon Düşüklüğü) Belirtileri

Hipotansiyon nasıl anlaşılır? Hipotansiyon başlangıcı ve sonrası belirtileri şunları içerebilmektedir:

 • Bulanık görme
 • Karışıklık
 • Baş dönmesi
 • Bayılma (senkop)
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı veya kusma
 • Uyuklama
 • Zayıflık (11)

Hipotansiyon belirtileri daha fazla bilgi için

Hipotansiyon (Tansiyon Düşüklüğü) Nedenleri

Hipotansiyon neden olur? Hipotansiyonun birçok nedeni bulunmaktadır:

 • Duygusal stres, korku, güvensizlik
 • Dehidratasyon
 • Vücudun sıcaklığa tepkisi
 • Kan bağışı
 • Delikli bir mide ülserinin yaşattığı gibi bir iç kanama
 • Travmadan gelen kan kaybı
 • Hamilelik
 • Yüksek tansiyon, diüretik ve depresyon ilaçları
 • Bazı kalp rahatsızlıklarında kullanılan ilaçlar
 • Bazı ilaçlara veya kimyasallara alerjik reaksiyon
 • Toksik şok sendromu gibi bazı enfeksiyon türleri
 • Kalp kasının pompalama hareketini engelleyebilen kalp rahatsızlığı
 • Parkinson hastalığı gibi bazı sinir sistemi bozuklukları
 • Addison hastalığı (adrenal bezlerin yeterli kan basıncını koruyan hormonu üretememesi) (12)

Hipotansiyon nedenleri daha fazla detay için

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)