Horlama Tedavisi


Horlama nasıl geçer? Horlama oldukça sık yaşanan bir problemdir ve bazı durumlarda tedavi edilmesi gerekli olabilmektedir. Horlama, gündüz yorgunluğunu, gün boyunca yaşanan uykusuzluk ve normal aktivitenin bozulması gibi hayatı etkileyen sonuçlara neden olabilmektedir.

Horlama sabah saatlerinde baş ağrıları, huzursuzluk veya diğer belirtilerle sonuçlanırsa veya eşi de rahatsız ediyorsa, tıbben tedavi edilmelidir.

Çocuklarda, adenoid (geniz eti) veya bademciklerin genişlemesi horlamaya neden olabilmektedir ve bu nedenle de horlama gibi bir belirtinin yaşanması durumunda bir doktora başvurulmalıdır. (1)

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Yaşam tarzı değişiklikleri ile horlamayı tedavi etmek bazen mümkün olabilmektedir. Horlamayı önlemeye yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri kilo vermeyi, uyurken yatmadan hemen önce alkolden kaçınmayı, sigarayı bırakmayı ve hava yolu ve boyun kaslarını daha güçlü hale getirmek için düzenli egzersiz yapmayı içerebilmektedir. Bazı ilaçların değiştirilmesi veya durdurulması da yardımcı olabilir, ancak bu tıbbi muayene altında yapılmalıdır.

Özellikle sırt üstü yattığı için horlama problemi yaşayan kişinin uyku pozisyonunun değişmesi da bazen yararlı olabilmektedir. Son olarak, basitçe kulak tıkacı takmak, horlama herhangi bir tıbbi problem oluşturmadığı sürece eşler arasındaki anlaşmazlığı önlemeye yardımcı olabilmektedir. (2)

Horlamayı Önleyen Burun Aparatları

Horlamayı önlemek için pek çok yöntem tasarlanmıştır. Burun tıkanıklığı nedeniyle oluşan horlamayla mücadele etmek için yardımcı olan burun bantları veya burun genişleticileri bulunmaktadır. Bunlar burun deliklerinin uyku esnasında kapanmasını veya daralmasını önlemektedir.

Burun bantları ya da burun genişleticileri, kendinden yapışkanlı bant şeritlerinden veya burun halkalarını açan halka şeklinde aparatlardan oluşmaktadır. İkisi de kullanılabilmektedir. (3)

Horlamayı Önleyen Ağız Aparatları

Bu aparatlar burun için kullanılanlara benzer şekilde çalışmaktadır ancak ağıza takılmaktadır. Kendinden yapışkanlı bir çene şeridinden veya vestibüler bir kalkandan ya da hava akışını engellemek için ağızda bulunan plastik bir cihazdan oluşabilmektedir. Böylece solunumun engellenmediğinden emin olunmakta ve horlama önlenmektedir.

Mandibula (Alt Çene) İlerletici Ağız İçi Cihaz

Bu cihaz dilin ve çenenin uykuda ilerlemesini sağlayan kalkan benzeri bir cihazdır. Orofarinks (boğazın hemen arkasındaki boşluk) içerisindeki hava akışı miktarını arttırmakta ve hava yolunun daralmasını önlemektedir. (4)

Horlama Ameliyatı

Horlamayı engellemeye yardımcı olan cerrahi yöntemler de bulunmaktadır, ancak ameliyat horlamanın kişinin sağlığını veya yaşam kalitesini etkilemesi halinde düşünülmektedir. Ayrıca birçok horlama türü ameliyatla düzeltilememektedir.

Horlama için cerrahi, havayolu daralması ve yumuşak doku titreşimine neden olan büyük bademcikler veya adenoidleri gidermek için yapıldığında yararlı olabilmektedir. (5)

Horlama için uygulanabilecek cerrahi yöntemler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Tonsillektomi ve adenoidektomi: Genişlemiş bademcikler ve adenoidleri ortadan kaldırmaktadır.
 • Pillar yumuşak damak implantları (Pillar prosedürü): Gevşek dokuyu sertleştirmek için yumuşak damağa küçük plastik implantlar yerleştirilmektedir.
 • Uvulopalatofaringoplasti (UPPP): Damaktaki ve uvuladaki fazla doku alınmaktadır.
 • Septoplasti: Sapmış nazal septumu onarmaktadır.
 • Somnoplasti: Dilin tabanına radyofrekans enerji uygulanarak gevşek doku sertleştirilmektedir.
 • Lazer yardımlı uvulopalatoplasti (LAUP): Uvula’nın kısaltılması ve yumuşak damakta küçük kesikler yapmak için bir lazer kullanılmaktadır. Kesikler iyileştikçe, çevresindeki dokular sertleşmekte ve titreşimler önlenmektedir.

Düşük başarı oranları ve potansiyel sağlık riskleri nedeniyle horlama için cerrahi son çare olarak düşünülmelidir. (6)

Horlama İçin Hangi Doktora Gidilir?

Horlamanın nedeni ve tedavisi için bir kulak, burun, boğaz uzmanına (KBB) başvurabilirsiniz. (7)

Horlama Nedir?

Horlama, uyku sırasında kısmen solunumun engellenmesi sonucu ortaya çıkan boğuk veya sert seslerdir. Bazen ciddi bir neden sonucu ortaya çıksa da, çoğu zaman nedeni tespit ederek kontrol altına almak mümkündür. Diğer yandan, özellikle eşler arasında oldukça rahatsız edici bir sorun haline gelebilmektedir.

Yetişkin bireylerin neredeyse yarısı zaman zaman horlama problemi yaşamaktadır.  Hava, boğazdaki rahat dokuları geçerken titreşimlere yol açmaktadır. Bunun sonucunda da rahatsız edici horlama sesleri çıkmaktadır.

Kilo verme, alkolden kaçınma ve yan yatmaya özen göstermek gibi yaşam tarzı değişiklikleri horlamadan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Buna ek olarak, rahatsız edici olan horlamayı azaltabilecek tıbbi cihazlar ve ameliyatlar da bulunmaktadır. Bununla birlikte, bunlar horlayan herkes için uygun veya gerekli olamayabilmektedir. (8)

Horlama Nedir? detaylı bilgi için bakınız

Horlama Belirtileri

Horlama nasıl anlaşılır? Horlama uyku sırasında çıkan boğuk ya da sert seslerle karakterize edilmektedir. Horlama başlangıcı uykuda nefes alma problemi yaşamayla fark edilmektedir. Buna ek olarak, horlama ile birlikte devam eden diğer belirtiler de oluşabilmektedir. Horlama sonucu ortaya çıkan diğer belirtiler şunlardır:

 • Geceleri sık sık uykudan uyanma sonrasında uykuya devam edememe
 • Aşırı gündüz uykusu ve yorgunluk
 • Sabahları baş ağrısı
 • Bellek, öğrenme, yoğunlaşma ile ilgili sorunlar
 • Duygudurum değişlikleri, kolay sinirlenme, endişe, depresyon (9)

Horlama Belirtileri detaylarını inceleyiniz

Horlama Nedenleri

Horlama neden olur? Horlama, başta üst hava yolunun uyku sırasında daralması ve havanın çevre dokuları titreştirmesi sonucu oluşmaktadır. Bu durum küçük damak, büyük bademcikler ya da uzun bir uvula sahip olma nedeniyle olabilmektedir. Horlamanın en yaygın nedenleri arasında ise şunlar bulunmaktadır:

 • Sırtüstü yatmak
 • Aşırı kilolu olmak
 • Uyku sırasında dilin çok fazla gevşemesi
 • Uzun yumuşak damak, büyük bademcikler veya uvula sahip olmak
 • Menopoz
 • Hipotiroidi ya da tiroid yetmezliği
 • Uyumadan yaklaşık 6 saat önce sedatif ilaç, alkol veya tütün kullanmış olmak
 • Soğuk algınlığı ve alerji nedeniyle oluşan burun tıkanıklığı (10)

Horlama Nedenleri daha fazla bilgi için