Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi


Huzursuz bacak sendromu nasıl geçer? Huzursuz bacak sendromunu tamamen iyileştirebilecek bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Diğer yandan, uygulanabilecek pek çok yöntemle belirtileri hafifletmek mümkün olabilmektedir. Teda yöntemleri tamamen kişisel belirtilere bağlı olarak şekillenmektedir. Huzursuz bacak sendromunun altta yatan diğer bir tıbbi sağlık sorunu nedeniyle gelişmesi durumunda ise, amaç ilk önce o tıbbi nedeni tedavi etmektir. Sonrasında zaten huzursuz bacak sendromu belirtileri de kaybolacaktır. (1)

Kendi Kendine Tedavi Yöntemleri

Çoğu durumda, huzursuz bacak sendromu yaşam tarzı seçenekleri nedeniyle ortaya çıkmakta ya da giderek kötüleşmektedir. Huzursuz bacak sendromunun temel nedeni bu olduğun, basit kendi kendine ya da evde tedavi yöntemleriyle durum kontrol altına alınabilmektedir. Huzursuz bacak sendromu belirtilerini hafifletebilecek bazı tavsiyeler şunlardır:

 • Yatmadan birkaç saat önce alkol, kafein ve nikotin kullanmamaya özen gösterin.
 • Reçetesiz ya da reçeteli olan ilaçları mutlaka kullanma talimatlarına uygun bir şekilde alın.
 • Her gün ılımlı seviyede düzenli egzersiz yapmaya çalışın.
 • Yatmadan önce ağır yemekler ya da büyük öğünlü yemekler yemekten kaçının.
 • Uyku düzenini sağlayın ve bu düzene uymaya çalışın.
 • Gündüz uykusundan kaçının.
 • Yatağı sadece uyku ve cinsel ilişki için kullanmaya çalışın. TV izlemek gibi aktivitelerden kaçının.
 • Uyumaya hazırlandığınızda, bunu kendinize stres haline getirmeyin ve rahatlamaya çalışın.
 • Stres altındayken ya da duygusal problemler yaşarken bir kaçma yöntemi olarak yatağa girmemeye özen gösterin. (2)

Huzursuz bacak sendromunu tedavi etmek için amaçlanan ilk şey, belirtilere neden olan ve belirtilerin kötüleşmesine yol açan, gıdaları tüketmekten kaçınmaktır. Aynı zamanda, alkol, kafein ve nikotin kullanımına sınırlandırma getirilmelidir. Bunlar kısmen de olsa, belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. (3)

Yan Etkisi Bulunan İlaçların Değiştirilmesi

Kullanılan bazı ilaçlar, bir yan etki olarak huzursuz bacak sendromuna yol açabilmektedir. Bu nedenle, kullanılan ilaçların doktor tavsiyesi ile değiştirilmesi gerekebilmektedir.

Altta Yatan Tıbbi Nedenin Tedavisi

Huzursuz bacak sendromuna yol açan kansızlık (anemi), şeker hastalığı (diyabet), beslenme yetersizlikleri, böbrek hastalığı, tiroid hastalığı, varisli damarlar veya Parkinson hastalığı gibi altta yatan tıbbi durumlar tedavi edilmelidir. (4)

Vitamin ve Mineral Takviyeleri

Vitamin veya mineral eksikliklerini telafi etmek için doktor tarafından diyet takviyeleri önerilebilmektedir. Bazı durumlarda, bu tedaviler huzursuz bacak sendromu belirtilerini hafifletmek yeterli olabilmektedir.

Alternatif Yöntemler

Huzursuz bacak sendromu belirtilerinden muzdarip olan kişinin esneme ve germe hareketleri yapması, sıcak ya soğuk su banyoları uygulaması, jakuzi banyolarından yararlanması, sıcak veya soğuk paketler kullanması oldukça faydalı olabilmektedir. Bununla birlikte, bacak masajı ve yatmadan önce ayaklara ve ayak parmaklarına uygulanan titreşimli fizik tedavi seçenekleri de belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Huzursuz bacak sendromu belirtilerini kötüleştiren faktörlerden biri olan stresten uzak durulması da önemlidir. Bunun için egzersiz, meditasyon, yoga, hobi ve nefes alıp verme yöntemleri gibi gevşeme yöntemleri tercih edilebilmektedir. (5)

İlaç Tedavisi

Huzursuz bacak sendromu için ilaç tedavisi, haftada 3 geceden fazla olacak şekilde belirtiler yaşayan kişiler için doktor tarafından reçete edilerek uygulanmaktadır. Altta yatan tıbbi bir nedenden kaynaklanmıyorsa, ilaç tedavisi huzursuz bacak sendromunu iyileştirememektedir. Etkisi sadece belirtileri hafifletme üzerine olmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu durumunda sıklıkla reçete edilen ilaçlardan bazıları şunlardır:

 • Dopaminerjik Ajanlar

Dopaminerjik ajanlar, beyindeki nörotransmiter dopamin seviyesini artırmaya yardımcı olmaktadır. Böylece huzursuz bacak sendromu belirtileri engellenebilmektedir. (6)

 • Dopamin Ajanları

Dopamin ajanları, beyindeki dopamin seviyelerini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Dopamin ajanı içerikli ilaçların bazı yan etkileri bulunabilmektedir. Bu nedenle yaşlı hastalarda kullanımı zor olabilmektedir.

 • Benzodiazepin

Benzodiazepin olan ilaçlar yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle, belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olarak, kişinin daha rahat uyumasını sağlayabilmektedir.

 • Antikonvülsan

Antikonvülsan ilaçlar, şiddetli kas spazmlarını hafifletmek için kullanılmaktadır. Huzursuz bacak sendromu nedeniyle oluşan ağrıyı ve gündüz belirtilerini azaltmak için faydalı olabilmektedir.

 • Alfa2 agonistleri

Bu ilaçlar beyin sapındaki alfa2 reseptörlerini uyarmaya yardımcı olmaktadır. Böylece, sinir sisteminin kas hareketlerini ve hislerini kontrol eden kısmını tersine çeviren sinir hücreleri aktive edilmektedir. (7)

Huzursuz Bacak Sendromu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Huzursuz bacak sendromu tanısı ve tedavisi için nöroloji bölümüne başvurulmaktadır. (8)

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu sinir sistemini etkileyen bir durumdur. Bacaklarda ve kollarda hissedilen huzursuz bacak sendromu, kişinin bacaklarını ve kollarını hareket ettirmesi için güçlü bir dürtüye sahip olmasına yol açmaktadır. (9)

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? daha fazla bilgi için

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

Huzur bacak sendromu nasıl anlaşılır? Huzursuz bacak sendromu başlangıcı ve ilerleyişi belirtileri şöyle sıralanmaktadır:

 • Dinlenme zamanlarında bacaklarda ve kollarda hissedilen taranma, sürtünme, karıncalanma, yanma ya da ağrı hissi
 • Bacaklarda ve kollarda hissedilen anormal hisler nedeniyle hareket etme dürtüsü
 • Belirtilerin genellikle akşam saatlerinde kötüleşmesi (10)

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri daha fazla detay için

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri

Huzursuz bacak sendromu neden olur? Huzursuz bacak sendromunun nedenini her zaman tam olarak belirlemek mümkün olamayabilmektedir. Ortak bir fikir ise, bu durumun genetik faktörler, hamilelik, altta yatan tıbbi nedenler, yaşam tarzı tercihleri ve ilaç kullanımıyla ilgili olarak ortaya çıkabildiğidir. (11)

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri detayları için

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)