Horlama Nedir?


Horlama, kişinin uyurken yüksek bir şekilde boğuk ya da sert ses çıkarmasıdır. Nefes alırken, hava yollarının titreşmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Kişi nefes aldığında solunum yoluna giren havayla birlikte burun, ağız ya da ikisinin birleşimi yoluyla horlamaya başlamaktadır. Horlama uyku her aşamasında ortaya çıkabilmektedir.

İnsanların yaklaşık yarısı hayatlarının bir noktasında horlama problemi yaşamaktadır. Horlama erkeklerde daha sık görülmektedir, ancak kadınlar arasında da sık yaşanmaktadır. Yaşlandıkça daha yaygın hale geldiği düşünülmektedir. Yetişkin erkeklerin yaklaşık yüzde 40’ı ve yetişkin kadınların yüzde 24’ü horlama sorunundan muzdarip olmaktadır. Erkekler 70 yaşından sonra horlamaya daha az yatkın hale gelmektedir. (1)

Horlama özellikle kişi sırtüstü yattığında ortaya çıkmaktadır. Bu pozisyonda boğaz daha kolay gevşemekte ve tıkanmaktadır. Diğer yandan, soğuk algınlığı ve alerjiler de burun yollarını tıkadığı için sıklıkla horlamanın altında yatan neden olmaktadır.

Horlama, eş ve evde yaşayan diğer bireyler için bir sıkıntı haline gelebilmektedir. Horlama sesine uyanan ev sakinleri kadar kişi de bazen kendi horlama sesine uyanmaktadır. Çoğu durumda horlayan kişi bunun farkında değildir. Horlama ile geçen bir gecenin sonunda ağız kuruluğu, boğaz ağrısı veya boğaz tahrişi de ortaya çıkabilmektedir.

Hafif horlama genel uyku kalitesini bozmamalıdır. Ancak diğer yandan, şiddetli horlama, obstrüktif uyku apnesi, ciddi bir uyku bozukluğu, kalp hastalığı, felç, diyabet ve diğer birçok sağlık sorunları için bir risk faktörü oluşturabilmektedir. (2)

Kilo verme, alkolden kaçınma ve yan yatmaya özen göstermek gibi yaşam tarzı değişiklikleri horlamadan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Buna ek olarak, rahatsız edici olan horlamayı azaltabilecek tıbbi cihazlar ve ameliyatlar da bulunmaktadır. Bununla birlikte, bunlar horlayan herkes için uygun veya gerekli olamayabilmektedir. (3)

Horlama Belirtileri

Horlama nasıl anlaşılır? Horlama uyku sırasında çıkan boğuk ya da sert seslerle karakterize edilmektedir. Horlama başlangıcı uykuda nefes alma problemi yaşamayla fark edilmektedir. Buna ek olarak, horlama ile birlikte devam eden diğer belirtiler de oluşabilmektedir. Horlama sonucu ortaya çıkan diğer belirtiler şunlardır:

 • Geceleri sık sık uykudan uyanma sonrasında uykuya devam edememe
 • Aşırı gündüz uykusu ve yorgunluk
 • Sabahları baş ağrısı
 • Bellek, öğrenme, yoğunlaşma ile ilgili sorunlar
 • Duygudurum değişlikleri, kolay sinirlenme, endişe, depresyon (4)

Horlama Belirtileri detayı için bakınız

Horlama Nedenleri

Horlama neden olur? Horlama, başta üst hava yolunun uyku sırasında daralması ve havanın çevre dokuları titreştirmesi sonucu oluşmaktadır. Bu durum küçük damak, büyük bademcikler ya da uzun bir uvula sahip olma nedeniyle olabilmektedir. Horlamanın en yaygın nedenleri arasında ise şunlar bulunmaktadır:

 • Sırtüstü yatmak
 • Aşırı kilolu olmak
 • Uyku sırasında dilin çok fazla gevşemesi
 • Uzun yumuşak damak, büyük bademcikler veya uvula sahip olmak
 • Menopoz
 • Hipotiroidi ya da tiroid yetmezliği
 • Uyumadan yaklaşık 6 saat önce sedatif ilaç, alkol veya tütün kullanmış olmak
 • Soğuk algınlığı ve alerji nedeniyle oluşan burun tıkanıklığı (5)

Daha fazla Horlama Nedenleri için

Horlama Tedavisi

Horlama nasıl geçer? Horlama kilo verme, sigarayı bırakma, alkolü sınırlandırma, uyku alışkanlıklarını değiştirme ve sedatifler kullanmaktan kaçınma gibi yaşam tarzı değişikleriyle tedavi edilebilmektedir. Ayrıca burun tıkanıklığını azaltmak için kullanılabilecek pek çok ilaç ve evde tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Horlama bu tedavi yöntemlerine rağmen devam ederse, dili sabitlemeye yardımcı olan cihazlar ve implantlar, sürekli pozitif havayolu basıncı kullanılabilir veya horlama ameliyatı gerekli görülebilir. (6)

Horlama İçin Hangi Doktora Gidilir?

Horlamanın nedeni ve tedavisi için bir kulak, burun, boğaz uzmanına (KBB) başvurabilirsiniz. (7)

Horlama Tedavisi detaylı bilgi için bakınız

Horlamaya Ne İyi Gelir?

Horlama Bitkisel Tedavisi

Papatya: Papatya, kasları ve sinirleri rahatlatan, sedasyona neden olan ve uyku hali uyandıran kimyasal bileşikler içermektedir. Ayrıca, antienflamatuar etkileri, horlamaya neden olan hava yolları tıkanıklığından kurtulmanıza da yardımcı olabilmektedir. (8)

Lavanta: Lavanta, uyku apnesi belirtileri ile başa çıkılmasına yardımcı olabilen oldukça güçlü bir bitkidir. Yatıştırıcı, sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileri sayesinde boğazdaki kas tıkanıklığını önlemekte ve böylece de uykudan verim alınabilmektedir. (9)

Sarımsak: Sarımsak, uyku apnesi tedavisine yardımcı olabilecek bir başka bitkidir. Antiinflamatuar özelliği, solunum sistemindeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmakta, böylece de uyurken nefes alma kolaylaşmaktadır. Sonuç olarak, horlamayı da önleyebilmektedir. (10)

Nane: Nane, havayolu tıkanıklığını azaltmak için sıklıkla kullanılan mükemmel bir bitkidir. Antiinflamatuar özelliği iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmakta ve daha kolay nefes alınmasını sağlamaktadır. Böylece de, horlamayı önlemektedir. (11)

Badem: Badem de uyku apnesinin tedavisinde etkili olabilmektedir. Magnezyum açısından zengin olması, bademlerin kas sistemi için faydalı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca, vücudun iç saatini düzenlemeye de yardımcı olabilmektedir. (12)

Zerdeçal: Zerdeçal hem güçlü bir antiseptik hem de antibiyotiktir. Tüm bu özellikleri sayesinde, burun geçişlerindeki iltihaplanmayı azaltabilmektedir. Böylece de uyku apnesi sırasında yaşanan horlamayı da engelleyebilmektedir.

Bal: Bal, boğazdaki hava yollarını bloke edebilecek şişmeyi azaltmaya yardımcı olan faydalı bir yöntemdir. Bu sayede uyku apnesini de tedavi edebilmektedir. Ayrıca, boğazı yağlamakta ve horlama titreşimlerini önlemektedir. (13)

Kakule: Kakule güçlü bir balgam söktürücü ve dekonjestan olarak çalışmaktadır. Böylece tıkanmış olan burun pasajlarını açmaya yardımcı olmakta ve zamanla da horlamanın nedenlerinden biri olan uyku apnesini tedavi etmektedir. (14)

Tarçın: Tarçın harika bir sakinleştiricidir. Bu nedenle, horlamanın altında yatan nedeni tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Diğer yandan, nefes alma sistemiyle ilgili birçok sorundan kurtulmak için de sıklıkla kullanılmaktadır. (15)

Muz: Muz, serotonin, magnezyum ve melatonin içermesi nedeniyle, uyku apnesi durumunda, sinirlerinizi ve kaslarınızı rahatlatmaya yardımcı olabilmektedir. Adeta verimli bir uykunun ilacı olarak görülmektedir. Bu nedenle, horlama nedeninin tedavisine destek olmaktadır.

Yoğurt: Yoğurt, uykuyu uyarmaya yardımcı olan triptofan açısından yüksek olduğu için uyku apnesi tedavisine yardımcı olmasıyla bilinmektedir. (16)

Horlama Evde Tedavi Yöntemleri

Buhar: Burun tıkanıklığı, horlamanın başlıca nedenlerinden biridir ve tıkanıklığı azaltmanın en iyi yolu buhar teneffüs etmektir. Bu yöntem, uyurken daha kolay nefes almanıza yardımcı olmaktadır.

 • Büyük bir kaba sıcak suyu dökün ve okaliptüs esansiyel yağı veya çay ağacı esans yağı gibi herhangi bir uçucu yağdan 3-4 damla ekleyin.
 • Yüzünüzü suya yakın hale getirin ve başınıza havlu tutarak burun yoluyla buharı 10 dakika boyunca teneffüs edin.
 • Bu evde tedavi yöntemini her gün tekrarlayabilirsiniz. (17)

Epsom tuzu: Verimli bir uyku çekilmesine yardımcı olması için uyumadan önce bir Epsom tuzu banyosu faydalı olabilmektedir. Epsom tuzundaki magnezyum ağrılı kasları rahatlatmaya yardımcı olmakta ve kişinin sakinleşmesini sağlamaktadır. Böylece uykudan daha fazla keyif alınabilmektedir. Ayrıca, Epsom tuzu vücuttaki iltihaplanmayı da azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

 • Banyo suyunu ısıtmak için 2 bardak Epsom tuzu ilave edin ve iyice karıştırın.
 • Yatmadan önce en az 1 saat boyunca yaklaşık 20 dakika boyunca bu banyoda bekleyin.
 • Bu yöntemi haftada 2 veya 3 defa uygulayın. (18)

Magnezyum: Uyku apnesi öncelikli olarak üst boğaz bölgelerindeki kasları etkilemektedir. Uyku apneniz varsa, kas işlevlerinizin optimal olduğundan emin olmalısınız.

Magnezyum, vücudumuzdaki kasları doğrudan etkileyen önemli bir mineraldir, bu nedenle uygun magnezyum seviyelerine sahip olunması önerilmektedir.

Magnezyumu takviyeler şeklinde alabilir veya yeşil yapraklı bitkiler, muz, fasulye, avokado ve çeşitli tohumlar gibi yüksek magnezyumlu gıdaları tercih edebilirsiniz. (19)