İçindekiler ▾

Kabızlığa Ne İyi Gelir


Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması sonucu dışkılama sıklığının azalması ve dışkılamanın zor hale gelmesi sağlık alanında kabızlık olarak adlandırılmaktadır. Dünyadaki neredeyse tüm insanlar bir kere bile olsa bu sorunu çekmişlerdir. Dolayısıyla kabızlık problemi oldukça normal ve yaygın bir rahatsızlıktır.

Normalde günde 2-3 kere yapılan dışkılama eylemini, kabızlık rahatsızlığı çeken kişiler, haftada birkaç defa gerçekleştirebilmektedir. Hem acı verici hem de kişilerin günlük hayatını etkileyecek şekilde sinir bozucu bir durum haline gelebilmektedir. Ara sıra yaşanan kabızlık sorunları haricinde sürekli olarak bu şikâyeti yaşayan kişiler de bulunmaktadır. Oldukça zor bir durum olan bu rahatsızlık karşısında önlem alabilmek için beslenme alışkanlıkları ve yapılan diyetler konusunda gündelik hayata hassasiyetle devam etmek gerekmektedir. Aynı zamanda birtakım ilaçlar da kullanılarak bu sorunu ortadan kaldırmak veya daha acısız şekilde üstesinden gelmek mümkün olmaktadır.


Kabızlığa Ne İyi Gelir

Nedenleri

Kabızlık şikâyetinin belli başlı bir takım tetikleyicileri vardır. Bunları birkaç örnekle sıralayabiliriz. Süt ve süt ürünleri tüketimini sık tüketmek, vücuttaki tiroid salgısının yetersiz olması, günlük içilmesi önerilen su miktarından az su içilmesi, lifli gıdaların yeterince tüketilmemesi, hassas bağırsak sendromları, gebelik, hareketsiz yaşamak, mide sorunları, tuvaleti tutmak ve dışkılamayı sağlayan kasların zayıflaması gibi durumlar kabızlık nedenleri arasında sayılmaktadır.


Belirtileri

Kabızlık düşük ihtimalli de olsa bazen ciddi bir sorunun göstergesi olmaktadır. Kısa sürede geçmesi yerine 2 hafta ve daha uzun süre devam eden kabızlık şikayetinde vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Seyrek dışkılama, sert dışkı oluşumu, dışkılama sonrası eksik tahliye hissi ve süzme ya da dışkı yapmada zorluk çekme durumları kabızlık belirtilerindendir. Kabızlık şikâyetinin türü ve şiddetine göre bu belirtiler de kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.


Tedavisi

Evlerimizde kabızlık şikâyetini gidermek üzere uygulayacağımız birçok yöntem bulunabilmektedir. Öncelikle kabızlık şikâyeti olan kişi, lif yönünden zengin besinlerle dengeli bir diyet uygulanarak beslenmelidir.

Bol sebze ve meyve, ekmek ve hububat ürünleri, baklagiller ve tam tahıllı ekmek gibi ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca lifli gıdalar kolon kanserinin de önlenmesinde oldukça etkilidir.

Gün içinde 1,5-2 litre su ve diğer sıvılardan içmek, düzenli olarak egzersiz yapmak, kafeinli içeceklerden mümkün olduğunda kaçınmak, kabızlığın giderilmesi için alınabilecek önlemler ve tedavi yöntemleri arasındadır. Ayrıca tuvalet ihtiyacını da kesinlikle bekletmemek gerekmektedir. Eğer bu yöntemlerin uygulanmasına rağmen kabızlık şikâyeti geçmiyorsa dışkıda kan, diyet yapılmadan kilo kaybetme, bağırsak hareketleri sırasında şiddetli acıyla karşılaşılıyorsa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Bazı bitkiler kabızlık tedavisinde asırlardır kullanılabilmektedir lakin diğer sağlık koşullarınızı da göz önünde bulundurarak kullanınız.

Limon: Limon sindirim sistemini uyarır ve  sindirim sisteminin hareketlenmesini sağlayarak kabızlık sorunlarını ortadan kaldırabilir. Limon tedavisi evde deneyebileceğiniz etkili yöntemlerden birisidir.

Bir limonu presleyerek suyunu çıkarın ve bir çay kaşığı kaya tuzu veya sofra tuzu ekleyin, bu karışıma ayrıca bir çay kaşığı bal karıştırarak için.

Bunun dışında sabahları aç karınla limon suyu içmeniz kabızlık sorununu büyük oranda ortadan kaldırabilir.

Rezene: Sindirim sisteminde düz kas hareketini teşvik eden rezene, şişkinlik ve kabızlık sorunlarını ortadan kaldırabilir.

Bir şeker kaşığı rezene tohumunu bir büyük bardak suda kaynatın ve soğuduktan sonra için. Anlık faydası olur.

İncir: İncir lifi yüksek doğal müshil ilaçlarındandır. Kronik kabızlıktan muzdarip olanlar için etkili bir tercihtir. Günde 4-5 tane incir yemek şişkinlik ve kabızlığı tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Erik: İncir gibi oldukça etkilidir. Özellikle sabahları aç karınla erik yemek kabızlık sorunlarını çözmede oldukça başarılıdır. Düzenli olarak erik yemek aynı zamanda kabızlığa yakalanmayı engeller.

Hint Yağı: Bir uyarıcı müshil olan hint yağı, küçük ve büyük bağırsakları uyarır ve bağırsak hareketini arttırır. Aç karınla 1-2 çay kaşığı almak kabızlığı ortadan kaldırabilir. Tatlandırmak için biraz meyve suyu katılabilir.

Bal: Bal hafif müshil ilacı olarak bünyede hareket ederek kabızlığın tedavisine yardımcı olur. Günde birkaç çay kaşığı bal tüketimi kabızlığın ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Keten Tohumu: Keten tohumu lif ve omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengin bir bitki çeşididir. Tıbbi açıdan birçok faydası olan keten tohumu aynı zamanda kabızlık tedavisinde de kullanılmaktadır.

Bir bardak su içinde bir kaşık keten tohumunu 2-3 saat dinlenmeye bırakın. Yatmadan önce suyu süzün ve için. Sabah bağırsak hareketlerinin arttığını göreceksiniz.

Buna alternatif olarak suya katılmış 1-2 kaşık keten tohumu yiyebilirsiniz.

Üzüm: Üzüm, düzenli bağırsak hareketlerine faydalı lif açısından oldukça zengin meyveler arasında yer alır.

Günlük taze üzüm suyu veya üzüm tüketimi aynı zamanda kabızlığa yakalanmayı engelleyebilir.

Ispanak: Eğer kabızlıktan muzdaripseniz sindirim sistemi için ıspanak tüketmelisiniz. Ham ıspanağı temizleyerek yemeniz bile kabızlık sorunlarını büyük ölçüde ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Eğer ciddi kabızlık sorunları yaşıyorsanız ıspanağı haşlayarak günde 2-3 kere suyunu içebilirsiniz.

Kaynaklar

  1. 10 Foods That Help Relieve Constipation
  2. Top Constipation Foods: 5 Foods to Avoid and 5 to Eat
  3. Constipation Relief Guide
  4. 16 Home Remedies to Relieve Constipation
  5. Over-the-counter laxatives for constipation: Use with caution
  6. Home Remedies For Constipation: 6 Unlikely Foods That Will Make You Go
  7. Constipation Foods: 10 Foods That Will Make You Go

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.