İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir


İdrar yolu enfeksiyonu; böbrek, mesane, üretradan oluşan idrar yolu sisteminin herhangi bir yerinde oluşur. Enfeksiyon genelde mesane ve üretrada oluşur.

İdrar yolu enfeksiyonu genelde erkeklerden çok kadınlarda görülür. İdrar yolu enfeksiyonu genelde rahatsız edici ve ağrı vericidir. Belli bir bölgede başlar ve böbreğe eriştiğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu genelde antibiyotiklerle tedavi edilir ama enfeksiyona yakalanma riskini azaltmak için önceden bir dizi adımlar atmalısınız.


İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonunun her zaman açık belirtileri olmayabilir, bundan dolayı bazen çok ciddi boyutlara vardığında bile fark edilmeyebilir. Her ne kadar hastalığın arkasında yatan sebepler çok fazla olsa da bazı belirtileri şunlardır:

 • İdrar yapmada zorlanma,
 • İdrar yapma esnasında yanma hissi,
 • Sık sık idrara çıkmak ama çok az yapmak,
 • Kırmızı, parlak pembe veya kola renkli görünen idrar veya kanlı idrar,
 • İdrardan gelen ağır koku,
 • Kadınlarda pelvik ağrı,
 • Erkeklerde rektal ağrı,

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.


İdrar Yolu Enfeksiyonunun Türleri

İdrar yolu enfeksiyonu meydana geldiği bölgenin şartlarına göre spesifik belirtiler ve bulgular ortaya koyar.

Böbrek Enfeksiyonu: Böbrekte başlayan idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri şunlar olabilir:

 • Yüksek ateş,
 • Sırt kısmında yanma hissi,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Basınç.

Mesanede Enfeksiyon: Mesanede başlayan enfeksiyon belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kasıklarda basınç
 • İdrar esnasında yanma hissi
 • Kanlı idrar

Üretra: İdrar yolu enfeksiyonu eğer üretrada başlıyorsa idrar esnasında yanma hissi oluşur.

Yukarıda sıraladığımız belirtiler görüldüğünde hemen doktorunuza başvurmalısınız. Enfeksiyonun başlangıç aşamasına teşhis edilmesi tedavi sürecini kolaylaştırır.


İdrar Yolu Enfeksiyonu Sebepleri

Bakteriler üretra yoluyla üriner sisteme girer ve mesanede çoğalmaya başlayarak idrar yolu enfeksiyonlarına neden olurlar. Üriner sistem buna benzer mikroskobik istilacıları dışarıda tutmak için tasarlanmış olsa da bu savunmalar bazen başarısız olur. Bu durumda bakteri idrar yollarını olumsuz yönde etkileyerek idrar yolu dediğimiz enfeksiyona neden olur.

İdrar yolu enfeksiyonu genelde kadınlarda daha fazla rastlanır. Bunun nedeni kadınlarda yukarıda bahsettiğimiz koruma sistemi olan üretranın vajinaya oldukça yakın olmasından kaynaklanmaktadır. Herpes, bel soğukluğu, klamidya gibi enfeksiyonlara bu neden olur.


İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Doktorlar genelde idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için antibiyotikler kullanır. Lakin doktorunuzun kesin teşhisi olmadan ve onun önerisini almadan kendiniz antibiyotik kullanarak kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmayın. Çünkü yanlış antibiyotik tüketimi özellikle sindirim sistemi başta olmak üzere genel sağlık açısından ciddi risklere neden olabilir.

Doktorunuzun belirlediği tedavi yanında idrar yolu tedavisine katkı sağlamak için aşağıdaki bitkisel ürünleri kullanabilirsiniz:

Elma Sirkesi: Elma sirkesi idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterilerin yavaşlamasına veya ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. İdrar yolu enfeksiyonundan muzdarip olan kişiler doğal antibiyotik olan elma sirkesini kullanabilir.

 • Bir büyük bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi koyun ayrıca biraz limon suyu ve bir şeker kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırdıktan sonra için. Günde iki bardak olmak suretiyle 4 gün devam edin.

Hint Bektaşi Üzümü: Hint bektaşi üzümü de bakterilerin üremesini engelleyen ve C vitamini açısından oldukça zengin olan bir bitkidir.

 • Bir bardak suya hint bektaşi üzümünü koyun. Bunun yanından bir bardak zerdeçal tozu ekleyin ve kaynatın. 3-5 gün süreyle bu karışımı günde 3 kere için. Bunun yanında C vitamini içeren portakal, limon, muz, kivi, kavun, domates yenilerek tedavinin hızlanması sağlanabilir.

Kızılcık Suyu: Kızılcık bulunan proantosiyanidinler gibi bazı bileşikler üretra duvarlarına ulaşarak idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterileri engelleyebilir. Kızılcık suyunda çok hafif bir antibiyotik etkisi vardır.

 • Günde yarım bardak kızılcık suyu içmek idrar yolu enfeksiyonlarından kurtulmanın en kolay ve basit tedavi metodlarından birisidir.
 • İdrar yolu enfeksiyonunun böbreklere zarar vermemesi için günde 2-3 bardak içebilirsiniz.
 • Kızılcık suyunu şekersiz içmelisiniz. Tadını değiştirmek isterseniz elma suyu katabilirsiniz.
 • Uyarı: Eğer böbrek taşı sorunu yaşıyorsanız kızılcık suyu içmemelisiniz.

Kabartma Tozu: Sodasının içerdiği asit-baz dengesini normalleştirerek ağrıların azalmasını ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Bir bardak suya bir çay kaşığı kabartma tozu ekleyerek iyice karıştırın ve için. İdrar yolu enfeksiyonunun neden olduğu ağrılarda anlık rahatlama sağlayacaktır.

Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı, idrar yolu ve mesane enfeksiyonları için kullanılan çok etkili bir bitkidir.

 • Banyo suyuna 10 damla çay ağacı yağı karıştırın ve özellikle üretra kısmını iyice bu karışımla yıkayın.
 • Alternatif olarak ardıç yağı ve sandal ağacı yağını eşit miktarlarda çay ağacı yağı ile karıştırın ve karın bölgesiyle mesane kısmına iyice yedirecek şekilde masaj yaparak uygulayın. Daha etkili sonuçlar almak ve idrar yolu enfeksiyonundan kurtulmak için bu işleme 4-5 gün boyunca devam edin.

Yaban Mersini: Yaban mersini idrar yolu enfeksiyonlarını önleyen etkili şifalı bitkilerden bir tanesidir. Yaban mersininin içerdiği doğal antibiyotikler idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterilerden bünyeyi temizler. Aynı zamanda metabolizmayı güçlendirir.

 • Kahvaltılara veya yemeklere yaban mersini ekleyebilirsiniz. İlla idrar yolu enfeksiyonu sorunu yaşadığınızda değil genelde bunu yapmanız sağlık açısından faydalıdır.
 • Ayrıca taze yaban mersini suyu hazırlanabilir. Sabah kalkınca ve akşam yatmadan önce içilir.

Ananas: Ananas, idrar yolu enfeksiyonlarını azaltan inflamatuar özelliklere sahip bromelain adı verilen bir enzim içerir. Ananas ile birlikte bu tür enfeksiyonlardan kurtulmak için doktorunuz tarafından reçete antibiyotik almak idrar yolu iltihabından hızla kurtulmanıza yardımcı olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi daha fazlası için

Kaynaklar

 1. Urinary Tract Infections
 2. Your Guide to Urinary Tract Infections (UTIs)
 3. Urinary tract infection
 4. Urinary tract infections in adults
 5. 9 Home Remedies for Urinary Tract Infections
 6. Urinary tract infection (UTI)

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.