Kakao yağının faydaları


Kakao yağını duymamış olsanız da, muhtemelen tüketmiş ya da cildiniz üzerinde kullanmış olma ihtimaliniz yüksektir. Bazıları için, pasta pişirmenin önemli bir bileşenidir, diğerleri için ise sağlık ve güzelliği desteklemenin mükemmel bir yoludur. Kakao çekirdeğinden çekilen kakao yağı, eriyen ve böylece kullanılabilen doğal bir yağdır. Çikolata yapmak için kullanılan ve ağızda eriyen ipeksi dokuya sahip bir katkı maddesidir.

Kakao yağı aynı zamanda sağlıklı bir yağlı asittir ve hindistancevizi yağı gibi, cildiniz için özellikle faydalıdır. Topikal olarak uygulanabilir veya tüketilebilir. Ayrıca, dudak parlatıcısının, cilt losyonlarının ve diğer güzellik merhemlerinin içerikleri arasında sıklıkla kullanılır. (1)

Kakao yağının sağlığa olan faydaları

Yaşlanma belirtileriyle mücadele eder: Kakao yağı, palmitik, oleik ve stearik asitler içeren antioksidan bileşikler bakımından zengindir. Bu bileşikler yararlı yağ asitleri olup cildin vücuttaki serbest radikallerinin nötralize edilmesine yardımcı olurlar. Kakao yağı, oksidatif stres düzeylerini azaltarak yaş işaretleri ve kırışıklıklar gibi yaşlanma işaretlerini azaltır. Buna ek olarak, kakao yağı izlerin görünümünü azaltır ve cildin sağlıklı olmasına destek olur.

Cilt sağlığına iyi gelir: Kakao yağının faydalarından biri cilt üzerindeki etkisidir. Kakao yağı cildi içten dışa hidratlayan ve iyileştiren mükemmel bir nemlendiricidir. Kakao yağı, kakao çekirdeği ve koyu çikolata ile aynı doğal antioksidanları içerir. Antioksidanlar kalp sağlığını geliştirir ve bilişsel işlevleri geliştirir. Kakao yağındaki doymuş yağlar kuru, çatlamış cildi iyileştirir. Kakao yağı ayrıca hassas ciltleri nemlendirmek için mükemmel bir çözümdür çünkü hassas ciltte nemi kilitlerken çok az tahrişe neden olur. Ciltteki kuruluğu ve soymayı önler. (2)

İnflamasyonla mücadele eder: Kakao yağında bulunan yağ asitleri ve antioksidanların zengin karışımı, cildin iltihaplanmasını azaltmak isteyen insanlar için ideal bir seçim olmasını sağlar. Sedef hastalığına, egzamaya, kızarıklığa veya vücudun iltihap üzerindeki diğer türlerine kakao yağı uygulayabilirsiniz. Yağ fazlalığının kardiyovasküler sistem üzerinde olumsuz etkileri olmasına rağmen, bazı araştırmalar orta miktarda kakao yağı ile tedavi edildiğinde kalpteki inflamatuar durumda da bir iyileşme olduğunu göstermektedir. (3)

Depresyonla mücadele eder: Vücudunuzda korumak için doğal bir amino asit olan triptofan gereklidir. Kakao triptofanın çöküşünü kısıtlama yeteneğine sahiptir ve düzenli tüketimi onu daha fazla serotonin üretmeye teşvik etmektedir. Bir kakao özütü olan kakao yağı antidepresan özelliklerini gösterir ve ruh halini arttırmaya yardımcı olur. Bilişsel faaliyetleri geliştirir ve depresyonla mücadeleye destek olur.

Kanserle mücadele eder: Kakao yağının kanserli hücrelere ve tümörlere karşı savaşabilme kabiliyetine sahip çok sayıda kakao kütlesi polifenolü bulunmaktadır. Kanser semptomlarını ortadan kaldırmak için vücuttaki oksijen seviyelerini düşürmektedir. Ayrıca, kimyasal önleyici ve antiproliferatif etkileri gösteren flavanoller ve prosiyanidinleri de içerir. Kakao yağının bu iyileştirici özellikleri, prostat ve kolon kanseri gibi çeşitli kanserlerin tedavisi için oldukça avantajlı olduğunu ortaya koymaktadır.

Kabızlığa iyi gelir: Kakao yağı bir süt ürünü gibi görünür, ancak hindistancevizi yağı, zeytinyağı, yumurta sarısı gibi iyi bir yağ kaynağı olarak düşünülür. Sindirim sisteminde düzgün sindirim için doğal bir müshil olan safranın salınmasına yardımcı olur. Kabızlıktan kurtulmak için sınırlı miktarda kakao yağını tüketebilirsiniz.  (4)

Ağız sağlığına iyi gelir: Ağız kokusu genel bir şikâyettir. Reçetesiz ilaçları bile çoğu zaman ağız kokusunu tedavi etmekte etkisiz kalmaktadır. Kakao yağı ağız yaralarından daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu çare ağrıyı azaltır ve yaraların daha kötüye dönmesini önler. Üstelik kakao yağı muhtemelen kızarıklığı iyileştirir ve etkilenen bölgenin nemini muhafaza eder. İyileşme sürecini hızlandırmak için günde 2-3 kez kullanmanız gerekir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Kakao yağının sağlığa olan faydaları çok büyüktür. İçinde bir sürü antioksidan madde bulunmaktadır. Bağışıklık sistemlerimizde T-hücresi aktivitesini baskılayan oleik asit, palmitik asit ve stearik asittirler. Bu nedenle, bu süreç iltihaplanmayı önleyebilir. Diyetinize daha fazla kakao yağı eklemek hipertansiyon, depresyon, kalp rahatsızlığı, kanser ve daha fazlası gibi bazı tıbbi durumlarla vücudunuzun savaşmasına yardımcı olmak için çalışın. Bu, hayatınızı uzatmanın en mükemmel yoludur. (5)

Kalp sağlığına iyi gelir: Sağlıklı yağları diyetlerimize katmak için pek çok teşvik edici çalışma bulunmaktadır. Kakao yağı da sağlıklı yağlara oldukça iyi bir örnektir. Kakao yağında bulunan polifenolik bileşenler, arterlerin sertleşmesine katkıda bulunan enflamasyon belirteçlerini düşürür. Aslında, kakao tam olarak antiinflamatuar bir gıda olarak kabul edilmez ancak kakao yağının yağ metabolizmasında etkisi tartışılmamaktadır ve kalp krizi riskini azalmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. (6)

Yanıklara ve yaralara iyi gelir: Saf kakao yağı, yanıkları, yaraları, döküntüleri ve enfekte cildi tedavi etmek için mükemmeldir. Bu yağ bağışıklık sistemini güçlendirecek ve hızlı iyileşmeyi artıracak bol miktarda antioksidan sunmaktadır. Doğal olarak derin deri dokusunun iyileşmesine ve hidratına yardımcı olur. Araştırmalar egzama, dermatit ve iltihaplanmış veya tahriş olmuş cilt semptomlarının hafifletilmesinde de etkili olabileceğini göstermektedir.

Saç sağlını destekler: Birçok şampuan, saç kremi ve nemlendirici saç ürünleri kakao yağı içerir çünkü saçlarınızın sağlığı için çok iyi sonuçlar verir. Zengin yağ asitleri kalın ve sağlıklı saç büyümesini destekleyen saç foliküllerini beslemeye yardımcı olur. Genel olarak saçların parlaklığını ve durumunu arttırmaya, nem kilitlemeye, saçları kimyasal ve güneş hasarından korumaya destekçidir. Eriyebildiği için diğer yağ türlerinden daha rahat durulanmaktadır. Çok zengin bir saç maskesi olarak kullanılabilir. (7)

Yorgunlukla mücadele eder: Kronik yorgunluk sendromu, yaşam kalitesinin düşmesine neden olan zayıflatıcı bir durumdur. Kronik yorgunluk sendromunun başlıca belirtisi, günlük basit aktiviteleri gerçekleştiremeyecek kadar aşırı yorgun hissetmektir. Kronik yorgunluk sendromu için çeşitli etkilere sahip antidepresanlar, bilişsel davranış terapisi ve kademeli egzersiz terapisi gibi terapiler denenmiştir. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre ise, kakao yağı tüketimi insanlarda yorgunluğun belirtilerini azaltmaktadır. (8)

Kakao yağının zararları

Kakao yağı, insanlarda çeşitli koşullara neden olabilir. Doğal bir çare olmasına rağmen, yüzde 75 konsantrasyonda trigliserit içerdiğinden kakao yağı dikkatli kullanılmalıdır. Sürekli kakao yağının alınmasının bazı yan etkileri şunlardır:

Obezite: Kakao yağı ile çok hızlı obez olabilirsiniz. Acı ama gerçektir. Kakao yağı, gerekli olandan daha fazla kaloriyi içeren yüksek yağ içerir ve bu nedenle beyaz çikolata için birincil bileşendir. Ayrıca, koyu çikolata ve sütlü çikolata için önemli bir maddedir. Kakao yağı, vücuttaki kafein içeriğini artırır. Bu nedenle, kilo alma veya obezite gibi yan etkilere neden olur. Benzer şekilde, kakao yağında bulunan palmitik asit, kan düzeylerinde kolesterolü artırma riski taşımaktadır ve bu da kalp yetmezliğine neden olabilir.

Cilt alerjileri: Kakao yağı cilt bakım ürünlerinde, özellikle de kremlerde, cilt bakım losyonlarında, güneşten koruyucularda kullanılan bir içeriktir. Faydalı olmasına rağmen, bazı insanlarda alerjiye neden olabilir. Hassasiyeti olan kişide sivilceye, cildin soyulmasına, şişmesine, tahrişe, kaşıntıya, kızarıklığa ve daha fazlasına neden olabilir.

Kalp rahatsızlıkları: Kakao yağı ağır yağa eşittir. Tüm faydasına rağmen kakao yağı kalp için iyi kabul edilemez. Kakao yağı, yüksek kötü kolesterol (LDL) içeren doymuş yağdan başka bir şey değildir. Kolesterol, kan dolaşımı, kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlıklara neden olur. Kakao yağı yüksek kafein içeriğine sahip olduğundan, tüketicide uykusuzluk veya baş ağrısı oluşturabilir. Diğer yan etkiler arasında kabızlık, sindirim sorunları, bebeklerde kolik, göğüs ağrısı, nefes alma güçlüğü bulunur. Solunum problemleri, sürekli kakao yağı alımında yaygındır. (9)